D ile başlayan ilaçlar » Ali Raif » DRAMAMINE 50 MG/ML ENJEKSIYONLUK COZELTI ICEREN 5 AMPUL

DRAMAMINE 50 MG/ML ENJEKSIYONLUK COZELTI ICEREN 5 AMPUL

 • İlaç Firması :
  ALI RAIF
 • Barkod :
  8699543750019
 • Fiyatı :
  3.5TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  R06AA02
 • Etkin madde :
  dimenhidrinat
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi.

 • ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
  A04 BULANTI VE KUSMADA KULLANILAN İLAÇLAR
  A04AD Diğer
  A04AD dimenhidrinat

dimenhidrinat etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Antiemetik, aşırı stimüle edilmiş labirent fonksiyonlarını deprese eder.
Yetişkinde 4-6 saatte bir 50-100mg.
6-12 yaş: Her 6-8 saatte bir, Yarım veya 1 tablet.(24 saatte toplam 3 tabletten fazla alınmamalıdır.).
2-6 yaş: Her 6-8 saatte bir yarım tablet.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.

Etkileşim; alkol, SSS depresanları, antihipertansifler, magnezyum sülfat, maprotilin, trisiklik antidepresanlar, antimuskarinikler, amantadin, haloperidol, fenotiyazinler, prokainamid, apomorfin, MAO inhibitörleri, ototoksik ilaçlar.

Yan etkiler; uyuşukluk, sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk, kulak çınlaması...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜL:
1 ml’lik 1 ampul 50 mg Dimenhydrinate, % 5 benzil alkol, % 50 propilen glikol ve qs. su içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİĞİ
Oral uygulamanın olanaksız olduğu hallerde Dramamine ampul, etken maddesi dimenhydrinate vasıtasıyla aşırı derecede uyarılmış labirent faaliyetini azaltarak bulantı ve kusmayı önleyici etki gösterir.

ENDİKASYONLARI:
Bulantı, kusma ve vertigonun kontrolü için tavsiye edilir. Etki mekanizması bilinmemekle birlikte antiemetik etkinin bir antihistaminik olan diphenhydramine’den geldiği sanılmaktadır. Vasıta tutmalarında profilaktik ve tedavi edici olarak, Menlere hastalığı ve diğer vestibüler sistem hastalıklarında kullanılır.Vestibüler Stimülasyonla ilşkisi olmayan bulantı ve kusmanın kontrolünde fenotiyazinlerden daha az etkilidir.

KONTRENDİKASYONLARI:
Dimenhydrinate veya türevlerine aşırı duyarlı olan hastalarda kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER:
Emziren anneler Dramamine kullanmaya başladıkları takdirde emzirmeye son vermelidirler. Dramamine kullanan annenin sütünde az miktarda Dimenhydrinate’a rastlanmıştır. Ayrıca Dimenhydrinate süt veren annelerin sütünde azalmaya da yol açabilir. Hamilelikte de emniyetle kullanıldığı rapor edilmemiştir. Apandisit sancısının ortaya çıkmasını önleyebilir. Stenozlu peptik ülser, prostatik hipertrofi, dar açılı glokom, bronşiyal astma , kardiyak aritmi, piloroduodenal obstruksiyon, mesane boyu obstruksiyonunda ve antikolinerjik kullananlarda dikkatle kullanılmalıdır. Çocuklarda fazla alınan antihistaminikler halusinasyonlara, konvülsiyonlara hatta ölüme yol açabilir. Küçük çocuklarda dimenhydrinate eksitasyona neden olabilir.

Sedasyon yaptığından, dikkat gerektiren işlerde çalışanlar veya araba kullananlar bu konuda uyarılmalıdır.

Dramamine konsantre solüsyon, venler üzerinde tahriş edici bir etki yapabileceğinden ‘kullanım şekli ve dozu’ bölümünde önerilen sulandırma yapılmadan I.V. olarak tatbik edilmemelidir.

Birçok klinik araştırmada entramüsküler enjeksiyondan dolayı kayda değer bir irritasyon görülmemiştir.

Dramamine genelde antihistaminik amaçla pek kullanılmamasına rağmen, antihistaminik grubundan bir ilaçtır. Bunun için özellikle yüksek dozlarda bazı hastalarda uyku hali meydana gelebilir. Bu etki paranteral şeklin tatbik edildiği bazı vakalarda ekseriyetle arzu edilen bir haldir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:
Uyku hali ,sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk (özellikle çocuklarda), taşikardi, kusma, kulak çınlaması, halsizlik, baş dönmesi, görme bozukluğu, diplopi, palpitasyon, ağız, burun ve genizde kuruluk, zor ve ağrılı ürinasyon, iştahsızlık, deri döküntüleri, bronşiyal sekresyonda koyulaşma epigastrik rahatsızlıklar, eksitasyon ve ishal görülebilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜ TAKDİRDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ:
Alkol ve santral sinir sistemi depresanları, trisiklik antidepresanlar dahil olmak üzere antikolinerjik etkili ilaçlar Dramamine’in etkisini arttırabilir. Ototoksisite oluşturan antibiyotiklerle kullanımında dikkatli olunmalıdır. Dramamine ototoksisite semptomlarını maskeleyebileceğinden irreversibl bir harabiyete neden olabilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJ:
Dramamine, şuursuz bir durumda olduğundan veya bulantı ve kusmadan dolayı ilacı alamayan, geri çıkaran veya kısa sürede etki eden bir ilaca ihtiyacı olan hastalara paranteral olarak tatbik edilebilir. Dramamine normal olarak intramüsküler olarak tatbik edilmelidir. Meniere hastalığında akut ataklarda 50 mg. I M olarak uygulanır. Dramamine I.M veya gerektiğinde serum fizyolojik ilavesiyle intravenöz olarak da uygulanabilir. Bunun için 50 mg. dimenhydrınate içeren 1 cc lik bir ampul, serum fizyolojik ilavesiyle asgari 10 cc’ye sulandırılmalıdır. İki dakikalık sure içinde yavaş yavaş tatbik edilmelidir. Uygun vakalarda intravenöz olarak da uygulanabilir.

Yetişkinlerde her 4 saatte bir 50-100 mg. verilebilir. (400 mg. ‘lık günlük doz aşılmamalıdır.)

Çocuklarda günde 1.25 mg/kg 4 kez I.M olarak, günlük 300 mg ‘lık doz geçilmemek üzere kullanılır. IV uygulama çocuklara önerilmez.

DOZAŞIMI VE TEDAVİSİ:
Yanlışlıkla alınan fazla dozun en çok görülen klinik belirtisi sedasyon ve uyku halidir. Spesifik bir antidotu yoktur.

Normalin çok üstünde fazla doz alanlarda ise konvülsiyonlar, koma ve solunum depresyonu görülebilir.

Solunum depresyonunda suni solunum yaptırılır ve oksijen verilir.

Konvülsiyon durumlarında ise uygun dozda diazepam verilir. Çocuklarda konvülsiyon meydana gelecek olursa 5-6 mg/kg fenobarbital tatbik edilir.

SAKLAMA KOŞULLARI:
30° C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TAKDİM ŞEKLİ:
1 cc’lik ampuller halinde 5 ampullük kutularda.

PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ:
Dramamine tablet.

Reçete ile satılır.
Hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

Ruhsat Tarihi:9.8.1967
Ruhsat No: 87/20

Ruhsat Sahibi ve İmal Yeri:
ALİ RAİF İLAÇ SAN. A.Ş.
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi
Haseyad II.Kısım No:228
34670 İkitelli İstanbul
Tel. (212) 549 25 42 (8 hat)

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (dimenhidrinat etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.