Talk ve asbest bir arada mı?

Yakın zamanda yapılan bir çalışma; göz farı, fondöten, allık, yüz ve vücut tozları dahil 21 toz kozmetik örneğini test etti, analiz edilen talk bazlı kozmetik ürünlerin yaklaşık %15'i asbest içeriyordu. Testleri yaptıran ve analizi yapan yaptıran Çevresel Çalışma Grubu (EWG) kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Analizi yapan Greensboro, N.C. merkezli Bilimsel Analitik Enstitüsü başkanı Sean Fitzgerald, "FDA'nın kişisel bakım ürünlerinde kullanılan talk için titiz bir tarama yöntemi geliştirmesi kritik önem taşıyor" dedi. "Laboratuvarımız, çocuklara pazarlanan kozmetikler de dahil olmak üzere talk ile yapılan ürünlerde defalarca asbest buldu. Kişisel bakım ürünlerini asbest varlığı açısından test etmek için kesin bir yöntem var, ancak kozmetik endüstrisinin bunu kullanması zorunlu kılınmamış."

Talk genellikle kozmetikte dolgu maddesi olarak veya dokuyu iyileştirmek veya nemi emmek için kullanılır. Hem kozmetik hem de endüstriyel kullanım için çıkarılan aynı kayalarda talk ve asbest bulunabilir. Federal hükümet kozmetiklerin asbest için test edilmesini istemiyor, bunun yerine şirketleri, asbest kontaminasyonunu önlemek için talk madenlerini dikkatli seçmeye teşvik ediyor. EWG'de kıdemli bir bilim insanı olan Tasha Stoiber, açıklamada, "Talktaki en küçük miktarda asbestin teneffüs edilmesi, maruz kaldıktan yıllar sonra mezotelyoma, akciğer ve yumurtalık kanserine neden olabilir" dedi.

Mayıs ayında Johnson & Johnson, talk bazlı bebek pudrasının Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki satışına son vereceğini duyurdu. Çalışmada, ürünün kansere neden olduğu iddiasıyla binlerce kişinin şirket aleyhine dava açtığı belirtildi. Mart 2019'da Kongre Üyesi Debbie Dingell (D-Mich.), Asbest içerebilen ve çocuklara pazarlanan kozmetikler için uyarı etiketleri gerektiren bir yasa çıkardı. EWG, Kongre'yi talk bazlı kişisel bakım ürünlerinin sıkı testlerini zorunlu kılan bir yasayı geçirmeye çağırdı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 02.12.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Amerikalılar İlkbaharın Sonlarına Kadar COVID Sürü Bağışıklığına Ulaşabilir mi?

Salgınla ilgili iyi haberlere aç mısınız? Bir epidemiyolog, Amerikalıların ilkbaharın sonlarında yeni koronavirüse karşı sürü bağışıklığına ulaşabileceğine inanıyor. Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde (UA) halk sağlı... Devamını okuSüper Yaşlı'ların Sırları

Araştırmacılar, bazı insanların 80'li ve 90'lı yaşlarına girerken bilişsel fonksiyonlarda keskin kalmasının temel nedenini ortaya çıkarmış olabilir: Beyinleri, Alzheimer hastalığını belirleyen bazı proteinlerin birikmesine direniy... Devamını okuÖğretmenler Aşılanmalı

ABD'nin okulları yeniden açma tavsiyelerinin ardından yeni bir hükümet raporu, öğretmenlerin okullarda COVID-19'un temel yayıcıları olabileceğini ve koronavirüse karşı aşılanmaları gerektiğini gösteriyor. ABD Hastalık Kontrol ve ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.