B ile başlayan ilaçlar » Santa Farma » BENORAL 250 MG 30 TABLET

BENORAL 250 MG 30 TABLET

KUB ve KT:Kısa Ürün Bilgisi ( KUB ) ve Kullanım Talimatı ( KT ) yakında eklenecektir.
Etkin madde:vitamin b1 ve b2 veya b6 veya b12
ATC: ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
A11 VİTAMİNLER
A11D VİTAMİN B1AMIN B6 AND B12
A11DB Vitamin B1 ve B6 ve/veya B12 kombinasyonları
A11DBXX vitamin b1 ve b2 veya b6 veya b12
SB.atc:A11DB
Reçete Durumu:Normal Reçete ile satılır.
İlaç Firması: SANTA FARMA
Barkod :8699527093859
Satış Fiyatı:8.60 ₺
Son Güncelleme:17 Şubat 2019

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

vitamin b1 ve b2 veya b6 veya b12 Etkin Maddesi Hakkında Kısa Bilgi

Vitamin b1 ve b2 nin b6 veya b12 ile kombinasyonu.
Yetişkinde profilaktik amaçla günde 1, tedavi amacıyla 2-4 defa.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

BENORAL Hakkında Kısa Bilgi

BENORAL 250 MG 30 TABLET, SANTA FARMA firması tarafından üretilen, bir kutu içerisinde 30 adet 250 MG vitamin b1 ve b2 veya b6 veya b12 etkin maddesi barındıran bir ilaçtır. BENORAL , piyasada 8.60 ₺ satış fiyatıyla bulunabilir ve Normal Reçete ile satılır. İlacın barkod kodu 8699527093859 dir.

BENORAL , ATC sınıflamasının A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA kategorisinde ve A11 VİTAMİNLER sınıfında bulunur. TİTCK listesindeki ATC kodu A11DB ve ATC adı vitamin b1 in combination with vitamin b6 and/or vitamin b12 dır. İlacın 25 adet eş değer ilacı bulunur.

Prospektüs

FORMÜL
1 film tablet, 250 mg tiamin hidroklorür (Vit. B1), 250 mg piridoksin hidroklorür (Vit. B6) içerir.


FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Benoral®’in bileşiminde bulunan Vit. B1 (tiamin) ve Vit. B6 (piridoksin) vücut metabolizması ve fonksiyonlarında önemli rol oynarlar.

Tiamin, karbohidrat ve glukoz metabolizmasında, karbohidratların lipidlere dönüşümünde, iç ve dış glandüler sekresyonların düzenlenmesinde, nöromüsküler iletimin ayarlanmasında rol oynar.

Piridoksin ise aminoasit, triptofan ve protein metabolizmasında coenzim rolü oynar, ayrıca steroid reseptör kompleksi ile etkileşerek steroid hormonların etkilerini değiştirebilir. Norepinephrin, 5-hidroksitriptamin, aminobutirik asit gibi nörotransmitterlerin sentezinde rol oynar.

Vitamin B1 ağızdan alındıktan sonra hemen emilir ve bütün vücuda dağılır. Kullanılmayan kısmı vücutta birikmez, idrarla atılır.

Vitamin B6 ağızdan alındıktan sonra hemen emilir, kısmen piridoksal’a dönüşerek karaciğerde bir kısmı depolanır ve kalanı değişmeden veya piridoksik asit şeklinde idrarla atılır.

ENDİKASYONLARI
Nevrit, polinevrit, nevralji, siyatalji, zona zoster miyalji, artralji, idiopatik ve yaşlılıkta görülen tremor, sık tekrarlayan kusmalar, alkolik ve diyabetik nöropatiler.

Beriberi, Wernicke ve Korsakoff sendromu, Delirium tremens’te.

Vit. B1, B6 yetersizliğinden kaynaklanan halsizlik, unutkanlık, sinirlilik, iştahsızlık, kuvvetsizlik, kol ve bacaklarda parestezi ve ağrı, titreme, çarpıntı, epigastrik huzursuzluk, kabızlık gibi genel preklinik şikayetleri olan hastalarda.

KONTRENDİKASYONLARI
Bileşimindeki maddelerden birine aşırı hassasiyeti görülenlerde kullanılmamalıdır.

UYARILAR/ÖNLEMLER
Bu vitaminlerin yetersizliğine sebep olabilecek risk faktörü olan ve/veya yetersizliğine bağlı genel belirtileri gösteren hastalara hemen Benoral® verilmesi ile ciddi ve bazen sekel bırakabilen klinik sendromların ortaya çıkması engellenebilir.

Tavsiye edilen dozların üstünde ve uzun süre kullanılması B6 hipervitaminozuna yol açabilir.

Vit. B6, Levodopa antagonisti olduğundan yalnız Levodopa ile tedavi edilen parkinsonlu hastalara verilmemelidir (bkz. Etkileşimler).

Vitamin yetersizliği tedavi edilirken yetersizlik sebeplerine yönelik tedavi ve noksanlığı tespit edilen diğer vitamin ve maddelerin birlikte verilmesi ihmal edilmemelidir.

Gebelik esnasında uzun süreli yüksek doz piridoksin kullanılmasının yeni doğanlarda görülen “pyridoxine-dependency epilepsi nöbetlerinde” rolü olduğu sanıldığından dikkatli olunmalı ve bu bebeklerin nöbetlerinin piridoksin verilerek tedavi edildiği hatırlanmalıdır.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER
Nadir olarak allerjik, aşırı hassasiyet reaksiyonu bildirilmiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER
Vit. B6 yetersizliğinin başka bir sebebi de INH, pirazinamid, hidralazin, sikloserin, penisillamin, aminoglikozid antibiotikler, antikonvülsanlar ve kontraseptivlerin uzun süreli kullanılmasıdır.

Günde 5 mg’dan yüksek dozda Vit. B6, birlikte kullanılan Levodopa’nın terapötik etkisini ortadan kaldırır. Levodopa, Carbidopa ile birlikte kullanılırsa bu etkileşim olmaz.

Bir ay süre ile kullanılan günde 200 mg Vit. B6, fenobarbital ve fenitoin serum konsantrasyonunu % 50 düşürür.

Laboratuvar: Vit. B1 ve B6 idrarla Erlich ayıracı ile ürobilinojen testinde ve Vit. B1 fosfostungstat metodu ile idrarda ürik asit tayininde yanlış pozitif cevaba sebep olur.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU
(Doktor başka şekilde tavsiye etmediği takdirde),

- Profilaktik olarak günde 1 tablet

- Tedavide günde 2-4 tablet

Semptomlar hafifleyince doz azaltılır. Semptomlar kaybolunca yetersizlik sebepleri de ortadan kalkmışsa tedavi kesilir; devam ediyorsa profilaktik doz uygulanır.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ
Akut doz aşımı durumunda hasta izlenmeli, gerekirse semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI
25 °C’nin altındaki oda sıcaklığında, ambalajı içinde ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI
Benoral® Film Tablet; 30 ve 50 film tabletlik blister ambalajlarda.

RUHSAT SAHİBİ ve ÜRETİM YERİ
SANTA FARMA İLAÇ SANAYİİ A.Ş.
P.K.262 34361 Şişli - İSTANBUL

RUHSAT TARİHİ ve NUMARASI
10.01.1996 - 176/89

REÇETE İLE SATILIR.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlaç Eşdeğerleri (Vitamin b1 ve b2 veya b6 veya b12 etkin maddesini içeren ilaçlar)İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.