A ile başlayan ilaçlar » Yavuz Ilac » ANTIBEKSIN 100 ML ŞURUP

ANTIBEKSIN 100 ML ŞURUP

 • İlaç Firması :
  YAVUZ ILAC
 • Barkod :
  8698978570018
 • Fiyatı :
  9.4TL

  Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
  İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
  İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
  Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

 • SB.atc:
  R05X
 • Etkin madde :
  efedrin hcl +
 • KT :
  Kullanım talimatı henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.
 • KUB :
  Kısa ürün bilgisi henüz eklenmedi. Eklenmesini istiyorsanız tıklayınız.

 • ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ
  R03 OBSTRÜKTİF SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
  R03C SİSTEMİK ADRENERJİKLER
  R03CA Alfa ve beta adrenoreseptör agonistleri
  R03CA02 efedrin hcl +

efedrin hcl + etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Sempatomimetik bronkodilatatör efedrin ve ekspektoran kombinasyonları.
Semptomatik tedavide günde birkaç kez.

Kontrendikasyon; hipertansiyon, tirotoksikoz, feokromasitoma, dar açılı glokom, prostat hipertrofisi, kalp ve cerebrovasküler yetmezlik.

Yan etkiler; sinirlilik, tremor, uyku bozuklukları, iştahsızlık, hipertansiyon, taşikardi...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Prospektüs

FORMÜLÜ
Antibeksin şurup her bir 5 mL'lik ölçekte;
Efedrin hidroklorür 5 mg
Sodyum sitrat 65 mg
Tiokol (Potasyum sulfogayakolat) 175 mg
Feniramin maleat 15 mg
içerir.
Ayrıca yardımcı madde olarak sitrik asid, sodyum siklamat, şeker, metil paraben, propil paraben, mentol ve kiraz esansı, ponso 4R ve etil alkol içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Antibeksin bileşiminde bir antihistaminik (H1 reseptör antagonisti) feniramin maleat ve antihistaminiğin etkisini artıran, kuvvetli bir bronkodilatasyon sağlayarak nefes almayı kolaylaştıran sempatomimetik bir ajan efedrin hidroklorür içerir. Efedrin hidroklorür aynı zamanda alerjik rinitis, saman nezlesi gibi alerjik durumların tedavisinde feniramin maleatın etkisini kuvvetlendirir.
Antihistaminik ve sempatomimetiğe ilave olarak Antibeksin'in bileşiminde sodyum sitrat ve tiokol gibi iki kuvvetli ekspektoran içermektedir. Böylece yapışkan ve kesif bronş ifrazını sulandırarak kolaylıkla dışarı atılabilmesine yardım ederler.

ENDİKASYONLARI
Antibeksin şurup öksürük ve nefes darlığı ile seyreden tüm alerjik olan veya olmayan hastalıkların tedavisinde, kısa bir süre içinde hastanın genel durumunun düzeltilmesi ve hastalığın kontrol altına alınması amacı ile kullanılır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında, nezle, gripal enfeksiyonlar, alerjik rinit ve saman nezlesi gibi alerjik ve nefes darlığı, kuru öksürükle seyreden durumların tedavisinde, sigara içimine bağlı olan veya olmayan kronik bronşitlerin tedavisinde ve öksürüğü yumuşatarak soluk borusunun tahriş olmasına mani olmayı gerektiren diğer tüm durumlarda kullanılmaktadır.

KONTRENDİKASYONLARI
İlacın bileşiminde bulunan maddelerden birine veya birkaçına aşırı duyarlılığı bulunan kişilerde, yeni doğanlarda, prematürelerde, gebelerde ve süt verme döneminde kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER
Antibeksin şurup glokomlu, hipertansiyonlu, diabetli hastalarda, iskemik kalp hastalığı, prostat hipertrofisi ve hipertiroidizmi bulunanlarda dikkatle, küçük dozlarda kullanılabilir.
Preparat içerdiği antihistaminik nedeniyle sedasyon, uykuya meyil ve refleks kaybı oluşturacağından, yüksek yerlerde ve dikkat isteyen makinalarda çalışanlar veya otomobil kullananlar, belirtilen işlemi yapmaktan veya şurubu kullanmaktan sakınmalıdırlar.
Depresan etki şiddetleneceğinden alkol, trankilizan veya uyku ilaçlarıyla beraber alınmasından kaçınılmalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER
Antibeksin şurup kullanılırken bulantı, kusma, taşikardi, idrar retansiyonu, sedasyon ve uykuya meyil görülebilir, doz azaltılırsa geçer.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
MAO inhibitörleri, antihistaminiklerin antikolinerjik etkilerinin şiddetini artırabilir ve sempatikomimetiklerin etkilerini uzatabilirler. Sempatomimetikler metildopanın, dekamilaminin, reserpinin ve veratrum alkaloidlerinin antihipertansif etkilerini azaltabilirler.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; Antibeksin şurup yemeklerden yarım saat sonra verilir.
Yetişkinler için dozaj hastalığın şiddetine göre doktor tarafından ayarlanır. Genel olarak kullanılan dozaj, her yemekten sonra 1 çorba kaşığı (15 mL=3 ölçek) yani 9 ölçek/gün'dür.
Çocuklar için uygulanan dozajda 6 yaşına kadar günde 3 defa yarım ölçek, 6 yaşından büyükler için ise günde 3 defa 1 ölçek yemeklerden yarım saat sonra verilir (1 ölçek=5 mL).
Çoğu zaman ateş ile seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarında beraberinde çoğu kez antibiyotikler de verilir. Bünyesinde birbirinin etkisini tamamlayan 4 bileşik bulunması dolayısı ile eş zamanlı uygulanacak ilaçlar ile aynı anda verilmemesi, arada en az yarım veya bir saatlik süre farkı olması önerilir.

SAKLAMA KOŞULLARI
25°C'ın altındaki oda sıcaklığında muhafaza ediniz.

İKAZLAR
Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ
Antibeksin Şurup 100 mL'lik şişelerde ölçeği ile birliktedir.

Reçete ile satılır.
Ruhsat Tarihi: 4.8.1966
Ruhsat No: 83/18
Ruhsat Sahibi ve Üretim Yeri: FAKO İlaçları A.Ş. Levent - İstanbul

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.