Sigara, e-sigara

Sigara içmek kalbiniz ve akciğerleriniz için korkunçtur ve sadece e-sigaraya geçmenin pek bir faydası olmaz. Almanya, Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi'nde bir kardiyolog olan Thomas Münzel tarafından yönetilen bir ekip, "Sigarayı bırakmanın sigaraya bağlı kardiyovasküler ve solunum hastalıklarını önlemek için en güçlü yaklaşım olduğuna ve olmaya devam edeceğine şüphe yok."

Yeni çalışmada, Münzel'in grubu bir dizi çalışmadan elde edilen verileri gözden geçirdi. Sigara içmemekle karşılaştırıldığında, tütün sigaraları ve e-sigaraların kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olasılığını sırasıyla sekiz kat ve üç kat artırdığını bulmuşlardır. Ölümcül, tedavi edilemez bir bronşit ve amfizem kombinasyonu olan KOAH, sigara ile yakından ilişkilidir ve Amerika Birleşik Devletleri'nde dördüncü önde gelen ölüm nedenidir.

Çalışmada, tütün sigaralarının sigara içmeme ile karşılaştırıldığında 13 kattan fazla akciğer kanseri riskini artırdığı bulunmuştur. Akciğer kanserinin gelişmesi yıllar aldığından, e-sigaraların akciğer kanseri riski üzerindeki etkisine ilişkin kanıt düzeyinin henüz güvenilir bir sonuç çıkarmak için yeterli olmadığını söyledi. Araştırma, tütün sigaralarının kalp problemleri için önemli bir belirteç olan "arteriyel sertliği" %10 arttırırken, e-sigaralar riski %7 artırdı.

New York'taki Lenox Hill Hastanesi'nde bir akciğer uzmanı olan Dr. Len Horovitz, 2019'da e-sigara kullanımına bağlı yaşamı tehdit eden solunum fonksiyon bozukluğu ile hastaneye kaldırılan 50 eyalette 2.500'den fazla kişiye atıfta bulunuyordu. Bu hastaların 53'ü öldü.

Patricia Folan (Northwell Health, Great Neck, NY'daki Tütün Kontrol Merkezini yönetiyor); "COVID-19 ile ilgili olarak, Çinli araştırmacılar sigara içen ve pnömoni geliştiren bireylerde hastalık şiddetinin artması olasılığının sigara içmeyenlerden birkaç kat daha fazla olduğunu buldular. Tüm tütün ürünlerini terketmek için sağlık uzmanınızdan danışmanlık ve bırakma ilaçları konusunda yardım almak, özellikle pandemi sırasında genel sağlık için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir." Dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 29.06.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Merdivenden düşmek kırık kemiklere neden olmakla kalmaz.

Yeni çalışma, Ekim 2015 ile Ekim 2016 arasında Avustralya'nın Queensland şehrindeki iki hastanenin acil servislerinde merdivenlerden düşen ve acil servislerde görülen 134 kişiyi içeriyor. Araştırmacılar, merdivenden düşmenin uzun sü... Devamını okuNew York'taki ölüm oranları neyi gösteriyor?

Araştırmacılar, New York'taki COVID-19 ölüm oranının bazı ülkelerin iki katından fazla olduğunu ve şehrin yaşlı ölüm riskinin en yüksek olduğunu belirtti. 1 Mart'tan 16 Mayıs'a kadar New York'ta 191.000'den fazla laboratuvarda onay... Devamını okuKalp krizi riski mevsimlerle değişir mi?

Yeni bir araştırma, kış ve yaz aylarında kalp krizi, anjina ve diğer kalp olaylarının arttığını gösteriyor. Araştırmacılar, çoğunluğu Japonya'dan olan akut koroner sendromlu 1.113 kişinin uluslararası kayıtlarını incelediler.... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.