Sıcaklık İnsan Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Güncel bir çalışmanın sonuçlarına göre sıcaklık artışlarıyla zihin sağlığıyla ilgili hastane başvuruları ve intihar oranları arasında bir paralellik var. Dünyada sıcaklıkların sürekli arttığı son dönemlerde bu bulgular özellikle önem taşıyor. ABD’de intihar oranları 2001-2017 arasında sürekli arttı ve 2017
yılında 47.173 kişi intihar ederek hayatını kaybetti.

Massachusetts Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı zihin sağlığı ve intihar oranlarında iklimin rolü üzerine güncel bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçları ''Journal of Health Economics'' dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar Kaliforniya eyaletinde 2005-2016 arasında zihinsel sağlıkla ilgili hastaneye başvuru verilerini ve ,1960-2016 arası intihar verilerini topladı. Ayrıca 1993-2011 tarihleri arasında 4 milyondan fazla kişiyle yapılmış zihinsel sağlık anketleri de gözden geçirildi.

Bütün bu verileri değerlendirdikten sonra sıcaklık artışlarının bu konuda olumsuz etkileri olduğu sonucuna vardılar. Isıdaki her 1 fahrenayt derece artışın zihinsel sağlık sorunlarında yüzde 0.48, intihar oranlarında 0.35 oranda artışa neden olduğunu hesapladılar. Bu hesaplar yapılırken sosyo ekonomik koşullar ve diğer faktörler istatistiksel olarak eşitlendi.

Araştırmanın diğer bir ilginç sonucu da sıcaklık artışının daha sıcak ya da soğuk olan bölgelerde aynı şekilde etkisini göstermesiydi. Sıcağa daha alışkın bölgelerde de sonuç değişmedi. Araştırmacılar sonuçları sıcaklık artışının özellikle uyku düzeni üzerindeki olumsuz etkilerine bağlıyorlar ve bu konuda daha fazla çalışmaların yapılması gerektiğini de belirtiyorlar.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan erişebilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 20.11.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Yüz maskesi yayılmayı durdurur

Yeni bir araştırmaya göre, öksürük bir odaya bir COVID-19 bulutu yayabilir, ancak bir yüz maskesi bu bulutun boyutunu ve yayılmasını büyük ölçüde küçültebilir. Araştırmacılar, maskesiz bulutun hacminin cerrahi maskeden yaklaşık... Devamını okuKahve ve yeşil çay

Tip 2 diyabet hastasıysanız ve yeşil çay veya kahve içmeyi seviyorsanız, yeni araştırmalar erken ölüm olasılığınızı azaltabileceğinizi gösteriyor. Ama bu içecekleri gerçekten sevmeniz gerekiyor. Çalışma, günde iki fincan kahve... Devamını okuNeden kadınlar COVID-19'a daha az eğilimli?

Yeni bir ankete göre, kadınların COVID-19'den erkeklerden daha az etkilenmelerinin nedenlerinden biri, sosyal uzaklaşma politikalarına daha fazla bağlı olmalarıdır. Anket Avustralya, Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya, Yeni Zelanda, Birleş... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.