B ile başlayan ilaçlar » Ali Raif » BETANORM 80 MG 20 TABLET

BETANORM 80 MG 20 TABLET

 • İlaç Firması :
  ALI RAIF
 • Barkod :
  8699543010137
 • Fiyatı :
  11.16TL
  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  A10BB09
 • Etkin madde :
  gliklazid
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi.

 • ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
  A10 DİYABET İLAÇLARI
  A10B ORAL ANTİDİYABETİKLER
  A10BB Sülfonamidler
  A10BB09 gliklazid

gliklazid etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Oral antidiyabetik.
Yetişkinde 40-320mg.
Anne sütüne geçer.

Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, ketoasidoz, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, gebelik.

Etkileşim; alkol, salisilatlar, fenilbutazon, tuberkülustatikler, kloramfenikol, tetrasiklin, antikoagulanlar, MAO inhibitörleri, beta blokerler, tiroid hormonları, oral kontraseptifler, fenitoin, nikotinik asit, sempatomimetikler, kalsiyum kanal blokerleri, izoniazid, mikonazol.

Yan etkiler; hipoglisemi, allerjik reaksiyonlar, anemi, abdominal sıkıntı, bulantı, kusma...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ:

Beher tablet 80mg Gliclazide içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:

Gliclazide; sülfonilüre grubu hipoglisemik bir maddedir. Gliclazide, glisemiyi normal hale getirirken, diabetli hastaların vasküler komplikasyonlarının ortak noktası olan mikrotrombozla da mücadele eder.

Gliclazide, günün 24 saatinde devamlı bir glisemi stabilitesi sağlar. Açlıktaki glisemiyi normal hale getirir ve post-prandial veya reaksiyonel hiperglisemi yükselmelerini önler.

Gliclazide’in mikrotrombozlara karşı etkisi 3 şekilde görülür:

* Kandaki trombositlerin birleşmesini ve aktivitesini azaltır.
* İnce kan damarlarının cidarlarına anormal derecede fibrin toplanmasını önler.
* Adrenalinin vazo-konstrüksiyon etkisine engel olur.

Gliclazide gastrointestinal kanaldan hızla absorbe olur. Plazma yarı ömrü 10-12 saattir. Gliclazide’in büyük miktarı karaciğerde metabolize olur. Metabolitlerin bariz bir hipoglisemik etkisi yoktur. Metabolitleri ve bir miktarda gliclazide idrar yoluyla atılır.

ENDİKASYONLARI:

İnsülin bağımlı olmayan olgunluk çağı diabetinde endikedir.KONTRENDİKASYONLARI:

Gençlerde ve çocuklarda görülen diabetler, beslenme eksikliği ile görüler ağır diabet vakaları, ketoasidoz, prekoma veya koma durumları sadece BETANORM ile tedavi edilemez, başka tedbirler ve insülinle glisemik dengenin tekrar elde edilmesi gereklidir.

BETANORM, sülfonilüre bileşiklerine aşırı duyarlılık, ciddi enfeksiyon, üremi, ciddi karaciğer, böbrek, tiroid ve endokrin hastalarında kontrendikedir.UYARILAR / ÖNLEMLER:

BETANORM, insülin tedavisi gören hastalarda, insülin tedavisiyle birlikte kullanılabilir, fakat bu gibi vakalarda devamlı tıbbi gözlem ve laboratuar kontrolu gereklidir.

* Laboratuar kontrolü sıklaştırmak şartı ile BETANORM, antikoagülen tedavi ile birlikte verilebilir.
* Böbrek yetmezliğinde, dozaj azaltmak veya oral tedaviyi tamamen durdurmak gerekebilir.

Hamilelerde kullanımı önerilmez. Süt veren annelerde, gliclazide’in anne sütüne geçip geçmediği belirlenmemiştir. Yinede diğer sülfonilüre grublarının anne sütüne geçtiği belirlendiği için gliclazide de süt veren annelerde kullanılmamalıdır.YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:

İlaca bağlı olarak cilt reaksiyonları, baş ağrısı ve mide barsak şikayetleri gibi yan etkilerin görüldüğü bildirilmiştir. Alkol alındıktan sonra nefret veya tiksinti gibi bir etki gözlenmemiştir.

Gliclazide tedavisi esnasında karaciğer enzimlerinde yükselme görülmesi seyrek değildir. Nadiren karaciğer yetmezliği, hepatit ve sarılık bildirilmiştir. Anemi, trombositopeni, lökopeni ve granülositopeni gözlemlenmiştir ama bunların gliclazide tedavisine bağlı olduğu direkt olarak atfedilemez.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ:

Antibakteriyel sülfonamidler, fenilbutazon, salisilatlar, probenecid, dikumarol, MAO inhibitörleri ve propranolol gibi kardio-selektif olmayan betablokerlerle birlikte kullanımında BETANORM’un hipoglisemik etkisi artacağından böyle durumlarda doz ayarlaması yapılmalıdır.

Kortikosteroid, oral kontraseptif, tiazid diüretikler, fenotiazin deriveri, tiroid
hormonları ve laksatifler ise gliclazide etkisini azaltabilirler.KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:

Gliclazide dozu; hastanın kliniğine göre, hiperglisemi normal sınırlara ininceye kadar tedricen arttırılmalıdır.

Genellikle önerilen başlangıç dozu 40-80 mg (1/2-1 tablet) dır. Günlük maksimum gliclazide dozu ise 320 mg dır. Günlük toplam dozun ikiye alınarak kullanılması önerilmekle birlikte, 160 mg’a (2tablet) kadar olan dozlar bir kerede alınabilir.DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ:

Doz aşımında beklediğimiz semptom hipoglisemidir. Hipoglisemi hayatı tehdit eden acil bir durumdur. Hasta acilen hastaneye kaldırılmalıdır. Tedavisinde öncelikle mide lavajı yapılmalıdır. Daha sonra ise, gliclazide vücuttan elimine olana kadar, kan şekerinin normal sınırlarda tutulması için medikal tedavi uygulanır.SAKLAMA KOŞULU :

30o C’nın altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır.TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ:

Herbiri 80mg Gliclazide içeren çentikli 20, 60 ve 100 tabletlik blister ambalajlarda

Hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

Reçete ile satılır.

RUHSAT TARİH VE NO.: 21/8/1992 – 161/57

RUHSAT SAHİBİ VE İMAL YERİ :

Ali Raif İlaç San.A.Ş.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi

Haseyad II.Kısım No:228 34670 İkitelli – İstanbul

Tel 0212 549 25 42 (pbx)

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (gliklazid etkin maddesini içeren ilaçlar)


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.