Metformin ve COVID

Yeni bir araştırmaya göre, asırlık bir diyabet ilacı, yüksek riskli COVID-19 hastalarının ölümcül hastalığa yakalanmasını önlemeye yardımcı oluyor gibi görünüyor. Araştırmacılara göre metformin, koronavirüs ile enfekte olduklarında ilacı alan bir grup şeker hastasında COVID-19'dan ölüm riskini %44 azalttı. Bulgular, metformin alan şeker hastalarının COVID-19 enfeksiyonuyla savaşırken ventilasyona ihtiyaç duyma olasılığının da %50 daha az olduğunu gösterdi. Minneapolis'teki Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp fakültesi yardımcı doçenti olan baş araştırmacı Dr. Carolyn Bramante, bu sonuçların metforminin COVID-19'a karşı koruyucu etkilerini gösteren daha önceki çalışmalar ve bir klinik çalışma ile aynı çizgide olduğunu söyledi.

Metformin ilk olarak 1920'lerin başında Fransız leylaklarından keşfedildi. Metformin hakkında 1940'larda ve 50'lerde yayınlanan ilk makalelerden bazıları, metforminin daha şiddetli gribi önlediği veya bununla ilişkilendirildiği hakkındaydı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, 1994 yılında metformini bir diyabet ilacı olarak onayladı. İlaç, karaciğerin depolarından kan şekerini salma yeteneğini azaltarak şeker hastalarına yardımcı oluyor.

Metforminin COVID virüsünün bir test tüpünde çoğalmasını önlediği gösterildi ve Bramante, hastaları koruyan şeyin bu antiviral etki olduğunu düşünüyor. Bramante, "Metforminin SARS-CoV-2'nin çoğalmasını önlediğini düşündüğümüz mekanizma, virüsün hücre dışında yeni bir virüs grubu haline gelmeden önce kendini bir araya getirmek için kullandığı MTOR adlı bir proteini inhibe etmesidir" dedi. Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Vakfı'nın tıbbi direktörü Dr. William Schaffner, metforminin COVID-19 tedavisinde yararlı olabileceğini düşünüyor. Ancak Schaffner, ilacın anti-enflamatuar etkilerinin muhtemelen çalışmaların bildirdiği COVID faydalarını açıkladığını düşünüyor; "Metformin açıkça bir anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Doğrudan bir antiviral aktiviteye sahip olabileceğine dair öneriler de var, ancak bence bu daha çok anti-inflamatuar yanıt".

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 24.11.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Yaklaşık 3 Amerikalı Yetişkinden 1'inde Alerji Var

En son verilere göre, her 3 yetişkinden 1'i ve her 4 çocuktan 1'i mevsimsel alerji, gıda alerjisi veya egzamadan muzdarip. 2021'de çocukların yaklaşık %19'una ve yetişkinlerin yaklaşık %26'sına mevsimsel alerji teşhisi kondu. Bitki polen... Devamını okuGenç Yıllarda Kötü Uyku MS Risklerini Artırabilir mi?

Yeni araştırmalara göre, düzenli olarak iyi bir gece uykusu uyuyamayan gençlerin, yetişkinlikte multipl skleroz (MS) geliştirme riski daha yüksek olabilir. İsveç Karolinska Enstitüsünden çalışmanın yazarı Dr. Anna Karin Hedström, "... Devamını okuOsteoartrit ve Egzersiz

Kısa süreli hafif egzersizler bile diz osteoartritli milyonlarca insanın ağrıyı azaltmasına ve hareket açıklığını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Diz osteoartriti, kemikleriniz arasındaki kıkırdak parçalandığında ağrı, ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.