P ile başlayan ilaçlar » Sandoz » PEDITUS 100 ML SURUP

PEDITUS 100 ML SURUP

KT: Kullanma talimatı için tıklayınız (Hastalar için)
KUB: Kısa ürün bilgisi için tıklayınız (Hekimler için)
Etkin madde:parasetamol kombinasyon
ATC: ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ
R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI
R05X DİĞER
R05X DİĞER
R05X parasetamol kombinasyon
SB.atc:R05X
Reçete Durumu:Normal Reçete ile satılır.
İlaç Firması: SANDOZ
Barkod :8699516573119
Satış Fiyatı:7.56 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

parasetamol kombinasyon Etkin Maddesi Hakkında Kısa Bilgi

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları.
Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

PEDITUS Hakkında Kısa Bilgi

PEDITUS 100 ML SURUP, SANDOZ firması tarafından üretilen, bir kutu içerisinde 1 adet 100 ML parasetamol kombinasyon etkin maddesi barındıran bir ilaçtır. PEDITUS , piyasada 7.56 ₺ satış fiyatıyla bulunabilir ve Normal Reçete ile satılır. İlacın barkod kodu 8699516573119 dir.

PEDITUS , ATC sınıflamasının R - SOLUNUM SİSTEMİ kategorisinde ve R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI sınıfında bulunur. TİTCK listesindeki ATC kodu R05X ve ATC adı other cold preparations dır. İlacın 75 adet eş değer ilacı bulunur.

PEDITUS hakkında daha fazla bilgi edinmek için hasta kullanma talimatını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Hekimseniz, kısa ürün bilgisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Prospektüs

Formülü;
Her 5ml'de (1 ölçek);
Parasetamol......................................120 mg
Guaifenezin.......................................50 mg
Prilamin maleat.................................6.25 mg
Fenilefrin HCL......................................5 mg

Alkol,Koruyucu Madde ;Metil paraben,Propil paraben, Boyar Madde;Tartarazin,Tatlandırıcı ve Koku Verici; Sakkaroz, Sodyum siklamat,Sodyum sakkarin,Portakal esansı.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ :
Peditus şurup,nezle grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarının seyrinde ortaya çıkan yüksek ateş, ağrı, öksürük, mukoza konjesyonu ve buna bağlı solunum güçlüğü gibi semptomların giderilmesinde kullanılan bir kombinasyondur.Bu semptomlar çocuklarda daha sık ve daha ağır seyretmekte olduğundan,Peditus şurup özellikle çocukların üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır.Bileşiminde bulunan parasetamol ağrı giderici ve ateş düşürücü ajandır. Guaifenezin,ekspektoran ve bronşiyal dezenfektan özellikleri ile etkili olur.Prilamin aleat, antihistaminik etki ile allerjik semptomları giderir.Fenilefrin HCl ise sempatomimetik etkisi dolayısı ile dekonjesyon sağlar.

ENDİKASYONLARI :
Nezle,grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülen yüksek ateş,öksürük ve bronş irritasyonu durumları, nezle ve diğer enfeksiyonlarda ortaya çıkan burun tıkanıklıkları, bronşiyal sekresyonların sulandırılması ve yumuşatılması, nezle, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen baş ağrısı,kas ve eklem ağrıları.

KONTRENDİKASYONLARI :
Hepatosellüler yetersizlik.

UYARILAR / ÖNLEMLER :
Bileşiminde bulunan tartarazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.
Bileşimindeki Fenilefrin HCL nedeniyle kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, glokom, diyabet, hipertiroidi ve prostat hipertrofisi durumlarında, ancak doktor tavsiyesi ile küçük dozlarda kullanılabilir.Yine bileşiminde bulunan Prilamin maleat sedasyon yaparak dikkat azalması ve refleks kaybına yol açabileceğinden,özel dikkat gerektiren işlerde çalışanlara ve vasıta kullananlara verilmemelidir.Yine sedatif etki şiddetleneceğinden birlikte alkol alınmamalı ve varsa birlikte kullanılan sedatif ve hipnotiklerin dozları azaltılmalıdır.Çocuklarda ve yetişkinlerde 3 günden fazla
süren 39.5 C'den yüksek ateşli durumlarda kullanılmamalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :
Genellikle yüksek dozlarda şurup kullananlarda baş dönmesi, sinirlilik,kan basıncında yükselme, kalp çarpıntısı,bulantı,idrar zorluğu, sedasyon,uyuşukluk,deri döküntüleri,kaşıntı görülebilir.Bu durumlarda doz azaltılmalı veya ilaç kesilmelidir. Önerilen dozlarda uzun süre kullananlarda
hepatotoksik etki gösterebilir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU :
Çocuklarda:
3 yaşına kadar günde 3 defa yarım ölçek (2.5 ml).
3-6 yaş; günde 3 defa 1 ölçek (5 ml).
6 yaşından yukarı her dört saatte bir,1 ölçek (5 ml).
Büyüklerde:
Günde her 4 saatte bir,2 ölçek (10 ml).
Çocuklarda 24 saatte 5 dozdan fazla verilmemeli ve 2 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.
Doktor tarafından başka türlü önerilmemiş ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI :
30 C'nin altında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI :
100 ml'lik şişelerde,Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (Parasetamol kombinasyon etkin maddesini içeren ilaçlar)İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.