M ile başlayan ilaçlar » Nobel Ilac Sanayi » M-ESLON 10 MG 21 MIKROPELLET KAPSUL

M-ESLON 10 MG 21 MIKROPELLET KAPSUL

 • İlaç Firması :
  NOBEL ILAC SANAYI
 • Barkod :
  8699540170605
 • Fiyatı :
  19,43TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  N02AA01
 • Etkin madde :
  morfin
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
  N02 ANALJEZİKLER
  N02A OPİOİDLER
  N02AA Doğal opium alkaloidleri
  N02AA01 morfin

morfin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Narkotik analjezik.
Yetişkinde 10-15mg/gün. Çocukta 0.1-0.2mg/kg/gün.

Gebelik kategorisi C. Anne sütüne geçer.

Kontrendikasyon; solunum depresyonu, obstrüktif akciğer hastalığı, prostat hipertrofisi, epilepsi, kafaiçi basınç artışı, sürrenal yetmezlik, karaciğer yetmezliği, hamileler, laktasyon, 30 aylıktan küçükler, alkol intoksikasyonu, MAO inhibitörleri ile birlikte kullanım.

Yan etkiler; bağımlılık, solunum depresyonu, bulantı, kusma, konstipasyon, kafa içi basınç artışı, kolestaz, üriner retansiyon...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Kısıtlamalar

Kırmızı reçete gerekli.

UH-P
Ayaktan tedavide uzman hekimlerce veya uzman hekim raporuna bağlı olarak tüm hekimlerce, yatarak tedavide tüm hekimlerce reçete edilebilir.

Prospektüs

FORMÜL:
Bir M-ESLON 10 mg Mikropellet Kapsül kontrollü salınım yapan formda 10 mg morfin sülfat içerir.
Bir M-ESLON 30 mg Mikropellet Kapsül kontrollü salınım yapan formda 30 mg morfin
sülfat içerir.
Bir M-ESLON 60 mg Mikropellet Kapsül kontrollü salınım yapan formda 60 mg morfin sülfat içerir.
Bir M-ESLON 100 mg Mikropellet Kapsül kontrollü salınım yapan formda 100 mg morfin sülfat içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER:
Morfin analjezik bir ajandır ve psikomotor davranış üzerinde etki gösterir. Uygulanan doza bağlı olarak sedasyon (>10 mg) yada eksitasyon (<10 mg) cevabına neden olur. Analjezik doz seviyelerinin üzerinde somnolans ve uykuya neden olur. Tedavi dozlarında ve daha yüksek dozlarda solunum merkezi üzerinde deprese edici etki gösterir. Öksürük ve kusma merkezleride deprese olur. (İlk defa morfin alan kişilerde düşük düşük dozlarda ametik aktivite gösterirken yüksek dozlarda ve yinelenen uygulamalarda antiemetik özelliği ortaya çıkar. Morfin terapötik dozlarda ve daha yüksek dozlarda respiratuar merkezlerde depresif etkiye neden olur. Öksürük ve kusma merkezleri deprese olur.
M-ESLON Mikropellet Kapsül, kontrollü salınım yapan formdadır ve böylece günde 2 kez oral uygulama olanağı sağlar.

ENDİKASYONLAR:
Şiddetli kronik ağrılar ve/veya diğer analjeziklere rezistan kanser ağrıları.

KONTRENDİKASYONLAR:
· Respiratuar yetmezlik,
· Nedeni bilinmeyen akut abdominal sendrom,
· Kraniyal travma ve intrakranial basınç artışı,
· Konvülzif durumlar,
· Akut alkolik intoksikasyon ve delirium tremens,
· 30 aylıktan küçük çocuklar,
· MAO inhibitörleri ile tedavi durumlarında kontrendikedir.
DİKKAT:
Morfin narkotik bir ilaçtır ve tekrarlayan uygulamalarda fiziksel bağımlılık, psişik bağımlılık ve tolerans gelişir. Uzun süreli kullanımlardan sonra ilacın aniden kesilmesi yokluk sendromuna neden olur.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:
Önerilen dozlarda en sık görülen yan etkiler bulantı, konstipasyon, konfüzyon ve bazen de kusmadır.
Yokluk Sendromu: Uzun süreli tedavilerde ilacın kesilmesini takiben birkaç saat içerisinde oluşabilir ve 36. - 72. saatlerde çok şiddetli hale gelir.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZAJ:
M-ESLON Mikropellet Kapsül çiğnenmeden yutulmalıdır. Önerilen erişkin dozu 12 saat arayla günde 2 kez 10 mg�lık 1 kapsüldür. Dozaj ağrının şiddetine ve uygulanan diğer analjezik tedavilere göre değişkenlik gösterir. Eğer ağrı azalmıyorsa veya morfine karşı tolerans gelişmişse 10, 30, 60 ve 100 mg�lık M-ESLON Mikropellet Kapsül'ler değişik kombinasyonlarda veya tek başına kullanılarak doz artırılmalıdır. Dozlar arasındaki 12 saatlik süre korunmalıdır. Daha önce hemen salınan oral morfin ile tedavi edilen hastalarda M-ESLON Mikropellet Kapsül kullanılacaksa önceden uygulanan günlük doz 2�ye bölünerek 12 saat ara ile uygulanmalıdır. Daha önce parenteral morfin ile tedavi edilen hastalarda oral uygulama ile analjezik etkinin azalmasını önlemek için yüksek dozda M-ESLON Mikropellet Kapsül uygulanmalıdır. Doz artırımları % 50 - % 100 arasında yapılabilir. Doz ayarlaması hastanın durumuna göre yapılmalıdır. Hastalar M-ESLON Mikropellet Kapsül'ü yutmakta güçlük çekiyorlarsa kapsül açılarak içeriği yarı katı gıdalara (püre, reçel, yoğurt) katılarak uygulanabilir. Kapsül içeriği, çapı 16 FG�den büyük, distal ucu açık gastrik veya gastrotomi tüpü ile de uygulanabilir. Daha sonra tüp 30-50 ml su ile yıkanmalıdır.

PİYASADA MEVCUT FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ:
M-ESLON 10 mg Mikropellet Kapsül: 21 kapsüllük blister ambalajlarda.
M-ESLON 30 mg Mikropellet Kapsül: 14 kapsüllük blister ambalajlarda.
M-ESLON 60 mg Mikropellet Kapsül: 7 kapsüllük blister ambalajlarda.
M-ESLON 100 mg Mikropellet Kapsül: 7 kapsüllük blister ambalajlarda.

İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.