Güncel Sağlık Haberleri » Rapamisin’in Cildi Gençleştirme Üzerindeki Etkisi

Rapamisin’in Cildi Gençleştirme Üzerindeki Etkisi

Yakın zamanda yapılan araştırmaya göre, bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan bir ilaç olan Rapamisin, ciltteki yaşlamayı geciktiriyor olabilir.

Yapılan araştırmada, özellikle ellerin üzerine düzenli olarak uygulanan Rapamisin’in kırışıklıkları ve sarkmayı önemli ölçüde azaltıp cilt tonunu da düzelttiği görüldü. Bilim insanları ayrıca Rapamisin’in sineklerde, solucanlarda ve farelerde yaşlanmayı yavaşlatabildiğini keşfettiler.

Yapılan bu çalışmanın en büyük özelliklerinden birisi canlı insan dokusunda yaşlanma karşıtı etki gösteren ilk çalışma olmasıdır. Araştırma 40 yaşının üzerindeki 13 gönüllü ile birlikte yapıldı. Katılımcılardan 8 ay boyunca Rapamisin’i yatmadan önce 1 veya 2 günde bir ellerinin üzerine sürmeleri istendi. Değişimleri daha iyi gözlemlemek adına düzenli olarak fotoğraflar çekildi. Fotoğraflar dışında kan örnekleri ve her iki elin biyopsisi alındı. Kan örnekleri incelendiğinde Rapamisin’in kana karışmadığı fark edildi.

8 ayın sonunda, Rapamisin tedavisi gören ellerde kollajen artması ve p16 proteini azalması gözlemlendi. p16, hücre yaşlanmasının ve yaşlanma sonucunu ortaya çıkan bozulmaların bir ölçütüdür. Ayrıca araştırma sırasında elde edilen bilgilere göre p16, hücre bölünmesinin hızlı ve kontrolsüz bir şekilde oluşmasını de engellemektedir. Bu sayede tümör baskılayıcı olarak işlev görmektedir ve kanser tedavisinde kullanılabilir.

Araştırmacılar yeni bulguların, araştırmanın sadece ilk aşaması olduğunu ve Rapamisin’in en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini söylemeleri için daha çok yol katetmeleri gerektiğini belirtti.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 04.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.