Yapay tatlandırıcı kullanmalı mı?

Yeni bir çalışma, 2002-2018 yılları arasında sukraloz içeren paketlenmiş gıda ürünleri alımlarının %39'dan %71'e sıçradığını buldu. Daha yeni bir tatlandırıcı türü olan rebaudioside A içeren ürün alımları 2002'de %0.1'den 2018'de %26'ya yükseldi. Bununla birlikte bazı tatlandırıcıların tüketimi de azaldı.

Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi Gillings Küresel Halk Sağlığı Okulu'nda beslenme profesörü ve araştırmanın ortak yazarı Shu Wen Ng'e göre; "bu durum şekerin zararlı etkilerini sınırlama gereği ile ilgili mesajlardan kaynaklanıyor olabilir. Ancak bilim, şeker ikamelerinin sağlıklı bir seçim olup olmadığı konusunda net değil. Mesajın şekeri düşürmekten tatlılığa maruz kalmayı azaltmaya dönüşmesi gerekiyor".

New York'taki NYU Langone Health'den beslenme uzmanı Samantha Heller şunları söyledi; "çalışmalar, şeker ikamelerinin güvenliği veya kilo kaybına yardımcı olup olmadıkları veya yiyecek ve tatlı isteklerini artırıp artırmadıkları hakkında henüz somut cevaplar vermedi. Hala çok fazla soru olduğu ve henüz cevapları bulamadığımız için, genellikle yardımcı olabilecek bazı durumlar olsa da, hastalara onlardan kaçınmalarını söylüyorum."

Bir endüstri grubu olan The Calorie Control Council (Kalori Kontrol Konseyi) yaptığı açıklamada bugün piyasada bulunan yapay tatlandırıcıların, ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve dünyadaki diğer düzenleyici otoriteler tarafından güvenli kabul edildiğini, şekerlerin düşük kalorili tatlandırıcılar ile değiştirilmesinin, şeker hastaları diyetlerinde daha fazla esneklik sağladığını savundu.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 30.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Biden'dan aşı açıklamaları

Başkan Joe Biden Salı günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'nin Mayıs sonuna kadar her Amerikalı yetişkin için yeterli COVID-19 aşısı bulundurmaya hazır olduğunu söyledi. Bu duyuru, ülkenin aşılama hedeflerini ik... Devamını okuYeni J&J COVID Aşısı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Johnson & Johnson'ın tek atımlı koronavirüs aşısının acil kullanımını onaylayarak, ABD'nin salgınla savaşmak için inşa ettiği cephaneliğe üçüncü bir silah ekledi. J&J aşısının, alıcıları herhan... Devamını okuStatin ve Kas Ağrıları

Statin ilaçları alan insanlar genellikle kas ağrılarından şikayet ediyor, ancak yeni bir araştırma, ilaçların suçlu olma olasılığının düşük olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar, hastalara gerçek bir statin yerine plasebo (i... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.