Remdesivir tartışmaları

Dünya Sağlık Örgütü, ilacın COVID-19'dan ölümü önlemede veya hastanede geçirilen süreyi azaltmada çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını gösteren remdesivir üzerindeki araştırma sonuçlarını savundu.

DSÖ'nün kısa süre sonra hakemli bir dergide yayınlanacağını söylediği remdesivir'in COVID'deki etkinliğine ilişkin araştırma ara sonuçları , Gilead'ın itirazına yol açtı ve bu, verilerin ilacın diğer çalışmalarından elde edilen kanıtlarla tutarsız göründüğünü söyledi. Şirket yaptığı açıklamada, "Bu açık etiketli küresel denemeden elde edilen verilerin, özellikle deneme tasarımının sınırlamaları göz önüne alındığında, yapıcı bilimsel tartışmalara izin vermek için gereken titiz incelemeden geçmediğinden endişe ediyoruz" dedi.

Ancak DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, remdesivir ve diğer üç ilacın COVID-19'un tedavisinde etkililiğini incelemek için başlatılan araştırmanın bu konuda dünyadaki en büyük araştırma olduğunu savundu. 30 ülkede 11.000'den fazla koronavirüs hastasını içeriyordu ve 2.700'den fazla katılımcıya remdesivir verildi. Tedros bir basın toplantısında "Şimdilik kortikosteroid deksametazon, ciddi hastalığı olan hastalar için COVID-19'a karşı etkili olduğu gösterilen tek terapötiktir" dedi.

Remdesivir, Gıda ve İlaç Dairesi'nden aldığı acil kullanım izni sonrasında ABD'de binlerce hastaya uygulanmıştı. DSÖ'nün kılavuz geliştirme grubu verileri inceleyecek ve muhtemelen birkaç hafta içinde remdesivir kullanımına ilişkin politikalarını güncelleyecektir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 18.10.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Egzersiz zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirir

Yeni bir araştırmaya göre aktif yaşlı yetişkinler - kanserden kurtulanlar dahil - hareketsiz yaşıtlarından daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlık durumundalar. Amerikan Kanser Derneği'nden araştırmacılar, daha düzenli orta ila şiddetli... Devamını okuYüz maskesi yayılmayı durdurur

Yeni bir araştırmaya göre, öksürük bir odaya bir COVID-19 bulutu yayabilir, ancak bir yüz maskesi bu bulutun boyutunu ve yayılmasını büyük ölçüde küçültebilir. Araştırmacılar, maskesiz bulutun hacminin cerrahi maskeden yaklaşık... Devamını okuKahve ve yeşil çay

Tip 2 diyabet hastasıysanız ve yeşil çay veya kahve içmeyi seviyorsanız, yeni araştırmalar erken ölüm olasılığınızı azaltabileceğinizi gösteriyor. Ama bu içecekleri gerçekten sevmeniz gerekiyor. Çalışma, günde iki fincan kahve... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.