E ile başlayan ilaçlar » Laboratoires Bailleul » ERITRETIN 30 GR JEL

ERITRETIN 30 GR JEL

 • İlaç Firması :
  LABORATOIRES BAILLEUL
 • Barkod :
  8680771491027
 • Fiyatı :
  29.73TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  D10AD51
 • Etkin madde :
  tretinoin + eritromisin
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi.

 • ATC SINIFLAMASI - D - DERMATOLOJİKLER
  D10 AKNE İLAÇLARI
  D10A TOPİKAL AKNE İLAÇLARI
  D10AD Retinoidler
  D10AD51 tretinoin + eritromisin

tretinoin + eritromisin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Aknede antiseboreik etkili retinoid, eritromisin kombinasyonu.
Günde 1-2 kez.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

Sadece cilt hastalıkları uzman hekimlerince reçete edilebilir.

Prospektüs

EriTretin Jel

FORMÜLÜ
EriTretin Jel, etken maddeler olarak %4 Eritromisin ve % 0.025 Tretinoin içerir. Yardımcı maddeler olarak Butilhidroksitoluen, Hidroksipropil selüloz, 95o Etil alkol bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Farmakodinamik Özellikleri:
Tretinoin
Deriye uygulanan Tretinoin bir seri hücresel etkinin ortaya çıkışına neden olur. Tretinoin deri hücrelerinde mitozu ve edipermal hücrelerin yenilenmesini uyarır, keratin formasyonunu inhibe eder, yapılandırıcı doku tamir mekanizmasını aktive eder ve değişik karsinojenlerle oluşan cilt tümörü oluşumuna ait uyarıların regresyonunu sağlayabilir veya önleyebilir.
Bu özellikler tretinoinin bir grup dermatolojik hastalıkta kullanımına olanak sağlamıştır. Bunlar arasında, akne, psoriasis, iktiyozis ve aktinik keratozlar bulunur.

Tretinoin, aknede temel etiyolojik faktörlerden biri olan pilo-sebase follikülün alt bölümündeki keratinizasyon üzerine etkili olur. Keratinize hücreler birbirlerine güçlü olarak yapışırlar ve follikülü tıkarlar. Follikülün obstrüksiyonu, mikrokomedon oluşturarak follikülün genişlemesine neden olur. Folliküle açılan sebase gland, sebum üretiminin devamı nedeniyle kistik hal alır ve mikrokist oluşturarak, kapalı komedonlar oluşururlar.

Bu kapalı komedonlar açık komedonlara dönüşebilirler. İnflamasyonun da mevcudiyeti nedeniyle uzun süreli lezyonlar şeklinde kalabilirler.

Tretinoinin aknede etki mekanizması aşağıdaki şekilde açıklanabilir:
Tretinoin akne lezyonlarının oluşmasını önler: folliküler epiteli stimüle ederek birbirine yapışmamış keratinositlerin proliferasyonunu hızlandırır. Bu serbest boynuzsu hücreler sebum ile cilt yüzeyine boşaltılırlar. Bu boynuzsu hücreler birbirleri ile yapışarak tıkaç oluşturamazlar. Böylece yeni akne lezyonlarının oluşumu engellenir.

Tretinoin, follikül içinde retansiyona neden olan komedonların, mikrokistlerin de ekspulsiyonuna yardımcı olur. Epidermisin yüzeyel deskuamasyonundan ayrı olarak, tretinoin follikülün derinlerinde de etki gösterir. Serbest boynuzsu hücrelerin proliferasyonunu stimüle eder, bu hücrelerin oluşturduğu yapışmayı ve dolayısı ile tıkaç oluşumunu engellerken mikrokist ve komedonların da atılımını sağlar.

Tretinoin, inflamatuvar elemanlar olan papül ve püstüllerin gelişimini de hızlandırır. İnflamatuvar dönemin başlangıcında tretinoin uygulandığında, tretinoin folliküler duvarın permeabilitesini artırarak inflamasyondan sorumlu inflamatuvar ajanların (keratin fragmanaları, serbest yağ asidleri gibi) follikül içine geçişini sağlar ve böylece papül ve püstüllerin gelişimini hızlandırarak, eliminasyonlarını da çabuklaştırır.

