SULFARHIN BURUN MERHEMI (12 G) Prospektüs

FORMÜL
Bir tüp (12 g) pomad içinde; 100 mg efedrin HCl, 3 mg nafazolin HCl, 30 mg antazolin HCl, 100 mg kloreton, 100 mg mentol, 100 mg okaliptol.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Sulfarhin® terkibindeki mentol ve okaliptol’ün lokal anestezik ve antipruritik antazolin’in lokal anestezik, antihistaminik; kloreton’un lokal anestezik; nafazolin’in çabuk başlayan ve ephedrin’in uzun süren hiperemiyi azaltıcı (dekonjestan) etkilerini taşır. Kullanılan nispetlerde yan tesirlerden uzak ve çeşitli maddelerin sinerjik etkisi sayesinde yeterli ve uzun süreli anestezik, antihistaminik, dekonjestan, antipruritik olarak tesir eder.

Böylece, burun ve rinofarinkste hiperemiyi azaltarak hastanın rahat nefes almasını sağlar. Pomad halinde oluşu sebebiyle bu türdeki damlaların yaptığı kuruluk ve yanma hissine sebep olmaz. Tesiri tedrici ve uzun sürelidir.

Burundaki kurutları yumuşatarak çıkışını kolaylaştırır. Hastayı rahatsız eden kaşıntı, ağrı, gıcık hissini önler. Burun ve üst teneffüs yolu hastalıklarında hastayı ve çevresini tedirgin eden fena kokuları örterek hoş bir koku ve serinlik hissi verir.

ENDİKASYONLARI
Akut coryza, saman nezlesi, allerjik rinit, pürülan rinit, sinüzit, burnun mekanik tahrişlerine bağlı kurutlar.

KONTRENDİKASYONLARI
İçindeki maddelerden birine aşırı hassasiyeti olduğu bilinenlerde kullanılmaz. Süt çocukları ve küçük çocuklarda mentole aşırı hassasiyet reaksiyonu glottis spazmı ve kollapsa sebep olabileceğinden kullanılmamalıdır.

UYARILAR/ÖNLEMLER
Çok sık ve tavsiye edilenden fazla miktarda ve uzun süreli kullanılmamalıdır. Trisiklik antidepressan veya MAO inhibitörü ilaçlarla birlikte kullanımından sakınılmalıdır.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER
Aşırı hassasiyete bağlı kontakt dermatit görülebilir. Bazen burunda geçici kuruluk, karıncalanma ve yanma hissi yapabilir. Çok sık ve/veya uzun süreli kullanımlarda taşiflaksi, rebound konjesyon, sinirlilik,
bulanık görme ve kronik rinite sebep olabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER
Diğer sempatomimetik ilaçlarla birlikte kullanıldığında ilave sempatik uyarı olabilir.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU
Günde 2-3 defa burun deliklerine mercimek kadar sürülür. Genellikte 3-5 günlük tedavi süresi yeterlidir. Daha uzun süreli kullanılmamalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI
25 °C’nin altındaki oda sıcaklığında ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI
Sulfarhin® Burun Pomadı; özel uçlu 12 g tüplerde.

RUHSAT SAHİBİ ve ÜRETİM YERİ
SANTA FARMA İLAÇ SANAYİİ A.Ş.
P.K. 262 34361
Şişli - İSTANBUL

RUHSAT TARİHİ ve NUMARASI
22.11.1973 - 117/59

REÇETE İLE SATILIR.


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.