O ile başlayan ilaçlar » Mustafa Nevzat » OKSAMEN-L 20 MG ENJEKSIYONLUK LIYOFILIZE TOZ ICEREN FLAKON (1 FLAKON, 1 AMPUL)

OKSAMEN-L 20 MG ENJEKSIYONLUK LIYOFILIZE TOZ ICEREN FLAKON (1 FLAKON, 1 AMPUL)

KUB ve KT:Kısa Ürün Bilgisi ( KUB ) ve Kullanım Talimatı ( KT ) yakında eklenecektir.
Etkin madde:tenoksikam
ATC: ATC SINIFLAMASI - M - KAS-İSKELET SİSTEMİ
M01 ANTİENFLAMATUAR VE ANTİROMATİKLER
M01A ANTİENFLAMATUAR VE ANTİROMATİKLER (NONSTEROİD)
M01AC Oksikamlar
M01AC02 tenoksikam
SB.atc:M01AC02
Reçete Durumu:Normal Reçete ile satılır.
İlaç Firması: MUSTAFA NEVZAT
Barkod :8699541792400
Satış Fiyatı:8.01 ₺
DDD (Yetişkin için ortalama günlük doz) : 20mg Oral-parenteral-rektal

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

tenoksikam Etkin Maddesi Hakkında Kısa Bilgi

Analjezik, antipiretik ve antienflamatuar.
Yetişkin günlük tek doz 20mg.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, aktif peptik ülser, gastrointestinal kanama, gastrit, ağır karaciğer ve böbrek yetmezliği, koroner cerrahi ağrıları.

Etkileşim; Tenoksikam, kumarin sınıfı antikoagülan ilaçların etkisini arttırabilir. Özellikle tenoksikam tedavisi başlangıcında, antikoagülanlar ve oral hipoglisemik ilaçların etkileri dikkatle izlenmelidir. Probenesid alımı tenoksikamın eliminasyon hızını arttırır.

Yan etkiler; epigastrik ağrı, bulantı, hazımsızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, serum transaminazlarında artışlar, kanama süresinin uzaması...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

OKSAMEN-L Hakkında Kısa Bilgi

OKSAMEN-L 20 MG ENJEKSIYONLUK LIYOFILIZE TOZ ICEREN FLAKON (1 FLAKON, 1 AMPUL), MUSTAFA NEVZAT firması tarafından üretilen, bir kutu içerisinde 1 adet 20 MG tenoksikam etkin maddesi barındıran bir ilaçtır. OKSAMEN-L , piyasada 8.01 ₺ satış fiyatıyla bulunabilir ve Normal Reçete ile satılır. İlacın barkod kodu 8699541792400 dir.

OKSAMEN-L , ATC sınıflamasının M - KAS-İSKELET SİSTEMİ kategorisinde ve M01 ANTİENFLAMATUAR VE ANTİROMATİKLER sınıfında bulunur. TİTCK listesindeki ATC kodu M01AC02 ve ATC adı tenoxicam dır. İlacın 21 adet eş değer ilacı bulunur.

Prospektüs

Bileşimi

Her film tablet, 20 mg tenoksikam içerir.

Her liyofilize flakon, 20 mg tenoksikam içerir.
Özellikleri

* Non-steroidal bir antienflamatuardır.
* Antienflamatuar, analjezik, antipiretik ve antiromatizmal etkilidir.
* Günde tek doz kullanılır.
* Prostaglandin sentezini inhibe eder.
* Fagositoz ve histamin salınımı dahil çeşitli lökosit fonksiyonlarını önler.
* Enflamasyon bölgesindeki aktif oksijen radikallerini ortadan kaldırır.
* Oral uygulamadan sonra sindirim kanalından değişmeden emilir.
* Etkisini kısa sürede gösterir.
* Gastrotoksik etkisi çok düşüktür.
* Tok karnına ya da antasitlerle birlikte alınınınca absorpsiyon oranı değişmez.
* Parenteral ve oral uygulamalardan sonraki farmakokinetiği benzerdir.
* % 100 biyoyararlığı, yaklaşık % 99 luk kan proteinlerine bağlanma oranı vardır.
* Düşük sistemik klerans ve eliminasyon yarılanma süresine ( 70 saat ) sahiptir.
* Uzun süreli kullanımlarda vücutta birikim yapmaz.
* İlaç etkileşimi çok düşüktür.
* Yaşlılarda, böbrek veya karaciğer yetmezliği olanlarda doz ayarlaması gerekmez.

