Güncel Sağlık Haberleri » Ultrason Teknolojisi İle Parkinson Belirtilerini Azaltılabilir Mi?

Ultrason Teknolojisi İle Parkinson Belirtilerini Azaltılabilir Mi?

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre minimal invaziv (dar alanda ve kısa süreli) ultrason dalgalarının, Parkinson hastalarının hayat kalitesini arttırdığı ve hastalık nedeniyle yaşanan titremeleri önemli ölçüde azalttığı keşfedildi.

İtalya’daki 'Aquila Üniversitesi Biyoteknoloji ve Uygulamalı Klinik Bilimler Bölümünde radyolog olan Dr. Federico Bruno’nun öncülük ettiği araştırmada ses ışınları enerjisi kullanarak çalışan, manyetik rezonans güdümlü odaklanmış ultrason (MRgFUS) adı verilen bir teknolojiyi kullanır. Derin beyin simülasyonu olarak adlandırlılan bu işlem, çoğu insanda başarılı olmasına rağmen kanama ve enfeksiyon gibi bazı riskler taşımaktadır. Tedavinin uygulanabilmesi için beyne küçük bir elektrot yerleştirilmesi gerekmektedir. Yerleştirilen bu elektrot, göğüste kalp pili benzeri bir cihaza bağlanır. Yerleştirilen bu cihaz sayesinde vücutta oluşan titremeler, zıt tarafta hafifletilir. Örneğin vücudun sağ tarafındaki titreme, beynin sol tarafındaki tedaviye yanıt verir ve bu durumun tersi de geçerlidir.

Yapılan deneye 64.5 yaş ortalamasına sahip 39 kişi katıldı. Bu 39 kişiden 21’inde Parkinson hastalığı, 18’ inde ise esansiyel titreme bulunmaktaydı. Deney sonucunda oldukça heyecen verici sonuçlarla karşılaşıldı. 39 kişiden 37’ sinin titremelerinde önemli ölçüde azalma keşfedildi.

Uygulanan tedavinin en önemli özelliği, çok hızlı bir etki göstermesidir. Ayrıca MRgFUS tedavisinde hastanede yatılı kalma süresi oldukça azdır. Hassas ve kırılgan bir yapıya sahip hastalar için de oldukça tolere edilebilir bir tedavidir. Bu tedavi şu anda dünyada birkaç bölgede mevcut olsa da Dr. Bruno çalışmalarda elde edilen ümit verici sonuçlar sayesinde tedavinin hızla yayılacağını belirtti.
Haber Yayınlanma Tarihi : 03.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Soğuk Ve Yağışlı Havalar Kanser Riskini Arttırıyor Olabilir

Yeni yapılan bir araştırma sayesinde, soğuk ve yağışlı havanın artan kanser oranlarıyla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Uzun zamandır yapılan çalışmalarda bilim insanları, güneşten gelen Ultraviyole (UV) ışınlara... Devamını okuDiş Fırçalamak İle Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Bilim insanları, günde en az 3 kez diş fırçalayan insanlarda atriyal fibrilasyon ve kalp yetmezliği riskinin daha düşük olduğunu tespit etti. Ağızda bulunan bakteriler, pek çok sağlık sorunun başlıca sebebi olabilir. Yapılan ara... Devamını okuBaklagillerin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Daha önceden yapılmış çalışma verilerinden de yararlanarak yapılan yeni bir araştırmada, baklagillerin kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebileceği savunuldu. Araştırmacılar, baklagillerin çeşitli kalp problemleri ve diyabet... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.