F ile başlayan ilaçlar » Deva Holding » FLORAK 20 MG 16 KAPSÜL

FLORAK 20 MG 16 KAPSÜL

 • İlaç Firması :
  DEVA HOLDING
 • Barkod :
  8699525151940
 • Fiyatı :
  11.83TL
  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  N06AB03
 • Etkin madde :
  fluoksetin hcl
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi.

 • ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
  N06 PSİKOANALEPTİKLER
  N06A ANTİDEPRESANLAR
  N06AB Selektif serotonin reuptake inhibitörleri
  N06AB03 fluoksetin hcl

fluoksetin hcl etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Selektif serotonin gerialım inhibitörü antidepresif.
Yetişkinde günde 20mg (max 80mg).

Gebelik kategorisi C. Anne sütüne geçer. Gebelik ve laktasyonda önerilmez.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, MAO inhibitörleri ile birlikte veya 14 günden az ara ile kullanım.

Etkileşim; MAO inhibitörleri, triptofan, diazepam, lityum, diğer antidepresifler, oral antikoagulanlar, digoksin.

Yan etkiler; anksiyete, sinirlilik ve uykusuzluk, sersemlik, yorgunluk, asteni, tremor, terleme, iştahsızlık, bulantı, diyare, baş dönmesi...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

Formülü:
Her kapsülde 20 mg Fluoksetin’e eşdeğer Fluoksetin HCl 22.36 mg ihtiva eder.

Farmakolojik Özellikleri:
Fluoksetin; Oral olarak kullanılan bir antidepresandır. Fluoksetin, trisiklik ve tetrasiklik antidepresanlardan tamamen farklı bir kimyasal yapıya sahiptir. Etkisini nöronlara serotonin geri alınımını inhibe ederek gösterdiği sanılmaktadır. In-vitro olarak muskarinik, histaminerjik, a1 adrenerjik reseptörlere ve beyindeki diğer membran reseptörlerine trisiklik antidepresanlardan daha zayıf olarak bağlanmaktadır. Bu nedenle sedatif ve antikolinerjik tesirleri daha azdır. Kalp üzerinde doğrudan etkisi görülmemiştir. Yemek üzerine alınması biyoyararlılığını etkilemez. Teşhis edilmiş tek aktif metaboliti Norfluoksetin’dir. Fluoksetin’ in eliminasyon yarı ömrü 2-3 gün Norfluoksetin’in ise 7-9 gündür. Bu sürelerin uzun oluşu, uzun süreli kullanımlarda ilacın vücutta birikmesini temin eder. Hayvan deneylerinde Norfluoksetin’ in etkinliğinin Fluoksetin’e eşdeğer olduğu görülmüştür. Fluoksetin’ in sabit bir plazma düzeyine ulaşması için 3-4 hafta süre ile kullanılması gerekmektedir. Fluoksetin ve Norfluoksetin’in yarı ömürlerinin uzun oluşu nedeniyle ilaç, kesildikten birkaç hafta sonra bile organizmada mevcudiyetini korur.
Karaciğer yetmezliğinde Fluoksetin’in itrahı yavaşlayabilir. Siroz mevcudiyetinde maddenin eliminasyon yarı ömrü 7.6 gün, aktif metaboliti Norfluoksetin’ in ise 12 gündür.
Fluoksetin, tek doz olarak uygulandığında böbrek fonksiyonu bozukluğu maddenin farmakokinetiğini etkilemez ancak uzun süreli uygulamalarda madde ve metabolitlerinin birikimi söz konusu olabilir.

Endikasyonları:
# Depresyon tedavisinde
endikedir.

Kullanım Şekli ve Dozu:

Erişkinlere;
Başlangıçta günde 1 defa 20 mg olarak verilmesi ve bu dozun sabahları uygulanması tavsiye edilir.
4-5 hafta sonra bir iyiye gidiş saptanamazsa doz arttırılabilir.
20 mg’dan yüksek günlük dozlar ikiye bölünerek sabah ve öğlen iki eşit kısım halinde verilir.
Günlük maksimum doz 80 mg’ı geçmemelidir.
Depresyonun akut safhasında tedavinin birkaç ay veya daha uzun süre sürdürülmesi tavsiye edilir.

Ticari Takdim Şekli ve Ambalaj Muhtevası:
24 kapsüllük blister ambalajlarda.

UYARI:
Bu bilgiler sağlık profesyonelleri için hazırlanmış prospektüs özetidir. İlaç kullanılmadan önce prospektüs mutlaka okunmalıdır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.