Yeni J&J COVID Aşısı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Johnson & Johnson'ın tek atımlı koronavirüs aşısının acil kullanımını onaylayarak, ABD'nin salgınla savaşmak için inşa ettiği cephaneliğe üçüncü bir silah ekledi. J&J aşısının, alıcıları herhangi bir COVID-19 vakasına karşı korumadaki genel etkinliği (%66), Pfizer ve Moderna aşılarınınki (%95) kadar yüksek değildir. Ancak J&J'nin tek atışı gerçekten önemli olduğu yerde çok etkiliydi: ağır hastalıkları önlemek. Aşı, Amerika Birleşik Devletleri'nde şiddetli COVID-19 formlarına karşı %86, potansiyel olarak daha sert yeni bir koronavirüs varyantının dolaşımda olduğu Güney Afrika'da şiddetli hastalığa karşı %82 etkinlik gösterdi. Denemede aşılanan yaklaşık 22.000 kişiden hiçbiri COVID-19'dan ölmedi.

Dallas'taki UTHealth Halk Sağlığı Okulu'nda yardımcı doçent olan Katelyn Jetelina şunları söyledi; sayılara bakmak ve bu aşının daha az etkili olduğunu varsaymak kolay, ancak bir COVID-19 aşısı geliştirme yarışı başladığında, bilim adamları %50'lik bir etkinlik oranı için umutluydu. Sonuç olarak şu, eğer herhangi bir COVID-19 aşısı almaya hak kazandıysanız, yapabileceğiniz ilk fırsatı değerlendirmeniz önemlidir. ABD'de izin verilen tüm aşılar güvenli ve etkilidir ve umarız ki aşılar bu salgının durdurulmasına yardımcı olacaktır.

J&J aşısı, solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan bir adenovirüsü kullanan mevcut teknolojiye dayanmaktadır. Adenovirüsteki DNA, vücudun bağışıklık tepkisi geliştirdiği SARS-CoV-2 virüsünün bir parçası olacak şekilde değiştirilir. Pfizer ve Moderna COVID-19 aşı teknolojisi, SARS-CoV-2 virüsünün parçalarını kodlayan genetik materyal kullanır. Aşı, enjekte edildiğinde, insanların vücudun bağışıklık geliştirdiği virüs parçaları yapmasına neden olur. Genetik materyal hızlı bir şekilde parçalanır, bu nedenle hücrelerde sadece kısa bir süre kalır.

J&J aşısı, ilk dozdan sonra aşı alan kişilerin %90'ında SARS-CoV-2'ye karşı antikor üretti. J&J'ye göre, bir doz orta ila şiddetli COVID-19'u önlemede %66, hastaneye yatış ve COVID-19'dan ölümü önlemede %100 etkiliydi. Bu aşı yapılan hiç kimse şiddetli bir alerjik reaksiyon geliştirmedi ve yan etkiler ateş dahil diğer aşılara benziyordu. Aşının herhangi bir ciddi komplikasyona neden olduğu görülmedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 03.03.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ön Cephe Çalışanları Stresli ve Bitkin

ABD acil servislerindeki doktorlar, hemşireler ve diğer ön saflardaki sağlık çalışanları, COVID-19 salgını sırasında önemli zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele ettiler, yeni bir anket. San Francisco'daki California Üniversitesi'n... Devamını okuPandemi Birçok Klinik Deneyi Bekletti

Pandemi sırasında daha az sayıda klinik araştırma tamamlanıyor ve uzmanlar bunun önümüzdeki on yıllar boyunca tıbbi araştırmaları etkileyebileceğini söylüyor. Daha önce, 1 Mart - 26 Nisan 2020 tarihleri ​​arasında klinik araşt... Devamını okuAmerika Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) COVID Aşılarına Karşı Nadir Allerjik Reaksiyonları Araştıracak

Yeni araştırma, yüksek derecede alerjisi olan veya mast hücre hastası olarak bilinen kişilerin Moderna veya Pfizer COVID-19 aşılarına karşı ani bir alerjik reaksiyon için daha yüksek risk altında olup olmadığını araştıracak. ABD U... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.