Güncel Sağlık Haberleri » Sigarayı Bırakanlarda 5 Yıl Sonra Kalp Hastalıkları Azalıyor

Sigarayı Bırakanlarda 5 Yıl Sonra Kalp Hastalıkları Azalıyor

Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde 20 Ağustos 2019'da yayınlanan makalede, sigara içenlerin sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra, bırakmayanlara göre çok daha az oranda kalp rahatsızlıklarıyla karşılaştığı gösterildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Nashville şehrinde bulunan Vanderbilt Üniversitesi'nde yapılan çalışma yaş ortalaması 42 olan 8770 kişilik bir grubun bilgileri analiz edilerek yapıldı. Çalışmada, daha önce sigara içen insanların sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra, içmeye devam edenlere göre kalp hastalıklarıyla çok daha az karşılaştığı görüldü.

Yarı yarıya azalıyor

Aktif olarak sigara içenlerde 1000 kişi içinde yılda 11.56 kalp hastalığı tanısı konurken, bu durum sigarayı 5 yıl önce bırakanlarda 6.94 ' a düşüyor. Bu durum, sigara bırakıldığında 5 yıl içerisinde kalp hastalıklarının neredeyse yarı yarıya düştüğünü gösteriyor.

Hiç içmeyenlere göre yine de daha fazla

Sigarayı hiç içmeyenlerde yılda 1000 kişi için 5.09 tanı konulurken, bu durum 5 yıl önce bırakanlarda 6.94 olarak görülüyor. Sigarayı 15 yıl önce bırakanlarda ise bu sayı 6.31 e kadar düşüyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 22.08.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ergenlerde Sosyal Medya Kullanımı Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Ergenlerde artan sosyal medya kullanım süresi, içine kapanıklıkta artışla ilişkilendirildi. Buna göre, sosyal medyada daha çok vakit geçiren ergenler problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Araştırma, 11 Eylül 2019'da JAMA Psikiy... Devamını okuEvli İnsanlarda Yaşlılıkta Bunama Daha Az Görülüyor

Yayınlanan yeni bir çalışma, ileriki yaşlarda evliliğini sürdüren insanlarda bunamanın daha az görüldüğünü ortaya koydu. Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan MSU üniversitesinden Dr. Hui Liu, yaşı 52'nin üzerinde 15000 katı... Devamını okuAntibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.