Alteplaz ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - B - KAN VE KAN YAPICI ORGANLAR
B01 ANTİTROMBOTİKLER
B01A ANTİTROMBOTİKLER
B01AD Enzimler
B01AD02 alteplaz

Kısıtlamalar

SGK SUT EK-4/G Sadece yatan hastalarda kullanılması halinde bedelleri ödenir.

EK-2/b 27. Kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, iç hastalıkları, nöroloji, göğüs hastalıkları ve acil tıp uzmanları tarafından reçete edilebilir.

Alteplaz etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Akut miyokard enfarktüsü, pulmoner emboli ve akut iskemik strokta, rekombinant doku plazminojen aktivatörü. Enfarktüste 15mg bolus, sonra 50mg/30dakika (max 100mg). Akciğer embolisinde 10mg bolus 90mg/2saat.
Gebelik kategorisi C.
Kontrendikasyon; şiddetli kanama, hemorajik retinopati, SSS bozuklukları, hipotansiyon, endokardit, perikardit, pankreatit, özofagus varissi, arter anevrizmaları, kanama riskli neoplazm, karaciğer yetmezliği, gebelik, emzirme.
Etkileşim; kumarin, trombosit agregasyon inhibitörleri, heparin, ACE inhibitörleri.
Yan etkiler; kanama, anemi,aritmi, bulantı, kusma, hipotansiyon, hipertermi, trombotik embolizasyon, allerjik reaksiyonlar.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Alteplaz etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.