Pandemi Klinik Araştırmalarda Çeşitliliği Arttırmaya Yardımcı Olabilir mi?

Salgın, Amerika Birleşik Devletleri'nde Siyahi ve Hispanik insanları COVID-19'dan ölme riskinin daha yüksek olmasına ve aşılardan daha az pay almasına neden olan rahatsız edici eşitsizlikleri ortaya çıkardı. Şimdi, sağlıkta eşitsizlikler üzerine yenilenmiş bir odaklanma, sağlık savunucuları arasında uzun zamandır gelmekte olan yapısal bir değişiklik için umut uyandırdı; klinik araştırmalarda daha fazla çeşitlilik. 1994'te Ulusal Sağlık Enstitüleri, klinik araştırmalara kadınları ve azınlıkları dahil etmek için kılavuzlar yayınlamıştı. Kadınlar artık NIH tarafından finanse edilen klinik deneylere katılanların kabaca yarısını oluşturuyor, ancak tarihsel olarak dışlanmış ırksal ve etnik gruplardan insanlar hala yeterince temsil edilemiyor.

Birmingham Halk Sağlığı Okulu Alabama Üniversitesi'nde doçent olan April P. Carson," geçtiğimiz Kasım ayında, yapısal ırkçılığı ABD'de kalıcı sağlık eşitsizliklerinin birincil nedeni olarak nitelendiren bir Amerikan Kalp Derneği danışma kurulunun ortak yazarı oldu. Danışma belgesi, klinik deneylere katılımda çeşitliliği teşvik etti ve AHA'nın tarihsel olarak marjinalleştirilmiş gruplardan daha fazla araştırmacıyı finanse edeceğini söyledi. Aynı ay, Gıda ve İlaç Dairesi ve ilaç endüstrisi ticaret grubu PhRMA, yeterince temsil edilmeyen grupların klinik araştırmalara katılımının nasıl artırılacağına dair kılavuzları ayrı ayrı açıkladılar. Örneğin FDA, gönüllü araştırma katılımı etkinliklerinin toplum merkezleri gibi güvenilir yerlerde ve berberler gibi sosyal mekanlarda yapılmasını tavsiye ederken, PhRMA şirketleri daha önce dışlanmış ırksal ve etnik gruplardan insanların gerçekte yaşadığı alanlarda klinik denemeler düzenlemeye çağırdı.

Connecticut, New Haven'da, Yale Kültür Elçisi Programı, Yale Tıp Fakültesi'nin klinik araştırmalarına azınlık katılımını artırmak için 12 yıl önce başladı. Yale Klinik Araştırma Merkezi direktör yardımcısı ve operasyonlar müdürü olan programın yaratıcısı Tesheia H. Johnson, programın başlangıcından bu yana, Yale'nin klinik araştırmalarına tüm popülasyonlarda kayıtların arttığını söyledi. Yeterince temsil edilmeyen ırksal ve etnik gruplar için, katılım geçen yıl %2- 4'ten yaklaşık %31'e yükseldi. Bu grupların bazı denemelerde katılımcıların %90'ını oluşturduğunu söyledi. Johnson, salgın sırasında kazanılan sağlık eşitliği ivmesinin, farklı ırklardan ve etnik kökenlerden insanları orantısız bir şekilde etkileyen diyabet, kalp hastalığı ve diğer durumlarla mücadeleye devam etmesini umduğunu söyledi. Ve tarihsel olarak klinik araştırmalardan dışlanmış olan aynı kişileri dahil etme ihtiyacına ışık tutmaya devam ediyor.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 18.04.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Şekerli İçecekler ve Genç Kadınlarda Kolon Kanseri Riski

Genç Amerikalılar arasında kolon kanseri oranları artıyor ve yeni bir araştırma, çok fazla şekerli içecek içmenin suçlu olabileceğini gösteriyor, en azından kadınlar için. Her gün soda, meyveli içecekler veya spor ve enerji içecek... Devamını okuAkdeniz Diyeti Demansı Önleyebilir

Yeni bir çalışma, sebze, meyve, zeytinyağı ve balık yönünden zengin bir diyetin (Akdeniz diyeti) beyni plak birikiminden ve küçülmesinden koruyabileceğini öne sürüyor. Almanya'daki araştırmacılar, diyet ile Alzheimer'ın ayırt edic... Devamını okuSağlıklı Bir Kalp İçin Doğru Uyku Miktarı Nedir?

Yeni araştırmalara göre, gecede altı ila yedi saat uyuyan insanlar - ne fazla ne de az - kalp krizi veya felçten ölme olasılığı en düşük. Araştırmacılar, daha az veya daha fazla uyumanın kalp kaynaklı ölüm riskinizi yaklaşık % 4... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.