Yeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada da yeşil çayda bulunan bir bileşiğin bakterilere karşı verilen savaşta yardımcı olabileceği saptandı.

Antibiyotikler bu mücadelede ilk bulundukları 1930’lu yıllardan beri en önemli silah ama bakteri ve mantarlar sürekli olarak antibiyotiklere karşı direnç geliştiriyor. Örneğin ABD’de antibiyotiklere dirençli bakteri ve mantarlar her yıl 2 milyon kişiyi enfekte ediyor ve bunların neden olduğu hastalıklardan yılda 23.000 kişi ölüyor.

Bu nedenle antibiyotiklere yardımcı olabilecek yöntemler geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılyor. İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma Pseudomonas aeruginosa bakterisine odaklandı. Cilt, kan, solunum ve üriner sistemde hastalıklara yol açabilen bu bakteri oldukça dirençli ve ona karşı çeşitli antibiyotiklerin kombinasyonu gerekli oluyor.

Bu bağlamda bu çalışmada yeşil çayda bulunan epigallokatekin (EGCG) adlı maddenin etkisi araştırıldı. EGCG maddesi daha önceki çalışmalarda romatoid artrit ve inflamasyona karşı denenmiş ve yararı görülmüştü. . ‘’Journal of Medical Microbiology’’ dergisinde yayınlanan yeni çalışmada Pseudomonas aeruginasa’ya karşı kullanılan aztreonam adlı antibiyotikle EGCG maddesinin kombinasyonu denendi ve laboratuar kültürlerinde antibiyotik popülasyonlarının sayısını azalttığı görüldü. Daha sonra hayvan modelinde de denendi ve yine olumlu sonuçlar alındı. EGCG’nin bakteri duvarının geçiregenliğini arttırarak antibiyotiklerin etkili olmasını kolaylaştırdığı düşünülüyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 12.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Asemptomatik hastalarda COVID viral yükü

Yeni bir çalışma, COVID-19'u olan ancak semptomu olmayan kişilerin burun ve boğazlarında semptomlularla aynı miktarda virüs bulunduğunu ve hastalığın yayılmasında önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, ... Devamını okuKalp krizinden kurtulanlarda ikinci krizler düşüyor

Yeni bir araştırmaya göre, ABD'de kalp krizinden kurtulanların, bir yıl içinde başka bir kalp krizi geçirme sayıları azalıyor. 21 Eylül'de Circulation dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kalp krizi geçirenlerde bir yıl içinde t... Devamını okuBebekleri uyandırmayın

Yeni araştırmalar gösteriyor ki, bebeklerde uyku beyni geliştirir ve güçlendirir, ancak bir çocuk 3 yaşına gelmeden önce, uyku bu işlevi yerine bakım ve onarım sağlamaya başlar. Yaklaşık ikibuçuk yaşından önce beyin hızla büyü... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.