Eritromisin
Eritromisin makrolid grubundan bir antibiyotik olup etkisini bakteriyal protein formasyonunu engelleyerek gösterir. Kural olarak, etki bakteriostatiktir. Akne vulgaris patogenezinde rol alan Propionibakterium aknes de eritromisinin etki spektrumu içerisindedir. Akne vulgarisin eritromisin ile tedavisi sırasında Propionibakterium aknes’in inhibisyonu ile lezyonların sayısı azalır. Lokal olarak uygulanan Eritromisin, dirençli formlar olarak bilinen stafilokokların kolayca ve kısa bir sürede üremelerini azaltır.

Eritromisinin sağlam deriden emilimi anlamsız düzeydedir. Lokal uygulama ile, eritromisinin yağ bezleri folliküllerine kolayca girdiği gösterilmiştir.

Farmakokinetik Özellikleri
Topikal olarak uygulanan tretinoinin ve eritromisinin perkütan absorbsiyonu olmadığı için sistemik etkinin olmadığı kabul edilir.

ENDİKASYONLARI
EriTretin® şiddetli olmayan (nodülokistik akne hariç) akne tedavisinde endikedir:

KONTRENDİKASYONLARI
EriTretin®, içeriklerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER
Tedavinin başlangıcında bir miktar jeli, küçük bir deri alanına uygulayarak muhtemel bir irritasyon tespit edilebilir.
Akneli deri bölgesinin sık yıkanmasından çekininiz.
İlgili deri bölgesinde, ilave bir irritasyona neden olmamak için, kolonya, tonikler, traş öncesi ve sonrası losyonlar ve genellikle parfüm ve alkol içeren ürünler kullanmayınız.
İlacın gözler, müköz membranlar, burun ve ağız içlerine temasından sakınınız. Temas durumunda bol su ile yıkayınız.
Deskuamasyon potansiyeli olan ilaçlarla beraber kullanımında özel dikkat gerekir. Eğer hasta, EriTretin® tedavisinden önce eksfolyan bir tedavi kullanmışsa, bu ilaçlarla oluşan deri inflamasyonunun geçmesi için bir süre beklenmesi tavsiye edilir.
Tedavi sırasında yapay ultraviyole ışıklarından ve bronzlaştırıcı uygulamalardan uzak durulmalıdır.
Tedavi sırasında güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte lekelenmelere neden olabilir. Bu nedenle, tedavi sırasında doktorunuzun önerdiği bir güneş koruyucu ürün kullanmanız gerekli olabilir.
Güneşe maruz kalınması kaçınılmaz olan durumlarda (deniz kenarına seyahat gibi), yüksek düzeyde koruma sağlayan güneş koruyucuların kullanılması veya yoğun olarak güneşe maruz kalınabilecek günün bir gün öncesi, o gün ve bir gün sonrasında ilacın kullanılmaması önerilir. Ancak ilacın kullanılmadığı bugünlerde de hala güneş koruyucunun düzenli kullanılması tavsiye edilir.

Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Gebelerde ve Emziren Annelerde Kullanımı
Gebelik kategorisi: B
Hamile ve emziren hanımlarda yapılmış kontrollü çalışmalar bulunmamaktadır. Bütün ilaçlarda olduğu gibi bu dönemde eritromisin ve tretinoinin da kullanımı önerilmemektedir. Kullanımı yalnızca potansiyel fayda/risk ilişkisinin dikkatle değerlendirildiği hekim kararı iledir.

Araç ve Makine Kullanımına Etkisi
Bilinen bir etkisi yoktur.


YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER
Bazı hassas kişilerde tretinoin uygulanmasından sonra aşırı kızarıklık, ödem, hatta blisterler ve sonrasında kabukların oluştuğu bildirilmiştir. Bu etkiler ortaya çıkarsa, deri bulguları düzelene kadar ilacın kullanımına ara verilir veya hastanın tolere edebileceği düzeyde ilaç, uzun aralıklarla uygulanabilir.

