Sigarayı Bırakanlarda 5 Yıl Sonra Kalp Hastalıkları Azalıyor

Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde 20 Ağustos 2019'da yayınlanan makalede, sigara içenlerin sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra, bırakmayanlara göre çok daha az oranda kalp rahatsızlıklarıyla karşılaştığı gösterildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Nashville şehrinde bulunan Vanderbilt Üniversitesi'nde yapılan çalışma yaş ortalaması 42 olan 8770 kişilik bir grubun bilgileri analiz edilerek yapıldı. Çalışmada, daha önce sigara içen insanların sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra, içmeye devam edenlere göre kalp hastalıklarıyla çok daha az karşılaştığı görüldü.

Yarı yarıya azalıyor

Aktif olarak sigara içenlerde 1000 kişi içinde yılda 11.56 kalp hastalığı tanısı konurken, bu durum sigarayı 5 yıl önce bırakanlarda 6.94 ' a düşüyor. Bu durum, sigara bırakıldığında 5 yıl içerisinde kalp hastalıklarının neredeyse yarı yarıya düştüğünü gösteriyor.

Hiç içmeyenlere göre yine de daha fazla

Sigarayı hiç içmeyenlerde yılda 1000 kişi için 5.09 tanı konulurken, bu durum 5 yıl önce bırakanlarda 6.94 olarak görülüyor. Sigarayı 15 yıl önce bırakanlarda ise bu sayı 6.31 e kadar düşüyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 22.08.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.