Amiodaron hcl ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - C - KALP DAMAR SİSTEMİ
C01 KALP İLAÇLARI
C01B ANTİARİTMİKLER, CLASS I VE III
C01BD Antiaritmikler, class III
C01BD01 amiodaron hcl

Kısıtlamalar

SGK SUT EK-4/G Parenteral formları; sadece yatan hastalarda kullanılması halinde bedelleri ödenir.

Amiodaron hcl etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Antiaritmik sınıf 3. Yükleme dozu 800 to 1,600 mg/gün.
Gebelik kategorisi D. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, kardiojenik şok, önemli sinüs disfonksiyonları, sinüs bradikardisi, ikinci -üçüncü derece AV blok.
Etkileşim; sitokrom p450 ile metabolize olan diğer ilaçlar (proteaz inhibitörleri, antihistaminikler, trazodon, greyfurt suyu), siklosporin, kardiak glikozidler, diğer antiaritmikler, antihipertansifler, varfarin, klopidogrel, rifampin, fentanil, lidokain, dekstrometorfan, kolestramin, disopramid, florokinolonlar, volatil anestetikler.
Yan etkiler; pulmoner toksisite, aritminin kötüleşmesi, karaciğer hasarı, halsizlik, tremor, koordinasyon bozukluğu, bulantı, kusma, konstipasyon, iştahsızlık, optik nöropati, dermal fotosensitivite, kalp yetmezliği, bradikardi...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.