Tretinoin kullanımı sırasında ciltte, özellikle ağız çevresi ve boyunda kuruluk hissi ortaya çıkabilir ancak tedavinin kesilmesini gerektirmez. Akne tedavisi başladıktan sonra birkaç hafta içinde bulgularda alevlenme şeklinde geçici artma görülebilir. Bu, beklenen bir gelişme olup folliküllerin derininde oluşmuş olan mikrokistlerin hızlanmış eliminasyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Topikal tretinoine karşı gerçek kontakt allerji nadiren rapor edilmiştir. Tretinoinin düzenli kullanımı sonrası geçici hipo ve hiperpigmentasyon da rapor edilmiştir. Tretinoin tedavisi sırasında güneşe karşı derinin hassasiyetinin artabileceği bildirilmiştir. Bugüne kadar Tretinoin ile görülen yan etkilerin hepsi tedavinin kesilmesi ile geri dönüşümlü olmuştur.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA DANIŞINIZ

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
Başka ilaçlarla bilinen bir geçimsizliği yoktur.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Hekim tarafından başka şekilde önerilmedi ise aşağıdaki kullanım şekli önerilir:
Başlangıç tedavisi: EriTretin® 2 hafta boyunca günde bir kez, akşamları uygulanır. Uygulama sıklığı, hastanın gösterdiği reaksiyona bağlı olarak ayarlanır. Anlamlı düzey bir cilt irritasyonunun mevcudiyetinde tedaviye, ürünün gün aşırı, akşamları uygulanması ile başlanabilir. 2. haftanın sonunda günlük bir kez uygulama şekline geçilebilir ve ilk dönem tedavisinin sonu olan 12.-14. haftaya kadar günde 1 kez, akşamları uygulamaya devam edilir.

Bu uygulama, belirtilen süre içinde rahatsızlık veren bir irritasyon olmadığı durumda kesintisiz devam eder. Rahatsızlık verici irritasyon, hafif eritem, orta düzey deskuamasyon ve hafif yanma hissinden daha fazla olan irritasyonu tanımlamaktadır. Çok hassas cilde sahip hastalarda daha şiddetli reaksiyonlar beklenebilir. Bu takdirde dozun hastaya göre ayarlanması gerekir.

En iyi sonuç için, hastalar tedavinin başlangıcında görülmesi beklenen reaksiyonlar konusunda bilgilendirilmelidir: hafif irritasyon, hafif eritem, primer irritasyon, geçici deskuamasyon. Hastalar düzenli aralıklarla izlenerek, gereğinde doz ayarlaması yapılabilir.

Hasta tedaviye optimal yanıtın 3 ay dolayında alındığını ve relaps durumunda tedavinin yeniden başlayabileceğini bilmelidir.
Uygulama, akşamları bir kez olmak üzere, yıkanmış ve kurulanmış cilt bölgesine düzgün bir şekilde uygulanır. Parmaklarla uygulama sonrası hafifçe masaj yapılır.
Devam Tedavisi: 3 aydan sonra, EriTretin® iki günde bir uygulama şeklinde sürdürülerek lezyonların kontrol altında kalması sağlanabilir.

Uygulama sonrası elleri yıkayın. Tavsiye edilen dozdan daha fazla kullanılması tedavi edici etkinin artışını sağlamadığı gibi, istenmeyen lokal reaksiyon riskinin artışına da neden olabilir.

DOZ AŞIMI
Bugüne kadar bildirilen bir doz aşımı bilgisi yoktur. Tavsiye edilen dozdan daha fazla kullanılması tedavi edici etkinin artışına katkı sağlamazken istenmeyen lokal reaksiyon riskinin artışına neden olabilir.

SAKLAMA KOŞULLARI
25oC’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Yüksek ısılarda ilacın bozulma hızı artmaktadır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI
EriTretin® Jel, 30 g’lık alüminyum tüpte, karton kutusu ve prospektüsü ile beraber

RUHSAT SAHİBİ: AKUR Sağlık Ürünleri Üretim Dağıtım ve Pazarlama Tic. Ltd. Şti
ÜMRANİYE 34773, İSTANBUL

İMALATÇI: Laboratoires Bailleul-Biorga, Fransa adına Laboratoires Chemineau Vouvray, Fransa

RUHSAT NO: 13.08.2009, 128/83

Reçete ile satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (tretinoin + eritromisin etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.