Güncel Sağlık Haberleri » Yeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Yeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada da yeşil çayda bulunan bir bileşiğin bakterilere karşı verilen savaşta yardımcı olabileceği saptandı.

Antibiyotikler bu mücadelede ilk bulundukları 1930’lu yıllardan beri en önemli silah ama bakteri ve mantarlar sürekli olarak antibiyotiklere karşı direnç geliştiriyor. Örneğin ABD’de antibiyotiklere dirençli bakteri ve mantarlar her yıl 2 milyon kişiyi enfekte ediyor ve bunların neden olduğu hastalıklardan yılda 23.000 kişi ölüyor.

Bu nedenle antibiyotiklere yardımcı olabilecek yöntemler geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılyor. İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma Pseudomonas aeruginosa bakterisine odaklandı. Cilt, kan, solunum ve üriner sistemde hastalıklara yol açabilen bu bakteri oldukça dirençli ve ona karşı çeşitli antibiyotiklerin kombinasyonu gerekli oluyor.

Bu bağlamda bu çalışmada yeşil çayda bulunan epigallokatekin (EGCG) adlı maddenin etkisi araştırıldı. EGCG maddesi daha önceki çalışmalarda romatoid artrit ve inflamasyona karşı denenmiş ve yararı görülmüştü. . ‘’Journal of Medical Microbiology’’ dergisinde yayınlanan yeni çalışmada Pseudomonas aeruginasa’ya karşı kullanılan aztreonam adlı antibiyotikle EGCG maddesinin kombinasyonu denendi ve laboratuar kültürlerinde antibiyotik popülasyonlarının sayısını azalttığı görüldü. Daha sonra hayvan modelinde de denendi ve yine olumlu sonuçlar alındı. EGCG’nin bakteri duvarının geçiregenliğini arttırarak antibiyotiklerin etkili olmasını kolaylaştırdığı düşünülüyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 12.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Gürültü Hipertansiyonda Bir Faktör Olabilir Mi?

Güncel bir çalışma işyerinde gürültünün neden olduğu işitme kaybı ile hipertansiyon arasındaki ilişkiyi inceledi ve kronik olarak gürültüye maruz kalmanın hipertansiyon riskini artırdığı sonucuna vardı. Tüm dünyada 60... Devamını okuGüneş Işığı Bağırsak Mikrobiyomunu Değiştiriyor Mu?

Araştırmacılar UV ışınlarına maruz kalmanın bağırsak mikrobiyomlarında değişikliğe yol açtığını gösterdi ama bu yalnızca D vitamini açığı olan deneklerde görüldü. Bilindiği gibi, yüksek irtifada yaşayanlar güneşt... Devamını okuOrta Yaşta Yürüme Hızının Yavaş Olması Daha Hızlı ve Erken Yaşlanmanın Göstergesi Olabilir

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre 45 yaşında daha yavaş yürüme eğiliminde olanlar hem fiziksel hem de bilişsel olarak daha erken yaşlanma belirtileri gösteriyor. Duke Üniversitesinde Lire J. Rasmussen yönetimindeki bir ekip ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.