Güncel Sağlık Haberleri » Nefesli Çalgı Çalmak Sağlıklı Kalmanıza Yardımcı Olabilir

Nefesli Çalgı Çalmak Sağlıklı Kalmanıza Yardımcı Olabilir

Yapılan bir araştırma ile araştırmacılar, nefesli çalgı çalan kişilerin psikolojik ve fiziksel yönden daha sağlıklı olabileceği belirttti.

Pek çok araştırmaya göre müzik dinlemek algılama kabiliyetini arttırabilir ve stresi azaltabilir. Yapılan çalışmada bir grupta veya orkestrada üflemeli çalgı çalan 346 yetişkine detaylı anketler sunulup cevaplamaları istendi. Anketlerde, katılımcıların üflemeli çalgılar çalmaya başladıktan sonra fiziksel, psikolojik ve sosyal durumlarının nasıl değiştiği soruldu. Verilen yanıtları analiz edebilmek için araştırmacılar, ‘uygulamalı tematik analiz’ adı verilen bir yöntem kullandılar. Verilen yanıtlarda katılımcıların 203’ ü, nefesli çalgıları çalmaya başladıktan sonra solunum sistemi sağlığında olumlu değişikler gözlemlediğini söyledi. Katılımcılar, üflemeli çalgıları çalarak nefeslerini kontrol etmeyi öğrendiğini, akciğer kapasitelerini arttırdıklarını belirtti. Katılımcılardan birisi astım hastası olduğunu, nefesli çalgılar sayesinde nefes kontrolünü öğrendiğini, doktorunun da bu değişimi fark ettiğini ekledi.

Bir müzik grubunda ya da orkestrada üflemeli çalgı çalmanın sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal yararları da bulunabilir. Ankete katılan katılımcıların büyük bir çoğunluğu, zaman içerisinde daha az stres hissettiklerini ve mental anlamda rahatladıklarını belirtti. Katılımcılarda bazıları üflemeli çalgı çalmayı meditasyon olarak gördüğünü bile söyledi.

Araştırma ekibinin başında bulunan Michael Bonshor, ‘Araştırmamız, bir gruba ya da orkestraya dahil olup nefesli çalgı çalmanın fiziksel ve psikolojik olarak faydalı olabileceğini açıkça göstermiştir. Bizzat katılımcılar da bu faydaları onaylamışlardır. ‘ açıklamasında bulundu.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz
Haber Yayınlanma Tarihi : 14.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.