Ultrason Teknolojisi İle Parkinson Belirtilerini Azaltılabilir Mi?

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre minimal invaziv (dar alanda ve kısa süreli) ultrason dalgalarının, Parkinson hastalarının hayat kalitesini arttırdığı ve hastalık nedeniyle yaşanan titremeleri önemli ölçüde azalttığı keşfedildi.

İtalya’daki 'Aquila Üniversitesi Biyoteknoloji ve Uygulamalı Klinik Bilimler Bölümünde radyolog olan Dr. Federico Bruno’nun öncülük ettiği araştırmada ses ışınları enerjisi kullanarak çalışan, manyetik rezonans güdümlü odaklanmış ultrason (MRgFUS) adı verilen bir teknolojiyi kullanır. Derin beyin simülasyonu olarak adlandırlılan bu işlem, çoğu insanda başarılı olmasına rağmen kanama ve enfeksiyon gibi bazı riskler taşımaktadır. Tedavinin uygulanabilmesi için beyne küçük bir elektrot yerleştirilmesi gerekmektedir. Yerleştirilen bu elektrot, göğüste kalp pili benzeri bir cihaza bağlanır. Yerleştirilen bu cihaz sayesinde vücutta oluşan titremeler, zıt tarafta hafifletilir. Örneğin vücudun sağ tarafındaki titreme, beynin sol tarafındaki tedaviye yanıt verir ve bu durumun tersi de geçerlidir.

Yapılan deneye 64.5 yaş ortalamasına sahip 39 kişi katıldı. Bu 39 kişiden 21’inde Parkinson hastalığı, 18’ inde ise esansiyel titreme bulunmaktaydı. Deney sonucunda oldukça heyecen verici sonuçlarla karşılaşıldı. 39 kişiden 37’ sinin titremelerinde önemli ölçüde azalma keşfedildi.

Uygulanan tedavinin en önemli özelliği, çok hızlı bir etki göstermesidir. Ayrıca MRgFUS tedavisinde hastanede yatılı kalma süresi oldukça azdır. Hassas ve kırılgan bir yapıya sahip hastalar için de oldukça tolere edilebilir bir tedavidir. Bu tedavi şu anda dünyada birkaç bölgede mevcut olsa da Dr. Bruno çalışmalarda elde edilen ümit verici sonuçlar sayesinde tedavinin hızla yayılacağını belirtti.
Haber Yayınlanma Tarihi : 03.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Cumhuriyetçiler ve Demokratlar COVID hakkında ne düşünüyor

Yeni koronavirüsün hiçbir siyasi görüşü yok. Patojenin tek amacı enfekte etmek, yayılmak ve gelişmektir. Ancak, derin bir şekilde bölünmüş bir Amerika'da kesinlikle şaşırtıcı olmayan bir durumda, politik görüşlerinizin COVID-19... Devamını okuEgzersiz zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirir

Yeni bir araştırmaya göre aktif yaşlı yetişkinler - kanserden kurtulanlar dahil - hareketsiz yaşıtlarından daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlık durumundalar. Amerikan Kanser Derneği'nden araştırmacılar, daha düzenli orta ila şiddetli... Devamını okuYüz maskesi yayılmayı durdurur

Yeni bir araştırmaya göre, öksürük bir odaya bir COVID-19 bulutu yayabilir, ancak bir yüz maskesi bu bulutun boyutunu ve yayılmasını büyük ölçüde küçültebilir. Araştırmacılar, maskesiz bulutun hacminin cerrahi maskeden yaklaşık... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.