S ile başlayan ilaçlar » Eczacibasi Ilac Pazarlama » SUPRAX 100 MG 100 ML SÜSPANSİYON

SUPRAX 100 MG 100 ML SÜSPANSİYON

KT: Kullanma talimatı için tıklayınız (Hastalar için)
KUB: Kısa ürün bilgisi için tıklayınız (Hekimler için)
Etkin madde:sefiksim
ATC: ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER
J01D DİĞER BETA-LAKTAM ANTİBAKTERİYELLER
J01DD Üçüncü kuşak sefalosporinler
J01DD08 sefiksim
SB.atc:J01DD08
Reçete Durumu:Normal Reçete ile satılır.
İlaç Firması: ECZACIBASI ILAC PAZARLAMA
Barkod :8699586280115
Satış Fiyatı:23.15 ₺
DDD (Yetişkin için ortalama günlük doz) : 0.4g Oral

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

sefiksim Etkin Maddesi Hakkında Kısa Bilgi

Hücre duvarı sentezi inhibitörü sefalosporin grubu antibiyotik.
Yetişkin 1 x 500mg. Çocuk 8mg/kg/gün.

Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.

Kontrendikasyon; sefalosporin allerjisi.

Etkileşim; Karbamazepinin kan seviyesini yükseltir.
Warfarin ve antikoagulanların etkisini artırabilir.

Yan etkiler; Mide barsak bozuklukları, baş ağrısı, baş dönmesi, deri döküntüleri, kaşıntı, ürtiker, anaflaksi, ALT-AST düzeylerinde artma, BUN kreatinin yükselmesi, böbrek yetmezliği, lökopeni, nötropeni, trombositopeni, eozinofili, eklem ağrıları...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

SUPRAX Hakkında Kısa Bilgi

SUPRAX 100 MG 100 ML SÜSPANSİYON, ECZACIBASI ILAC PAZARLAMA firması tarafından üretilen, bir kutu içerisinde 100 adet 100 MG sefiksim etkin maddesi barındıran bir ilaçtır. SUPRAX , piyasada 23.15 ₺ satış fiyatıyla bulunabilir ve Normal Reçete ile satılır. İlacın barkod kodu 8699586280115 dir.

SUPRAX , ATC sınıflamasının J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK) kategorisinde ve J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER sınıfında bulunur. TİTCK listesindeki ATC kodu J01DD08 ve ATC adı cefixime dır. İlacın 37 adet eş değer ilacı bulunur.

SUPRAX hakkında daha fazla bilgi edinmek için hasta kullanma talimatını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Hekimseniz, kısa ürün bilgisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kısıtlamalar

UH-P
Ayaktan tedavide uzman hekimlerce veya uzman hekim raporuna bağlı olarak tüm hekimlerce, yatarak tedavide tüm hekimlerce reçete edilebilir.

Prospektüs

FORMÜLÜ: Hazırlanmış süspansiyonun her 5ml’sinde (1 ölçek),100 mg sefiksim.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:Oral yoldan alındığında,enfeksiyonlarda sıklıkla rastlanan Gram pozitif ve Gram negatif mikroorganizmalara bakterisit etkili,uzun etki süreli, beta-laktamaz enzimlerine dirençli,geniş spektrumlu bir sefalosporindir. Oral yoldan alındığında kolaylıkla abzorbe olur. Emilim oranı,besin alımıyla değişmez. Yaş,ilacın farmakokinetik özelliklerini önemli bir biçimde etkilemez. Mükerrer doz alımlarında, ilaç,serum ya da idrarda birikmez. Abzorbe edilen dozun ortalama % 50’si 24 saatte idrarla değişmeden dışarı atılır. Verilen dozun %10’u safra sıvısıyla atılır. Serum proteinlerine bağlanma oranı %65,sağlıklı kişilerde serumdaki yarılanma süresi ise 3-4 saattir.Sefiksim in vivo olarak metabolize edilmez.
ENDİKASYONLARI:
Üst solunum yolu enfeksiyonları: Farenjit, tonsilit, orta kulak iltihabı.
Alt solunum yolu enfeksiyonları: Akut pnömoni,akut ve kronik bronşit
İdrar yolu enfeksiyonları: Akut sistit, sisto-üretrit, akut komplike olmamış piyelonefrit.
Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pygones, Escheirchia coli, Proteus mirabilis,Haemophlius influenzae (beta-laktamaz pozitif ve negatif), Branhamella catarrhalis (beta-laktamaz pozitif ve negatif) gibi mikroorganizmaların sık yol açtığı enfeksiyonlarda Suprax’ın klinik etkinliği kanıtlanmıştır.
Suprax beta-laktamaz enzimlerine karşı ileri derecede stabildir.
KONTRENDİKASYONLARI: Sefalosporinlere aşırı duyarlı olan hastalarda kullanılmamalıdır.
UYARILAR/ÖNLEMLER:Özellikle penisilin başta olmak üzere başka ilaçlara duyarlılığı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Zorunlu olmadıkça hamile ve emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda gereken önlemler ve doz ayarlaması yapılmalıdır. Kullanım sırasında kolondaki normal bakteri florası değişerek Clostridium gelişimi görülebilir .Ağır diyare hali görülürse ilacın alımına son verilmelidir.
YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER: Genel olarak iyi tolere edilen bir preparattır. Mide barsak bozuklukları, baş ağrısı, baş dönmesi, deri döküntüleri, kaşıntı, eklem ağrıları görülebilir.
İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER: Bugüne kadar diğer ilaçlar arasında belirgin bir etkileşme bildirilmemiştir.
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda: Günde 400 mg tek doz ya da iki eşit dozda uygulanabilir. Komplike olmamış üriner sistem enfeksiyonlarında günde bir defa 200 mg yeterlidir.
Çocuklarda: Günde 8 mg/kg bu doz, bir veya 12 saat arayla iki eşit doza bölünerek verilebilir.6 aylıktan küçük çocuklarda sefiksimin güvenirlilik ve etkinliği saptanmamıştır.
Böbrek fonksiyonu bozuk hastalarda kullanılabilir ancak doz ayarlaması gerekmektedir.
Hazırlanmış süspansiyon etkinliğinden kaybetmeden oda ısısında 14 gün saklanabilir.Buzdolabına konmamalıdır.
DOZ AŞIMI:Suprax’ın aşırı doz alımıyla ilgili bilgi yoktur.
SAKLAMA KOŞULLARI:Oda sıcaklığında saklanmalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve amblajında saklayınız
TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI: Hazırlanmış süspansiyonun her 5 ml’sinde(1 ölçek) 100 mg sefiksim içeren 50 ml’lik şişelerde. ambalajlarda.
.
Ruhsat sahibi ve üretim yeri
Fujisawa Pharmaceutical Co.Ltd.,J aponya lisansı ile
Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Küçükkarıştıran 39780 Lüleburgaz

Ruhsat Tarihi ve No: Suprax Süspansiyon: 23.11.90 - 153/88,

Daha geniş bilgi için firmamıza başvurunuz.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (Sefiksim etkin maddesini içeren ilaçlar)İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.