Sürü Bağışıklığı Zor Bir Hedef Olabilir

Amerikalı yetişkinlerin yarısından fazlası en az bir doz koronavirüs aşısı yaptırırken, birçok bilim insanı ve halk sağlığı uzmanı artık öngörülebilir gelecekte sürü bağışıklığına ulaşılamayacağına inanıyor. The New York Times'ın bildirdiğine göre, virüs büyük olasılıkla Amerika Birleşik Devletleri'nde yıllarca dolaşacak, hastaneye yatışlara ve ölümlere neden olacak, ancak çok daha az sayıda yönetilebilir bir tehdit haline gelecek. Virüs hızla değişiyor, yeni varyantlar kolayca yayılıyor ve aşılama, bazı uzmanların umduğu kadar hızlı bir şekilde sürü bağışıklığı kurulamayacak kadar yavaş ilerliyor.

Biden yönetiminin tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci, düşüncelerdeki değişimi kabul etti. Times'a "İnsanların kafası karışıyor ve bu mistik sürü bağışıklığı seviyesine ulaşana kadar enfeksiyonları asla azaltamayacağınızı düşünüyorlardı, bu sayı ne olursa olsun. Bu yüzden klasik anlamda sürü bağışıklığını kullanmayı bıraktık. Diyorum ki: Bunu bir saniyeliğine unut. Yeterince insanı aşılarsan enfeksiyonlar azalır" dedi. Önceleri, sürü bağışıklığının nüfusun yaklaşık %60 ila %70'i olduğu tahmin ediliyordu. Fauci de dahil olmak üzere çoğu uzman, Amerika Birleşik Devletleri'nin aşılar mevcut olduğunda bu eşiğe ulaşabileceğini düşünüyordu. Uzmanlar artık sürü bağışıklık eşiğinin en az %80 olduğunu tahmin ediyor. Times'ın bildirdiğine göre, daha bulaşıcı varyantlar gelişirse veya bilim adamları aşılanmış kişilerin virüsü hala bulaştırabileceğini bulurlarsa, eşik tahmini yeniden yükselecek. Bu arada anketler, ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 30'unun hala aşı olmaya isteksiz olduğunu gösteriyor.

Seattle'daki Washington Üniversitesi'nden evrimsel biyolog Carl Bergstrom, Times'a "Yapmak istediğimiz şey, en azından, gerçekten ara sıra meydana gelen küçük alevlenmelerin yaşandığı bir noktaya ulaşmaktır. Bu, mükemmel bir aşıya ve onu uygulayabilme yeteneğine sahip olduğumuz bu ülkede çok mantıklı bir hedef olacaktır" dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 04.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Şekerli İçecekler ve Genç Kadınlarda Kolon Kanseri Riski

Genç Amerikalılar arasında kolon kanseri oranları artıyor ve yeni bir araştırma, çok fazla şekerli içecek içmenin suçlu olabileceğini gösteriyor, en azından kadınlar için. Her gün soda, meyveli içecekler veya spor ve enerji içecek... Devamını okuAkdeniz Diyeti Demansı Önleyebilir

Yeni bir çalışma, sebze, meyve, zeytinyağı ve balık yönünden zengin bir diyetin (Akdeniz diyeti) beyni plak birikiminden ve küçülmesinden koruyabileceğini öne sürüyor. Almanya'daki araştırmacılar, diyet ile Alzheimer'ın ayırt edic... Devamını okuSağlıklı Bir Kalp İçin Doğru Uyku Miktarı Nedir?

Yeni araştırmalara göre, gecede altı ila yedi saat uyuyan insanlar - ne fazla ne de az - kalp krizi veya felçten ölme olasılığı en düşük. Araştırmacılar, daha az veya daha fazla uyumanın kalp kaynaklı ölüm riskinizi yaklaşık % 4... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.