Güncel Sağlık Haberleri » Soğuk Ve Yağışlı Havalar Kanser Riskini Arttırıyor Olabilir

Soğuk Ve Yağışlı Havalar Kanser Riskini Arttırıyor Olabilir

Yeni yapılan bir araştırma sayesinde, soğuk ve yağışlı havanın artan kanser oranlarıyla bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Uzun zamandır yapılan çalışmalarda bilim insanları, güneşten gelen Ultraviyole (UV) ışınlara maruz kalmanın cilt kanseri riskini arttırdığını belirtti. Ancak yeni yapılan çalışmalar ile gözler soğuk ve nemli bölgelere çevrildi.

Araştırmacılar çalışmalarına farklı kanser türleri ile ilgili bilgi toplayarak başladı. Sonrasında çeşitli bölgelerdeki kanser vakalarını, iklim ve demografik verilerle karşılaştırdılar. Elde edilen verilerin daha doğru olması için yaş, cinsiyet, etnik köken ve çevresel faktörleri araştırma sırasınca aynı düzeyde tutmaya dikkat ettiler. Yapılan bu çalışmalar sonucunda soğuk ve yağışlı bölgelerde kanser hastaları oranının, sıcak ve kuru bölgelere göre daha fazla olduğu tespit edildi. Ancak çeşitli istisnalar da bulundu. Örneğin akciğer kanseri, sıcak ve kuru bölgelerde daha yaygın görülmektedir. Yapılan bu analizlerde, tüm kanser türlerinin hesaba katılmadığını belirtmekte de fayda var.

Araştırmacıların yaptıkları bu çalışmayı destekleyici nitelikte bulunan bazı bilimsel gerçeklikler de bulunmakta. Örneğin Amerika’nın Doğu Kıyısı’nda artan yağışlar, potasyum ve magnezyum gibi elementleri toprak yüzeyine çıkarır. Asitli topraklarda ve soğuk bölgelerde bulunan bakteriler de amonyağı nitrite dönüştürürler. Azotlu asitler, sağlık yetkilileri tarafından kanserojen olarak kabul edilir. Ancak bu durumda da havadaki kanserojenlerden dolayı akciğer kanseri oranının yüksek olması beklenir lakin araştırmacılar tam tersi bir durumu keşfetti.

Elde edilen sonuçların doğru olup olmadığını anlayabilmek için daha fazla çalışmanın yapılmasını beklememiz gerekiyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 07.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.