Temel Bir Proteinin Bloke Edilmesi Kronik Ağrıyı Tedavi Edebilir

Fareler üzerinde yapılan yeni çalışmalar spinal kordda belli bir protein hedeflemenin binlerce insanın kronik ağrısını dindirebilecek yeni bir ilacın temelini oluşturabileceğini gösterdi. Çalışma, Science Advances dergisinde yayınlandı. ABD’de erişkinlerin beşte birinde kronik ağrı ( 3 aydan uzun süren ağrı ) sorunu var. Bu ağrılar içinde nöroatik ağrı özel bir problem. Sinir hasarının sonucu meydana geliyor ve Amerikan toplumunu %10’unda görülüyor . Yaşam süresinin uzamasıyla bu oranda artış bekleniyor.

Nöropatik ağrının çeşitli nedenleri var. Bunlara arasında spinal kord ve beyin arsındaki sinirlerde hasar, viral enfeksiyonlar, diyabet ve multiple skleroz gibi hastalıklar, ilaç yan etkileri ve aşırı alkol tüketimi var. Nöropatik ağrı yanıcı, batıcı ya da karıncalanma tarzında olabiliyor. Ve onun tedavisinde geleneksel ağrı tedavisi genellikle yararsız kalıyor.

Danimarka Aaarhus üniversitesinde Mette Richner ve ekibi tarafından yürütülen bir çalışma sinir hücre yüzeylerinde bulunan bir protein olan sortilin üretmeyen farelerde sinir hasarından Sonra ağrının gelişmediğini ortaya koydu. Araştırmacılar sortilinin yolunu bloke edince aynı etkinin görüldüğünü saptadı ve sortilinle ağrının ilişkisini açıklamaya çalıştılar.

Süreç nasıl işliyor?

Araştırmacılar süreci şöyle açıklıyorlar: Moleküler düzeyde sinir hasarı meydana gelince ağrı ortaya çıkıncaya kadar bir domino etkisi başlar. Bu süreçte neurotensin denilen bir molekül spinal kordda ağrıyı inhibe eder. Sortilin ise neurotensini bloke ediyor, yani ağrının frenini baskılıyor. Sortilinin bloke edilmesi ise ağrının önlenmesiyle sonuçlanıyor.

Araştırmacılar buradan sortilini bloke eden bir ilacın ağrı tedavisinde, özellikle nöropatik ağrıda, yararlı olabileceği sonucunu çıkardılar. Tabi bir fare araştırmasının sonuçlarına dayanarak insanlardaki etki üzerine kesin birşey söylemek zor ama moleküler düzeyde mekanizmanın aynı olduğu düşünülüyor. Öyle olsa bile insanlarda spinal kordda sortilini bloke edecek bir ilacın geliştirilmesi için daha çok araştırma yapılması gerekiyor. Buna rağmen araştırma, nöropatik ağrıdan muzdarip olanlar için yeni bir umut ışığı olabilir.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 27.08.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.