Güncel Sağlık Haberleri » Sebze Ağırlıklı Beslenenlerde Kalp Hastalıklarına Bağlı Ölümler %31 Az Görüldü

Sebze Ağırlıklı Beslenenlerde Kalp Hastalıklarına Bağlı Ölümler %31 Az Görüldü

Amerikan Kalp Derneği'nde yayınlanan bir makalede, sebze ağırlıklı ve düşük hayvansal tabanlı yiyeceklerle uygulanan diyetlerin, orta yaşlı insanlarda kalp rahatsızlıklarının ve kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümlerin azalmasıyla bağlantılı olduğu tespit edildi. Araştırma 7 Ağustos 2019 tarihinde Amerikan Kalp Derneği'nin dergisinde yayınlandı.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden Dr. Hyunju Kim ve çalışma arkadaşları, 1987'den 2016 yılına kadar katılımcılarının verilerini raporlayan "Topluluklarda Ateroskleroz Riski" veya ingilizce orijinal ismiyle "Atherosclerosis Risk in Communities" çalışmasında toplanmış verileri kullanarak bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada 12,168 katılımcının beslenme şekilleri değerlendirildi.

Kalp Hastalıkları %16, Kalp Hastalıklarına Bağlı Ölümler %31 Az Görüldü.


Araştırmacılar, katılımcılar arasında en çok sebze ağırlıklı beslenen insanların, en az sebze ağırlıklı beslenen insanlara göre kalp hastalıklarına karşı daha düşük risk taşıdıklarını gördü. Araştırmaya göre, sebze ağırlıklı beslenenlerde kalp hastalıklarına yakalanma %16 daha az iken, kalp hastalıklarından ölüm oranı %31 daha az görüldü. Kalp hastalıkları da dahil tüm hastalıklardan kaynaklı ölüm oranının da %18 ile %25 arasında daha az olduğu görüldü.

Araştırmacılar, insanların uyguladıkları diyetin sebze ağırlığının arttıkça, kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranının daha az olduğunu (%19), ancak kalp hastalıklarına yakalanma oranında bir farka sebep olduğunun bulunamadığı söyledi.

Yayınlanan makalenin İngilizce orijinal haline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 19.08.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ergenlerde Sosyal Medya Kullanımı Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Ergenlerde artan sosyal medya kullanım süresi, içine kapanıklıkta artışla ilişkilendirildi. Buna göre, sosyal medyada daha çok vakit geçiren ergenler problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Araştırma, 11 Eylül 2019'da JAMA Psikiy... Devamını okuEvli İnsanlarda Yaşlılıkta Bunama Daha Az Görülüyor

Yayınlanan yeni bir çalışma, ileriki yaşlarda evliliğini sürdüren insanlarda bunamanın daha az görüldüğünü ortaya koydu. Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan MSU üniversitesinden Dr. Hui Liu, yaşı 52'nin üzerinde 15000 katı... Devamını okuAntibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.