Güncel Sağlık Haberleri » Meyve Ve Sebzeler Kolorektal Kanseri Önlemeye Nasıl Yardımcı Olur?

Meyve Ve Sebzeler Kolorektal Kanseri Önlemeye Nasıl Yardımcı Olur?

Flavonoidler, meyve sebzelerde doğal olarak bulunan bileşiklerdir. Bilim insanları bu bileşiklerin Kolorektal Kanserinin önlenmesinde kullanılabileceklerini düşüyorlar ancak buna tam olarak neyin sebep olduğunu bulamıyorlar.

Güney Dakota Eyalet Üniversitesindeki bir ekibin yaptığı araştırmaya göre flavonoid içeren besinlerin, belirli koşullar sağlandığı sürece kanser hücresinin büyümesini inhibe edebildiği gözlemlendi. Aspirinin Kolorektal Kanseri üzerindeki etkisini araştırmak üzere çalışmalara başlayan araştırmacılar, 2,4,6-trihidroksibenzoik asit (2,4,6-THBA) denilen bir salisilik asit türevinin, kanser hücresi büyümesini yavaşlatabildiğini gördüler ve bu asit türevinin doğal olarak flavonoidlerin sindiriminden açığa çıkan bir bileşik olduğunu keşfettiler. Araştırmacılar 2,4,6-THBA'nın tipik olarak hücrelerin bölünmesine yardımcı olan üç enzime bağlanabileceğini buldu. Bu durumun kanserin önlenmesinde yeterli olup olamayacağı konusunda araştırmalarını ilerlettiler. Ancak bu durumun kanseri önlemede yeteli olamayacağı kısa süre içinde anlaşıldı.

Elde edilen verilere göre flavonoid, kanseri önleyebilmek için farklı yolu izleyebilir. Bunlardan ilki 2,4,6-THBA’nın hücre bölünme hızını yavaşlatması ve kanser hücrelerinin yok edilmesidir. İkinci yolda ise 2,4,6-THBA hücre bölünmesini yavaşlatarak DNA’nın onarılması için gerekli zamanı kazandırır. DNA’nın zarar görmesi mutasyonlara yol açabilir. Bu durum da hücrelerin kontrolden çıkarak tümörlerin oluşmasına zemin hazırlar.

Kolorektal Kanserini önlemeye yardımcı olabilecek probiyotik üretmeyi amaçlayan araştırmacılar, hangi bağırsak bakterilerinin flavonoidlerden metabolik artık ürettiğini araştırmaya devam ediyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz

Haber Yayınlanma Tarihi : 02.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Soğuk Ve Yağışlı Havalar Kanser Riskini Arttırıyor Olabilir

Yeni yapılan bir araştırma sayesinde, soğuk ve yağışlı havanın artan kanser oranlarıyla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Uzun zamandır yapılan çalışmalarda bilim insanları, güneşten gelen Ultraviyole (UV) ışınlara... Devamını okuDiş Fırçalamak İle Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Bilim insanları, günde en az 3 kez diş fırçalayan insanlarda atriyal fibrilasyon ve kalp yetmezliği riskinin daha düşük olduğunu tespit etti. Ağızda bulunan bakteriler, pek çok sağlık sorunun başlıca sebebi olabilir. Yapılan ara... Devamını okuBaklagillerin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Daha önceden yapılmış çalışma verilerinden de yararlanarak yapılan yeni bir araştırmada, baklagillerin kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebileceği savunuldu. Araştırmacılar, baklagillerin çeşitli kalp problemleri ve diyabet... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.