imipenem + silastatin sodyum ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER
J01D DİĞER BETA-LAKTAM ANTİBAKTERİYELLER
J01DH Karbapenemler
J01DH51 imipenem + silastatin sodyum

Kısıtlamalar

SGK SUT EK-4/G Sadece yatan hastalarda kullanılması halinde bedelleri ödenir.

EHU
Bu antibiyotikler, enfeksiyon hastalıkları uzmanının (EHU) yazabileceği, EHU’nın olmadığı yerlerde İç Hastalıkları Uzmanının yazabileceği, Çocuk hastalarda, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olmadığı yerlerde Çocuk Hastalıkları Uzmanının yazabileceği antibiyotiklerdir.
Acil durumlarda, (endikasyonları dahilinde kullanılmak kaydıyla) iç hastalıkları ve çocuk hastalıkları uzmanları tedaviye başlayabilir, ancak takip eden ilk iş günü, bu uzmanlar tarafından yazılan reçetenin EHU tarafından onaylanması zorunludur.
Hastane enfeksiyon komitesinin belirlediği kurallar ve/veya protokollere uygun olarak enfeksiyon hastalıkları uzmanı aranmaksızın hastayı tedavi etmekte olan uzman hekim tarafından da yazılabilecektir.

imipenem + silastatin sodyum etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Karbapenem grubu hücre duvarı sentezi inhibitörü beta laktam antibiyotik imipenem ile renal dipeptidaz dehidropeptidaz inhibitörü silastatin sodyum kombinasyonu. Yetişkin 2 x 500-750mg. imipenem.
Gebelik kategorisi C.
Kontrendikasyon; bileşimdeki maddelerden herhangi birine allerji.
Etkileşim; probenesid.
Yan etkiler; enjeksiyon bölgesinde ağrı, bulantı, kusma, ishal, kolit, abdominal ağrı, döküntü, hemolitik anemi, trombositopeni, baş ağrısı, baş dönmesi, ensefalopati, glossit, eozinofili, ALT AST yükselmesi, BUN kreatinin yükselmesi, renal yetmezlik, dispne, göğüs ağrısı, taşikardi, çarpıntı...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

imipenem + silastatin sodyum etkin maddesini içeren ilaçlarİlacabak.com - Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.