P ile başlayan ilaçlar » Allergan » PRED FORTE %1 5 ML OFT.SOL.

PRED FORTE %1 5 ML OFT.SOL.

 • İlaç Firması :
  ALLERGAN
 • Barkod :
  8699490571040
 • Fiyatı :
  12.16TL
  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  S01BA04
 • Etkin madde :
  prednizolon -oftalmik
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi.

 • ATC SINIFLAMASI - S - DUYU ORGANLARI
  S01 OFTALMOLOJİK İLAÇLAR
  S01B ANTİENFLAMATUAR İLAÇLAR
  S01BA Kortikosteroidler
  S01BA04 prednizolon -oftalmik

prednizolon -oftalmik etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Kortiksteroid.
1-4 saatte 1-2 damla.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

10 ml.formlar sadece uzun süre kullanım gerektiren hastalarda, göz hastalıkları uzman hekimi tarafından reçetelenebilir.

Prospektüs

FORMÜLÜ:
Pred Forte Steril Oftalmik Süspansiyon, etken madde olarak; % 1.00 Prednisolon asetat ve yardımcı maddeler olarak % 0.004 Benzalkonyum klorür, % 0.05 Polisorbat 80; % 1.00 Borik asit; % 0.30 Sodyum sitrat; % 0.06 Sodyum bisülfit; % 0.261 Sodyum klorür; % 0.0127 Edetat disodyum; %
0.12 Hidroksipropil metilsellüloz ve kafi miktarda su içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:
Prednizolon asetat bir glukokortikoid olup, ağırlık bazında antienflamatuar etki gücü hidrokortizondan üç ila beş defa daha fazladır. Glukokortikoidler ödeme, fibrin birikimine, kapiller damar genişlemesin, akut enflamatuar cevap sırasında fagositlerin göçüne, kapiller proliferasyona, kollagen çökmesine ve yara oluşumuna engel olurlar.

ENDİKASYONLARI:
Palpebral ve bulber konjunktiva ile kornea ve anterior segmentin steroide cevap veren enflamasyonlarında endikedir.

KONTRENDİKASYONLARI:
Tedavi edilmemiş akut cerahatli göz enfeksiyonları, akut yüzeysel herpes simpleks (dendritik keratit), vaksinia varisella, kornea ve konjunktivanın diğer viral hastalıkları, göz tüberkülozu, gözde mantar hastalıkları ile bu ilacın içerdiği maddelerden herhangi birine karış aşırı duyarlılık durumlarında kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER:
Topikal olarak uygulanan steroidlerin kornea incelmesine neden olan hastalıklarda perforasyona neden oldukları bildirilmiştir.
Pred Forte % 1 Steril Oftalmik Süspansiyon antimikrobik bir madde içermediğinden enfeksiyon varlığında mikroorganizmaları bertaraf etmek için uygun önlemler alınmalıdır.
Gözün akut cerahatli enfeksiyonları topikal steroid kullanımı sonucu maskelenebilmekte veya şiddetlenebilmektedir.
Stromada herpes simpleks varlığında steroidler dikkatle kullanılmalı ve mutlaka sık aralıklarla biomikroskop ile muayene yapılmalıdır.
uzun süreli lokal steroid kullanımı ile korneada mantar enfeksiyonlarına rastlandığı bildirildiğinden, steroid kullanımı sırasında korneada inatçı bir ülserasyon ortaya çıkarsa mantar enfeksiyonu gelişiminden kuşkulanılmalıdır.
Topikal kortikosteroidler bazı kişilerde göz içi basıncının artmasına neden olabilmektedir. Bu durum, görme alanıda bozukluk ve optik sinir hasarı ile sonuçlanabilir. Bu nedenle sık aralıklarla göz içi basıncının ölçülmesi önerilmektedir.
Topikal oftalmik kortikosteroidlerin yoğun miktarlarda veya uzun süreli kullanımı sonrasında posterior subkapsüler katarakt oluştuğu bildirilmiştir.
Preparat sülfit içermektedir. Bu nedenle duyarlı hastalarda alerjik tipte (kaşıntı, göğüste hırıltı, anaflaksi) reaksiyonlara neden olabilir. Bu durum özellikle astmatik hastalarda ortaya çıkabilir.

Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucu hiçbir yere değdirilmemelidir.
Preparat benzalkonyum klorür içerdiğinden, yumuşak kontak lens kullanmakta olan hastalar lenslerini çıkarmadan ilacı kullanmamalıdır.
Gebelikte, Emziren Annelerde Kullanımı:
Yeterli ve kontrollü çalışmalar olmadığından, ancak yarar/zarar riskleri dikkate alınarak hekim önerisine göre uygulanabilir.
Çocuklarda Kullanımı:
Etki ve güvenliği kanıtlanmamıştır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:
Görme alanında bozukluklar ve optik sinir hasarı ile birlikte olan göz içi basıncı artışı ortaya çıkabilir. Posterior subkapsüler katarakt oluşumu, gözde sekonder mantar veya virüs enfeksiyonları, korneanın veya skleranın inceldiği olgularda glob perforasyonu gelişebilir. Steroidlerin aşırı miktarda kullanılması sonucunda sistemik yan etkiler görülebilir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER:
Pred Forte % 1 Steril Oftalmik Süspansiyon’un diğer topikal oftalmik ilaçlar ile geçimliliği yeterince incelenmiş bir konu değildir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
Kullanımdan önce kuvvetle çalkalanması gerekir.
Konjunktival keseye günde 2-4 defa, 1-2 damla damlatılır. İlk 24-48 saat içinde, sık doz vermek gerektiğinde saatte iki damla olacak şekilde güvenle uygulanabilir. Şişe açıldıktan sonra 15 gün içinde kullanılmalıdır.
Tedaviye vaktinden önce son verilmemelidir.

DOZ AŞIMI:
Yanlışlıkla aşırı dozda kullanıldığında, akut bir sorun çıkmamasına rağmen, böyle durumlarda gözün bol ılık su ile yıkanması önerilir. Yanlışlıkla içildiğinde hemen sıvı alınması uygundur. İlacın spesifik antidotu olmadığından destekleyici ve semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI:
Ağzı sıkıca kapalı olarak, 15°C-25°C arasında, oda sıcaklığında saklayınız.
Dondurulmamalıdır.
Çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutunuz.
TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI:
Pred Forte %1 Steril Oftalmik Süspansiyon, 5 ml’lik damlatıcılı plastik şişelerde
sunulur.
RUHSAT SAHİBİ:
ABDİ İBRAHİM İLAÇ PAZARLAMA A.Ş.
Zincirlikuyu – İSTANBUL
RUHSAT TARİHİ:
15.01.1997
RUHSAT NO:
100/83
İMAL YERİ:
Fransa’da Allergan Fransa SA için,
ALLERGAN PHARMACEUTICALS LTD.
İRLANDA
Reçete ile satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (prednizolon -oftalmik etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.