Saman Nezlesi Hastaları için Günün En Kötü ve En İyi Saatleri

Konu polen alerjileri olduğunda, sadece kötü günler ve kötü mevsimler yoktur, doğru teknolojiye sahip uzmanlar artık polen sayılarını saat bazında değerlendirebilir. Yapılan yeni bir araştırmaya göre polen sayısı sabah 4 ile öğlen arasında daha düşük, öğleden sonra 2 ve akşam 9 arasında daha yüksekler.

Yeni çalışma için, Atlanta Alerji ve Astım ile alerji uzmanı olan baş yazar Dr. Stanley Fineman ve arkadaşları, poleni gerçek zamanlı olarak ölçmek için görüntüleme teknolojisini kullandı. Araştırma ekibi, Mart 2021'de Atlanta'nın üç bölgesindeki saatlik polen seviyelerini bir hafta boyunca izledi. Hava değişikliklerinden kaynaklanan günlük dalgalanmaları azaltmak için hafta boyunca polen konsantrasyonlarının ortalamasını aldılar. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iklim değişikliği nedeniyle ısınma eğilimleri, polen sayımlarının yıl içinde eskisinden daha erken artmasına neden oldu. Bitkiler, sıcaklık daha sıcak olduğunda daha fazla polen salma eğilimindedir. Fineman, özel tavsiyenin hastaya göre değişeceğini, ancak şiddetli bahar polen alerjisi olan birinin açık hava etkinliğini sabah erkenden yapması gerektiğini söyledi.

New York City'deki LifeMD tıbbi direktörü Dr. Payel Gupta, araştırmanın alerji uzmanlarının gün içinde değişen polen sayıları hakkında bildiklerini doğruladığını söyledi. Isınmaya ek olarak hava değişiklikleri de poleni farklı şekillerde yayabilir. Örneğin, rüzgarlı günler daha fazla polen yayar, şiddetli yağmur ise çimen polenlerini yerden kaldırabilir. Polen sayımlarının ne zaman en yüksek olduğunu bilmek, zaman zaman pencerelerini açık bırakmak veya dışarıda egzersiz yapmak isteyenler için faydalı olabilir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 11.11.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Yaklaşık 3 Amerikalı Yetişkinden 1'inde Alerji Var

En son verilere göre, her 3 yetişkinden 1'i ve her 4 çocuktan 1'i mevsimsel alerji, gıda alerjisi veya egzamadan muzdarip. 2021'de çocukların yaklaşık %19'una ve yetişkinlerin yaklaşık %26'sına mevsimsel alerji teşhisi kondu. Bitki polen... Devamını okuGenç Yıllarda Kötü Uyku MS Risklerini Artırabilir mi?

Yeni araştırmalara göre, düzenli olarak iyi bir gece uykusu uyuyamayan gençlerin, yetişkinlikte multipl skleroz (MS) geliştirme riski daha yüksek olabilir. İsveç Karolinska Enstitüsünden çalışmanın yazarı Dr. Anna Karin Hedström, "... Devamını okuOsteoartrit ve Egzersiz

Kısa süreli hafif egzersizler bile diz osteoartritli milyonlarca insanın ağrıyı azaltmasına ve hareket açıklığını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Diz osteoartriti, kemikleriniz arasındaki kıkırdak parçalandığında ağrı, ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.