Yaşlılıkta Kas Geliştirmek

Houston'daki Baylor Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü'nden Dr. Adil Ahmed; "Kas geliştirmek ve korumak, her açıdan sağlıklı kalmanın harika bir yolu. Kas ve kas kütlesinin koruyucu etkisi, kas-iskelet sisteminden ortopediye ve hatta beyin sağlığına kadar her konuda iyi bir şekilde araştırıldı. Vücudunuzdaki kas geliştirmenin demansı ve demansın etkilerini geciktirdiği ve bilişsel işlevi koruduğu çok iyi gösterilmiştir". Ahmed'e göre kasları korumak, yaşlanan kemiklerin yoğun ve güçlü kalmasına yardımcı olduğu kanıtlanmış tek şeydir.

Bununla birlikte, eğer ileri yaşlarda ağırlık kaldırma rejimine katılmayı düşünüyorsanız, öncelikle bir uzmana (kişisel bir antrenöre veya süreci zaten anlayan güvenilir bir arkadaşa) danıştığınızdan emin olun. Ahmed, önce kontrollü direnç antrenmanıyla başlamanızı ve ardından iyi (ve güvenli) teknik oluşturmaya vurgu yaparak serbest ağırlıklara geçmenizi önerir. "Bence kaslarınızla uyguladığınız kuvvet nedeniyle serbest ağırlıklar kas gelişimi için en iyisidir" dedi. "Ayrıca kasları stabilize eden ve merkez bölgenizi çalıştıran bir denge bileşeni de var." Herhangi bir ağırlık antrenmanı rejimine başlamadan önce bir doktor tarafından değerlendirildiğinizden emin olun. Ancak Ahmed, doğru rehberlikle ağırlık çalışmasının, kalp yetmezliği gibi yaşlanmanın kronik koşullarıyla mücadele eden kişiler için bile sağlıklı olabileceğini söyledi. "Ağırlık kaldırdığınızda, kan akışının kaslara gitmesine izin vermek için kalbin güçlü bir şekilde pompalanmasına ihtiyacınız vardır, çünkü besinlerin oraya ulaşmasının tek yolu budur ve kasların aktif kalmasının ve yorulmadan önce egzersiz yapabilmesinin tek yolu budur" diye açıkladı. "Kalbinizin daha fazla pompalamaya şartlanması anlamında kardiyoprotektiftir".

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 24.03.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


ABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuEvcil Hayvanımdan Hastalık Kaparmıyım?

Sevimli, arkadaş canlısı, eğlenceli: Evcil hayvanınız hayatınıza çok şey katıyor ancak uzmanlar, nadir durumlarda hastalık da getirebilecekleri konusunda uyarıyor. Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Stacey Rose, evcil hayvan sahi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.