GRIBEX HOT TOZ 6 POŞET Prospektüs

FORMÜL:
Her bir 20 g'lık Gribex Hot Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet:
Parasetamol 500 mg
Klorfeniramin maleat 4 mg
Psödoefedrin HCI 60 mg

Tatlandırıcı olarak şeker ve toz limon aroması içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER:
Parasetamol, klinik olarak kanıtlanmış, analjezik ve antipiretik etkili bir ilaçtır. Ağrı eşiğini yükseltmek yoluyla analjezik, hipotalamustaki termo-regülasyon merkezi üzerindeki etkisi yolu ile de antipiretik etki gösterir.
Klorfeniramin maleat, bir histamin H1-reseptör antagonisti olup, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma ve kızarıklık gibi semptomların giderilmesini sağlar.
Psödoefedrin HCI, sempatomimetik bir amin olup, güçlü etkili bir üst solunum yolu dekonjestanıdır.

ENDİKASYONLAR:
Gribex Hot; grip ve soğuk algınlığının semptomatik tedavisinde endikedir.

KONTRENDİKASYONLAR:
Gribex Hot içindeki etken maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık hallerinde, ağır karaciğer, böbrek ve kalp hastalığı olanlarda, önceki iki hafta içerisinde MAO inhibitörü almış veya halen alan hastalarda kullanılmamalıdır.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ ve DİĞER ETKİLEŞİMLER:
Parasetamol, yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagülan ilaçların etkisini artırmaktadır.
Psödoefedrin HCI ile birlikte dekonjestanlar, trisiklik antidepresanlar, iştah kesiciler ve amfetamin benzeri psikostimülanlar veya MAO inhibitörleri kullanıldığında hastalarda zaman zaman kan basıncı yükselebilir.

UYARILAR / ÖNLEMLER:
Karaciğer, böbrek, kalp, akciğer hastaları ile daha önce anemisi olanlarda mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.
Gribex Hot ağrı tedavisinde çocuklarda 5, yetişkinlerde 10 günden fazla süre ile; çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39.5 oC'den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Gribex Hot tedavisi sırasında uyuşukluk görülebilir. Bu nedenle hastalarda araç ve makine kullanma gibi dikkat gerektiren işleri etkileyebileceği unutulmamalıdır.
Gribex Hot ile birlikte alkol alınımı, sözü edilen bu etkiyi artırabileceğinden tedavi sırasında alkol kullanılmamalıdır.
Antihipertansif ve/veya antidepresan ilaç tedavisi uygulanan hastalar ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdırlar.
Diyabetli hastalarda dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
12
yaşın altındaki çocuklar doktor kontrolü altında kullanmalıdırlar.
İlaç hamile ve emziren annelerde çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZAJ:
Gribex Hot, oral yol ile aşağıdaki şekilde kullanılır:
Her bir poşetin içindeki ilaç yaklaşık 1 su bardağı (160 ml) sıcak su içerisinde karıştırılarak çözülmeli ve sıcak iken içilmelidir. Gribex Hot 6 saat ara ile tekrarlanabilir. Günde 4 dozdan fazla kullanılmamalıdır.

DOZ AŞIMI:
Aşırı dozdan şüphelenildiğinde acil olarak ilgili bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.
Hepatik toksisite parasetamol'ün aşırı dozunda doza bağlı gelişen bir komplikasyondur.
Adolesan ve yetişkinlerde alınan parasetamol miktarına bakılmaksızın, alım zamanından 24 saat veya daha kısa bir süre geçmiş ise, parasetamol ölçüm sonuçlarını beklemeden asetilsistein verilmelidir.
Ayrıca önerilen prosedürler şunlardır:
Mide lavaj veya ipeka şurubu ile emezisin indüksiyonu yoluyla boşaltılmalıdır.
Klorfeniramin maleat toksisitesi, akut alımından sonra muhtemelen birkaç saat içinde oluşur ve antihistaminik/antikolinerjik doz aşımı tedavisi gibi tedavi edilmelidir.
Psödoefedrin HCl'in aşırı dozundan kaynaklanan semptomlar, hafif anksiyete, taşikardi ve/veya hafif hipertansiyondur. Semptomlar genellikle ilacın alımından sonraki 4-8 saat içinde başlar ve geçicidir, genellikle de tedavi gerektirmez.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI:
Gribex Hot Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet: 12 poşet içeren ambalajlarda.

PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ:
Gribex Hot D Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet: 12 poşet içeren ambalajlarda.
Gribex Hot PEDİATRİK Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet: 12 poşet içeren ambalajlarda.


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.