PREDNOL % 0,125 30 GR KREM Prospektüs

Bileşimi

Prednol krem ve pomad:
Her tüp Prednol krem ve pomad % 0.125 prednasinolon içerir.

Prednol-a krem ve pomad:
Her tüp Prednol-a krem ve pomad % 0.125 prednasinolon ve % 3 iyodoklorhidroksikin (vioform) içerir.

Özellikleri

* Florlu kortikosteroidlerin yan etkilerinden arınmış, florsuz bir lokal kortikosteroiddir.
* Prednol-a formu iyotlu bir antiseptik olan iyodoklorhidroksikin içerdiğinden antibakteriyel ve antifungal etki gösterir.

Endikasyonları

Prednol krem/pomad için;

* Kontakt, kronik, alerjik seboreik dermatit
* Numuler akut veya kronik ekzemalar
* Psoriasis
* Ano-genital ve senil pruritus
* Dishidrosis
* Skozis
* Nörodermatitis
* Liken ruben planus
* Kronik liken simpleks
* Güneş yanıkları
* Eritrodermiler
* Bebeklerde görülen pişikler

Prednol-a krem/pomad için;
bakteriyel ve/veya fungal infeksiyonların eklendiği;

* Kontakt, kronik, alerjik seboreik dermatit
* Numuler akut veya kronik ekzemalar
* Psoriasis
* Ano-genital ve senil pruritus
* Liken ruben planus
* Kronik liken simpleks

Kontrendikasyonları

Canlı virüs aşılarının uygulanması sırasında kullanılmamalıdır.

Uyarı ve Önlemler

Geniş deri yüzeylerinde ya da uzun süreli kullanımlarda lokal kortikosteroidlerin deriden absorpsiyonu reversibl hipotalamus-hipofiz-adrenal siklus süpresyonu, Cushing sendromu belirtileri, hiperglisemi ve glukozüri oluşturabilir. Belirtiler ortaya çıktığında tedavinin durdurulması ile normale dönüş izlenir. Nadir olarak bazı olgularda, tedavinin ani kesilmesiyle ortaya çıkan belirtiler nedeniyle, sistemik kortikosteroid tedavisi gerekebilir. Uzun süreli tedavilerde bebek ve küçük çocukların büyüme ve gelişmeleri dikkatle izlenmelidir; çünkü kortikosteroidler bebeklik, çocukluk ve gençlik dönemlerinde büyüme geriliğine neden olabilirler. Bu nedenle tedavi doktor önerisi ve kontrolü altında mümkün olan en kısa sürelerde minimum dozaj ayarlamaları ile yapılmalıdır. Kortikosteroidler bazı infeksiyon belirtilerini gizleyebilirler ya da infeksiyon direnci oluşabilir. Bu gibi durumlarda tedaviye uygun bir antibiyotik eklenmelidir. Kortikosteroidler immunosüpresif etki nedeniyle, T hücreleri ve makrofaj fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler ve latent hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırabilirler. Kullanım süresince güneş ışığı ile direkt temas edilmemelidir. Dermatolojik bir infeksiyon varlığında, uygun bir antibakteriyel ya da antifungal ile birlikte uygulanmalıdır. Makul bir sürede sonuç alınamıyorsa, lokal kortikosteroid uygulaması kesilmelidir. Tedavi sırasında oluşabilecek iritasyon, ilacın kesilmesini gerektirir. İlacın gözle teması önlenmelidir.
Gebelikte ve laktasyonda kullanım:

Gebelikte tıbbi zorunluluk olmadıkça kullanılmamalıdır. Kullanılması gerekiyorsa doktor kontrolünde, küçük bir alanda ve kısa süreli kullanılmalıdır.

Yan Etkileri

Lokal kortikosteroid uygulaması sırasında; nadiren yanma, kaşıntı, ciltte tahriş ve/veya kuruluk, folikülit, akneiform, erüpsiyon, deri atrofisi, hiperpigmentasyon, perioral dermatit, alerjik kontakt dermatit, deri maserasyonu ve sekonder infeksiyon gözlenebilir. Fotosensitivite yapabilir.

Kullanım Şekli ve Dozu

Günde 2-3 kez, lezyon üzerine ince bir tabaka halinde sürülür.

Saklama Koşulları
Çocukların ulaşamayacağı yerlerde, oda sıcaklığında (25ºC nin altında) ve ambalajında saklanmalıdır.
Ticari Şekli
PREDNOL krem/pomad, 30 g lık tüpte
PREDNOL-A krem/pomad, 30 g lık tüpte


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.