Uzun ve sağlıklı yaşamak ister misiniz?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; önerilen miktarda egzersiz yapmak erken ölüm riskinizi azaltabilir. ABD hükümet yönergeleri haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta veya en az 75 dakika şiddetli aerobik aktivite önermektedir. Ayrıca yetişkinlerin haftada en az iki gün orta veya daha fazla kas güçlendirici egzersiz yapması önerilmektedir.

BMJ'de 1 Temmuz'da yayınlanan araştırmaya göre, bu çaba uzun vadede işe yarıyor. Çin'deki Shandong Üniversitesi'nde kardiyovasküler epidemiyoloji profesörü olan Bo Xi ve meslektaşları, "Ek olarak, kurallara uygun olarak, asgari tavsiyeden daha fazla fiziksel aktivite daha fazla sağlık yararı sağlayabilir" dedi.

Bu kılavuzların faydalarını değerlendirmek için araştırmacılar, ortalama olarak yaklaşık dokuz yıl boyunca takip edilen 18 ila 85 yaşlarındaki yaklaşık 480.000 ABD'li yetişkinin verilerini analiz ettiler. Bu süre zarfında, katılımcıların sadece %16'sı önerilen aktivite seviyelerini tam olarak karşıladı ve yaklaşık 60.000 kişi öldü. Önerilen aktivite seviyelerini karşılamayanlara kıyasla, yeterli kas güçlendirme egzersizi yapanlar arasında herhangi bir nedenden ölüm riski %11 daha düşüktü. Yeterli aerobik egzersiz yapanlar arasında %29 daha düşük ve hem kas güçlendirici hem de aerobik aktiviteler yapanlar arasında %40 daha düşüktü.

Çalışma doğrudan bir neden-sonuç ilişkisi kurmuyor. Yine de hareketsizlik küresel bir halk sağlığı sorunudur. Hareketsizliğin, 2008 yılında dünyadaki başlıca kronik bulaşıcı olmayan hastalıkların %6 ila 10'undan ve erken ölümlerin %9'undan sorumlu olduğu tahmin edilmektedir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 04.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.