Güncel Sağlık Haberleri » Probiyotiklerin Bağışılık Sistemine Yararı Cinsiyete Göre Değişir Mi?

Probiyotiklerin Bağışılık Sistemine Yararı Cinsiyete Göre Değişir Mi?

İlk defa bir çalışma, probiyotik ve prebiyotiklerin erkek ve dişi domuzlar üzerinde farklı etkiler yaratabileceğini buldu.

Probiyotikler, son günlerde beslenme ve diyet programlarında sıkça yer almaya başladı. Çünkü meyve ve sebzelerdeki lifler ile yoğurt benzeri fermante gıdalardaki probiyotikler, bağırsaklardaki bakteri dengesini düzenleyerek vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olabilmektedir.

Bağışıklık sistemi, cinsiyetlere göre önemli değişiklikler gösterir. Yetişkinlerin bağışıklık sistemi konusunda çok sayıda bilgi olmasına karşın bebeklerin bağışıklık sistemleri konusundaki bilgiler oldukça kısıtlıdır.

Tüm bunları göz önüne alarak Marie Lewis liderliğindeki araştırma grubu, faklı cinsiyetteki geç domuzlarda probiyotik ve prebiyotik etkilerini araştırdılar. İncelemek için kan bağı bulunmayan domuzlar kullanıldı. Domuz yavrularının bağışıklık sistemleri dikkatlice incelendi. Araştırmacılar dişi ve erkek domuzların bağışıklık sisteminin probiyotik takviyesine farklı tepkiler verdiğini keşfetti. Bağışıklık tepkilerini kontrol eden hücrelerin, erkeklerin bağırsaklarında bulunmasına karşın, dişilerin ise bağırsaklarında olmadığını gözlemlendi. Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin yaklaşık %70’inin bağırsaklarda bulunmasından dolayı, bu verinin oldukça önemli olduğunu belirtti. Ayrıca nişasta takviyesi, dişilerde herhangi bir etki oluşturmamıştır. Erkeklerin ise tüm dokularıda IgM sentezini arttırmıştır.

Araştırmalar sonucunda, genç kızların bağırsak dokularında, erkeklere göre daha düzenli bi bağışıklık sistemi olabileceği keşfedilmiş. Araştırmacılar, elde edilen sonuçların eczacılık açısından önemli olabileceğini vurguladı.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz
Haber Yayınlanma Tarihi : 12.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.