Güncel Sağlık Haberleri » MRI Taraması Antidepresanların İşe Yarayıp Yaramayacağını Anlamada Kullanıldı

MRI Taraması Antidepresanların İşe Yarayıp Yaramayacağını Anlamada Kullanıldı

Bilim insanları uzun zamandır bazı insanlarda antidepresanların neden etki etmediğini bulmaya çalışıyor. Yeni iki araştırma, belirli bir antidepresanın bir insandaki etkisini öngörebilmek için beyin taramalarının kullanılabileceğini gösteriyor. Araştırmada bir yapay zeka programı analizlerin yapılmasına olanak sağlıyor. Araştırmacı Dr. Trivedi, "İlaç kullanımındaki tahmine dayalı sistemi bırakıp, nesnel ölçümlerle müdahaleye başvurmak zorundayız." diyor.

Depresyon ve Dünyada Depresyonun Durumu


Pek çoğumuz kendimizi birkaç günlüğüne üzgün veya düşük enerjili hissedebiliriz. Depresyon ise bir psikolojik durumdur ve genelde depresyon belirtileri daha ciddi görülmekle birlikte hemen gitmezler. Depresyondaki insanlar aynı belirtileri göstermek zorunda olmadığı gibi, aynı tedavi yöntemi herkes için çözüm olmayabilir. Kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan "Our World in Data", dünyada depresyonda olan insana sayısının 1990 yılında 170 milyon iken, 2017 yılında 265 milyon olduğunu söylüyor. Kadınlar, erkeklere göre daha çok depresyona giriyor.

Beyin Taramaları Nasıl Kullanılıyor?


Araştırmacılar, MRI tarama sonuçlarını kullanarak beyin yapısı ve beyin hareketlerini gözlemlediler. Daha sonra bu sonuçları antidepresan kullanan, plasebo kullanan ve depresyonda olmayan gruplar arasında karşılaştırdılar. Bu karşılaştırma sonucunda plasebo alan grup ile antidepresan alan grup arasında depresyon belirtilerinin 8 hafta içinde artmasıyla ilgili belirgin farklar gözlemlediler.

Bu sonuçlar, beynin bölgesel ve bölgeler arası faaliyetlerinin depresyonun ilaçla tedavisinde büyük bir rol oynadığını gösteriyor.

Araştırmaların İngilizce ve orijinal versiyonlarını buradan ve buradan okuyabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Görme Problemleri 2 Milyardan Fazla İnsanı Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, Dünya genelinde 2 milyardan fazla insan çeşitli görme problemlerinden muzdarip. Rapora göre hastalardan en az 1 milyarı uzak ve yakın görme bozukluğu, glakom ve katarakt problemleri yaşı... Devamını okuYeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuFruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışma, yüksek yağlı beslenme şekli ile şekerli içeçeklerin yaratabileceği zarara yönelik yeni bilgiler ortaya çıkardı. Fruktozun yağlanmaya sebep olduğu bilgisine ek olarak, bu çalışmada frukt... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.