Nefesli Çalgı Çalmak Sağlıklı Kalmanıza Yardımcı Olabilir

Yapılan bir araştırma ile araştırmacılar, nefesli çalgı çalan kişilerin psikolojik ve fiziksel yönden daha sağlıklı olabileceği belirttti.

Pek çok araştırmaya göre müzik dinlemek algılama kabiliyetini arttırabilir ve stresi azaltabilir. Yapılan çalışmada bir grupta veya orkestrada üflemeli çalgı çalan 346 yetişkine detaylı anketler sunulup cevaplamaları istendi. Anketlerde, katılımcıların üflemeli çalgılar çalmaya başladıktan sonra fiziksel, psikolojik ve sosyal durumlarının nasıl değiştiği soruldu. Verilen yanıtları analiz edebilmek için araştırmacılar, ‘uygulamalı tematik analiz’ adı verilen bir yöntem kullandılar. Verilen yanıtlarda katılımcıların 203’ ü, nefesli çalgıları çalmaya başladıktan sonra solunum sistemi sağlığında olumlu değişikler gözlemlediğini söyledi. Katılımcılar, üflemeli çalgıları çalarak nefeslerini kontrol etmeyi öğrendiğini, akciğer kapasitelerini arttırdıklarını belirtti. Katılımcılardan birisi astım hastası olduğunu, nefesli çalgılar sayesinde nefes kontrolünü öğrendiğini, doktorunun da bu değişimi fark ettiğini ekledi.

Bir müzik grubunda ya da orkestrada üflemeli çalgı çalmanın sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal yararları da bulunabilir. Ankete katılan katılımcıların büyük bir çoğunluğu, zaman içerisinde daha az stres hissettiklerini ve mental anlamda rahatladıklarını belirtti. Katılımcılarda bazıları üflemeli çalgı çalmayı meditasyon olarak gördüğünü bile söyledi.

Araştırma ekibinin başında bulunan Michael Bonshor, ‘Araştırmamız, bir gruba ya da orkestraya dahil olup nefesli çalgı çalmanın fiziksel ve psikolojik olarak faydalı olabileceğini açıkça göstermiştir. Bizzat katılımcılar da bu faydaları onaylamışlardır. ‘ açıklamasında bulundu.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz
Haber Yayınlanma Tarihi : 14.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Amerikada 15-39 yaş kanserleri

Yeni araştırmalar, ABD'li gençler ve genç yetişkinler arasındaki kanser vakalarının 1970'lerden bu yana %30 arttığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından toplanan verileri kullanarak, 1973 ile 2015... Devamını okuGıdalardan Gelen Metabolitler İnme Riskinizi Etkileyebilir

Yeni bir analize göre, vücuttaki metabolitler olarak adlandırılan bazı küçük moleküllerin seviyeleri inme riskinizi etkileyebilir. Metabolitler, insanların yediği gıdalardan gelir ve vücutta ve mikroplarda kimyasal işlemlere neden olurl... Devamını okuAşı haberleri

İngiltere, dünya çapında milyonlarca insanı aşılama yarışında Pfizer'in aşısını onayladı ve bir koronavirüs aşısının acil kullanımına izin veren ilk Batı ülkesi oldu. Bu bir aşıya duyulan acil ihtiyaç ile bir aşının güv... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.