Atenolol ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - C - KALP DAMAR SİSTEMİ
C07 BETA BLOKERLER
C07A BETA BLOKERLER
C07AB Beta blockerler (selektif)
C07AB03 atenolol

Atenolol etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Selektif bir beta-1 adrenerjik reseptör blokeri (Beta bloker). Yetişkinde 50-100 mg/gün tek doz.
Gebelik kategorisi D. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; İkinci veya üçüncü derece kalp bloğu, bradikardi, aşırı duyarlılık, hipotansiyon, metabolik asidoz, ağır periferik dolaşım bozuklukları, hasta sinüs sendromu, tedavi edilmemiş feokromastioma, kardiyojenik şok, kontrol edilmemiş kalp yetmezliği.
Etkileşim; kalsiyum kanal blokerleri, digitalis glikozidleri, beta blokerler, sempatomimetik ajanlar, genel anestezikler, disopyramide gibi klas 1 antiaritmik ilaçlar, antienflamatuarlar.
Yan etkiler; bradikardi, kalp yetmezliğinde artış, postural hipotansiyon ve buna bağlı senkop, kol ve bacaklarda soğuma, kalp bloğu, intermitant kladikasyo,Raynaud fenomeni, konfüzyon, baş dönmesi, baş ağrısı, huy değişiklikleri, kabuslar, psikoz, alopesi, göz kuruması, psoriasiform cilt reaksiyonları, deri döküntüleri, parestezi, bronkospazm, görme bozuklukları, halsizlik...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.