Obezite Demans İlişkisi

Zayıflamak için iyi bir neden arıyorsanız şunu düşünün: Orta yaşta obez olmak demans olasılığını arttırıyor gibi görünüyor.

Bu çalışmada baş araştırmacı olan Dorina Cadar, amacın yaşam tarzından etkilenen risk faktörlerini tanımlamak olduğunu, böylece zihinsel gerilemeyi önlemek için adımlar atılabileceğini söyledi. Cadar, University College London'da kıdemli araştırma görevlisidir. Ekibi, orta yaşta obez olan kişilerin demans için, kiloları normal olan orta yaşlı insanlardan % 31 daha yüksek bir risk taşıdığını ve riskin özellikle kadınlar için yüksek olduğunu buldu. Araştırmacılar, kilo vermenin riskleri önemli ölçüde düşürebileceğini söyledi.

Çalışma için Cadar ve meslektaşları, yaşlanma üzerine İngiliz çalışmasının bir parçası olan 50 yaş ve üzeri yaklaşık 6.600 kişinin verilerini analiz ettiler. Araştırmacılar demansı tespit etmek için üç kaynak kullandılar: doktor teşhisi, bilgilendirici raporlar ve hastane istatistikleri. Obezite hem erkekler hem de kadınlar için bir risk olsa da, abdominal obezitesi olan kadınlar için demans riski daha da yüksekti - bu, bel boyutlarıyla ölçülen bir durumdur. Çalışmada, ortalama 11 yıllık takip süresinde demans gelişme olasılığı% 39 daha fazlaydı. Bu yüksek risk yaş, eğitim, medeni durum, sigara içme, genetik, diyabet ve yüksek tansiyon gibi diğer faktörlerden bağımsızdı. Çalışma yazarları, erkeklerde abdominal obezite ile bunama arasında bir ilişki bulunmadığını söyledi. Ancak araştırmacılar hem kilo hem de bel büyüklüğünü birlikte düşündüklerinde, obez erkeklerin ve kadınların benzer şekilde demans gelişme olasılığı% 28 daha yüksekti.

Bilimsel programlar direktörü ve Alzheimer Derneği'ne erişim sağlayan Keith Fargo, kronik fiziksel durumların altta yatan nedenleri ile bunama arasındaki bağlantıların iyi bilindiğini söyledi. Farz, "Diyabet, obezite ve yüksek tansiyon gibi kalp sağlığı risk faktörleri ile bilişsel gerileme ve bunama arasındaki ilişki Alzheimer araştırmasında iyi bir şekilde kurulmuş" dedi. Bu yeni bulgular, obeziteyi daha yüksek demans riskine bağlayan kanıtların geneline katkıda bulunuyor. Fargo, son çalışmada tanımlanan cinsiyete dayalı farklılıkların ilgi çekici olduğunu söyledi. Ancak, "bu bulgunun sadece bir çalışmaya dayanarak geçerli olup olmadığını bilmek için henüz çok erken." Alzheimer Derneği, risk faktörlerini hedefleyen sağlıklı yaşam tarzı müdahalelerinin çeşitli yaşlı yetişkinlerde bilişsel işlevi koruyup koruyamayacağını görmek için iki yıllık bir klinik çalışma yürütmektedir. Fargo, "Gerçekten ilginç olan, daha sağlıklı yaşamanın demans riskini azaltabilme olasılığıdır." Dedi.

En son bulgular 23 Haziran'da Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi'nde yayınlandı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 27.06.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Merdivenden düşmek kırık kemiklere neden olmakla kalmaz.

Yeni çalışma, Ekim 2015 ile Ekim 2016 arasında Avustralya'nın Queensland şehrindeki iki hastanenin acil servislerinde merdivenlerden düşen ve acil servislerde görülen 134 kişiyi içeriyor. Araştırmacılar, merdivenden düşmenin uzun sü... Devamını okuNew York'taki ölüm oranları neyi gösteriyor?

Araştırmacılar, New York'taki COVID-19 ölüm oranının bazı ülkelerin iki katından fazla olduğunu ve şehrin yaşlı ölüm riskinin en yüksek olduğunu belirtti. 1 Mart'tan 16 Mayıs'a kadar New York'ta 191.000'den fazla laboratuvarda onay... Devamını okuKalp krizi riski mevsimlerle değişir mi?

Yeni bir araştırma, kış ve yaz aylarında kalp krizi, anjina ve diğer kalp olaylarının arttığını gösteriyor. Araştırmacılar, çoğunluğu Japonya'dan olan akut koroner sendromlu 1.113 kişinin uluslararası kayıtlarını incelediler.... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.