PIRAZINID 500 MG 50 TABLET Prospektüs

FORMÜLÜ :
Beher tablet 500 mg Pirazinamid ihtiva eder.

FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI
Pirazinamid, bir nikotinamid analogu olup, Mycobacterium Tuberculosis üzerinde bakterisid etki gösteren bir ajandir.
Pirazinamid, makrofajlarin içindeki asit ortamda bulunan dirençli tüberküloz basiline karsi etkilidir. Ancak ilacin etki mekanizmasi tam olarak bilinmemektedir.
Farmakokinetik Özellikleri
Pirazinamid, gastrointestinal sistemden iyi absorbe olur ve 2 saat içerisinde pik plazma konsantrasyonuna ulasir. 20-25 mg/kg lik dozlar uygulandiginda, genellikle 30-50 mcg/ml lik plazma konsantrasyonlari elde edilir. Tüm vücut dokulari ve sivilarina (serebro-spinal sivida dahil) dagilir. Yari ömrü 9-10 saat olup, primer olarak karacigerde metabolize olur ve büyük ölçüde idrar ile atilir.

ENDIKASYONLARI
Pirazinamid, tüberkülozun tüm formlarinin tedavisinde endikedir.

KONTRENDIKASYONLARI
Pirazinamid'e karsi asiri duyarliligi olanlarda, ciddi karaciger hastaligi bulunanlarda ve akut gut hastaliginda kullanilmamalidir.

UYARILAR / ÖNLEMLER
Pirazinamid tedavisine baslanmadan önce ve tedavi sirasinda her 2-4 haftada bir hastalarin serum ürik asit ve karaciger fonksiyon testleri yapilmalidir. Pirazinamid, üratlarin renal atilimini inhibe ettiginden, asemptomatik hiperürisemiye neden olabilir. Ilacin karaciger üzerine toksik etkileri olabileceginden karaciger hastaligi geçirmis veya alkol bagimlilari gibi toksik hepatit riski yüksek olan hastalarin yakin takibi yapilmalidir. Karaciger hasari bulgusu veya hiperürisemiyle birlikte akut gut artiriti saptanan hastalarda ilaç derhal kesilmelidir. Diabetik hastalarda, diyabet tedavisi güçlesebileceginden, ilaç çok dikkatle kullanilmalidir. Böbrek yetersizligi olan hastalar yakin takip edilmelidir.
Hamilelerde Kullanimi : Fetus üzerine etkileri tam olarak bilinmediginden sadece gerçekten ihtiyaç duyulan durumlarda kullanilmalidir.
Emzirme : Ilacin süte az miktarda geçtigi bilinmektedir. Bu nedenle ya ilaç kesilmeli yada emzirme yapilmamalidir.
Çocuklarda Kullanimi : Çocuklarda kullaniminin güvenligi tam olarak saptanmamistir. Bu nedenle tedavinin esasini teskil etmedikçe kullanilmamalidir.

YAN ETKILER / ADVERS ETKILER
Hepatik Etkiler : Pirazinamidin en sik görülen yan etkisi hepatotoksisitedir. Serum transaminazlarinda geçici yükselmeler, sarilik, hepatit ve ates, istahsizlik, kiriklik,
karaciger hassasiyeti, hepatosplenomegali belirtileri olan bir sendromun görülebilecegi bildirilmistir. Nadiren karacigerin akut sari atrofisi olusabilir. Hepatotoksisitenin doza bagimli oldugu düsünülmektedir ve tedavinin herhangi bir döneminde olusabilir.
Diger : Bulanti, kusma, diyare, ates, porfiri, dizüri, gut, trombositopeni, sideroblastik anemi, artralji, myalji, rash, ürtiker, kasinti, fotosensivite.

"BEKLENMEYEN BIR ETKI GÖRÜLDÜGÜNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ."

ILAÇ ETKILESMELERI
Probenesid ile birlikte kullanimi renal atilimini azaltir.

KULLANIM SEKLI VE DOZU
Pirazinid, tüberküloz tedavisinde tek basina kullanilmamali daima baska antitüberküloz ilaçlarla birlikte kullanilmalidir.
Ortalama eriskin dozu : 15-30 mg/kg/gün olup total doz günde 3-4 doza bölünerek verilebilir. Ayrica bazi uygulamalarda total dozun bir defada verilmesi de önerilmektedir. Günlük doz 3 gr 'i geçmemelidir. Ilaç yemeklerden 1 saat önce yada 2 saat sonra aç karnina alinmalidir.
Pirazinid genellikle tüberküloz tedavisinin ilk 2 ayinda kullanilir.

ASIRI DOZ TEDAVISI
Bu konudaki deneyimler sinirlidir. Yakin klinik takip ve destek tedavisi önerilmektedir. Pirazinamid dializle uzaklastirilabilir.

SAKLAMA KOSULLARI
25oC 'nin altindaki oda sicakliginda ve kuru bir yerde muhafaza ediniz. Çocuklarin ulasamayacaklari yerlerde ve ambalajinda saklayiniz.

TICARI TAKDIM SEKLI VE AMBALAJ MUHTEVASI
Beher tablette 500 mg Pirazinamid ihtiva eden 50 , 100 ve 500 tabletlik cam siselerde.

RUHSAT SAHIBI VE ADRESI : KOÇAK FARMA ILAÇ VE KIMYA SANAYI A.S.
Baglarbasi, Gazi Cad. No: 64-66
Üsküdar / ISTANBUL
0.216 4925708
0.216 3347888

RUHSAT TARIHI VE NO : 17.2.1986 - 138/15

IMAL YERI : KOÇAK ILAÇ SANAYI A.S.
Organize Sanayi Bölgesi
Çerkezköy / TEKIRDAG
0.282.7581112

Reçete ile satilir.


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.