Endikasyonları

* Romatoid artrit
* Osteoartrit
* Artroz
* Ankilozan spondilit
* Tendinit, bursit, omuz artriti, kalça periartriti, burkulma ve incinmeler gibi eklem dışı hastalıklar
* Epikondilit, siyatalji, lumbago, akut gut ve travmatik olgular gibi iskelet ve kas sisteminin ağrılı, enflamatuar ve dejeneratif hastalıkları

Kontrendikasyonları

Tenoksikama aşırı duyarlı hastalar ile mide, duodenum ülseri, gastrointestinal kanama ve kronik gastrit öyküsü veren olgularda kullanılmamalıdır. İleri derecede böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarı ve Önlemler

Tüm non-steroidal antienflamatuar ilaçlar için gerekli uyarı ve önlemler OKSAMEN-L enjektabl ve OKSAMEN tablet için de geçerlidir. Aspirin ve diğer non-steroidal antienflamatuar ajanların astım, rinit, ürtiker ve anjioödem oluşturduğu hastalara OKSAMEN-L enjektabl ve OKSAMEN tablet verilmemelidir. Antikoagülan ilaç ve oral antidiabetik ajan alan hastalar yakınen izlenmeli; eğer izlenme olasılığı yoksa, birlikte uygulanmamalıdır. Yaşlılar, böbrek hastalığı geçirmiş olanlar, diabetik nefropati, ciddi karaciğer yetmezliği, konjestif kalp yetmezliği ve hipovolemi bulunanlar ile diüretik ve nefrotoksik ilaç kullanımı gibi böbrek yetmezliği riskini artıracak durumlarda BUN ve serum kreatinin değerleri ile kilo alma ve periferal ödem oluşma ihtimali dikkatle izlenmelidir. OKSAMEN-L enjektabl ve OKSAMEN tabletin 18 yaşın altındaki hastalar, hamileler ve emziren annelerde kullanım emniyeti kanıtlanmamıştır.

Yan Etkileri

Tenoksikam ile yapılan bir yıl gibi uzun süreli klinik çalışmalarda önerilen günlük dozu alan hastaların ilacı iyi tolere ettiği saptanmıştır.OKSAMEN-L enjektabl ve OKSAMEN tablet ile görülebilecek yan etkiler aşağıda özetlenmiştir:

* Gastrointestinal sistem: Mide yanması, mide ağrısı, bulantı, diyare ve konstipasyon vb. (%11.4).
* Santral sinir sistemi: Baş ağrısı, baş dönmesi (%2.6).
* Deri ve yumuşak doku: Döküntü, kaşıntı, eritem ve ürtiker, fotodermatoz. Stevens-Johnson sendromu, Lyell sendromu gibi deri lezyonları çok enderdir (% 2.5).
* Üriner sistem: BUN ve serum kreatinin yükselmeleri (%1-2).
* Karaciğer ve safra yolları: SGOT, SGPT, gama GT ve bilirubin yükselmeleri (%1-2).
* Hematopoetik sistem: Hemoglobin azalması ve granülositopeni. Tedavi süresince psikiyatrik (%1.7) ve metabolik (%1) yan etkiler de izlenebilir.

İlaç Etkileşmeleri

Tenoksikam terapötik dozlarda antasitler, simetidin, oral antidiabetikler ve oral antikoagülanlar ile farmakokinetik bir etkileşme yapmaz; ancak kumarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırabilir. Probenesid, tenoksikamın eliminasyon hızını artırır. Kardiyotonik ve antihipertansif ilaçlarla bir etkileşme söz konusu olmamakla beraber, potasyum tutucu diüretiklerle birlikte kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli ve Dozu

OKSAMEN tablet için önerilen günlük doz 20 mg, tek dozdur. Uzun süreli tedavilerde idame dozu olarak günde 10 mg verilebilir.

OKSAMEN–L enjektabl için önerilen günlük doz 20 mg tek dozdur.

OKSAMEN–L enjektabl ve OKSAMEN tablet için akut gut artritinde ilk 2 gün, günde 40 mg ve izleyen 5 gün, günde 20 mg lık uygulama önerilmektedir.

Doz Aşımı Halinde Alınacak Önlemler

Tenoksikamın doz aşımı halinde destekleyici semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

Saklama Koşulları
Çocukların ulaşamayacağı yerlerde, oda sıcaklığında (25ºC nin altında) ve ambalajında saklanmalıdır.
Ticari Şekli
OKSAMEN film tablet 20 mg, 10-30 tabletlik blister ambalajda
OKSAMEN-L enjektabl 20 mg, 1 liyofilize flakon + 1 eritici ampul (2 mL)

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.