Sebze Ağırlıklı Beslenenlerde Kalp Hastalıklarına Bağlı Ölümler %31 Az Görüldü

Amerikan Kalp Derneği'nde yayınlanan bir makalede, sebze ağırlıklı ve düşük hayvansal tabanlı yiyeceklerle uygulanan diyetlerin, orta yaşlı insanlarda kalp rahatsızlıklarının ve kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümlerin azalmasıyla bağlantılı olduğu tespit edildi. Araştırma 7 Ağustos 2019 tarihinde Amerikan Kalp Derneği'nin dergisinde yayınlandı.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden Dr. Hyunju Kim ve çalışma arkadaşları, 1987'den 2016 yılına kadar katılımcılarının verilerini raporlayan "Topluluklarda Ateroskleroz Riski" veya ingilizce orijinal ismiyle "Atherosclerosis Risk in Communities" çalışmasında toplanmış verileri kullanarak bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada 12,168 katılımcının beslenme şekilleri değerlendirildi.

Kalp Hastalıkları %16, Kalp Hastalıklarına Bağlı Ölümler %31 Az Görüldü.


Araştırmacılar, katılımcılar arasında en çok sebze ağırlıklı beslenen insanların, en az sebze ağırlıklı beslenen insanlara göre kalp hastalıklarına karşı daha düşük risk taşıdıklarını gördü. Araştırmaya göre, sebze ağırlıklı beslenenlerde kalp hastalıklarına yakalanma %16 daha az iken, kalp hastalıklarından ölüm oranı %31 daha az görüldü. Kalp hastalıkları da dahil tüm hastalıklardan kaynaklı ölüm oranının da %18 ile %25 arasında daha az olduğu görüldü.

Araştırmacılar, insanların uyguladıkları diyetin sebze ağırlığının arttıkça, kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranının daha az olduğunu (%19), ancak kalp hastalıklarına yakalanma oranında bir farka sebep olduğunun bulunamadığı söyledi.

Yayınlanan makalenin İngilizce orijinal haline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 19.08.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sosyal Mesafe ve Arkadaşlar

Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs salgını sırasında insanların sosyal mesafe tavsiyelerini takip etmelerini ailesi ve arkadaşları etkileyebilir. İngiliz araştırmacılar, 114 ülkede 6.600'den fazla kişiden gelen bilgileri analiz e... Devamını okuBeyninizi Keskin Tutmak

Zihinsel düşüş, yaşlanmanın en korkulan yönlerinden biridir. İnsanlar, hafıza güçlendirici olarak lanse edilen takviyeleri yutmaktan, Sudoku ve bulmaca çözmek için saatler harcamaya kadar, bunu önlemek için hemen her şeyi yapacaklar.... Devamını okuHaberleri kapatın

Doktorlar, kalbinize ve sağlığınıza iyi davranın ve haberleri kapatın diyor. Northwestern Üniversitesi uzmanları, güncel olayları günde birkaç kez kontrol etmeyi ve daha fazlasını önermiyor. Sürekli güncellemeler endişe ve depresyo... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.