Güncel Sağlık Haberleri » Maddi Sıkıntılar Yaşlanmayı Hızlandırıyor Olabilir

Maddi Sıkıntılar Yaşlanmayı Hızlandırıyor Olabilir

Araştırmalara göre en az 4 yıl boyunca maddi dar boğazlar yaşamak erişkinlerin daha hızlı yaşlanma riskiyle karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Yaşlanmanın fiziksel kriterleri arasında olan CRP ya da IL-16 gibi inflamasyon belirteçleri bu kişilerde daha yüksek düzeylerde bulunabiliyor.

Bu konuda en son Danimarka Kopenhag üniversitesinde bir çalışma yapıldı ve sonuçları kısa zaman önce ‘’ European Journal of Aging’’ dergisinde yayınlandı. Çalışmada 1987-2008 yılları arasında 5575 erişkin takip edildi. Maddi sıkıntı kriteri olarak ulusal ortalamadan %60 daha düşük ortalama gelire sahip olmak ve bu durumun en az dört yıl sürmesi alındı. Bu durumda olanlar çalışma popülasyonunun %18 ini oluşturdu. Bu grubun hem fiziksel hem de bilişsel durumlarında diğerlerine göre daha hızlı yaşlanma saptandı.

İşin ilginç tarafı daha erken dönemlerdeki yoksulluğun , özellikle yaşlılık döneminde işsiz kalmaktan kaynaklanan yoksulluk kadar olumsuz etkisinin olmadığı da saptandı.
Çalışmanın yalnızca Danimarka popülasyonunda yapılması tabi ki bir sınırlılık oluşturuyor.Ayrıca başka bir çalışma da gerçek ekonomik durumdan çok, kişinin durumunu nasıl algıladığının daha güçlü bir etkisinin olduğu saptadı yaşlanma sürecinde.

Her halükarda, çalışma çekilen maddi sıkıntıların yaşlanma sürecinde olumsuz etkileri olduğunu somut bir şekilde ortaya koyuyor.

Makalenin İngilizce ve Orijinal halini buradan görüntüleyebilirsiniz. (Ücretli üyelik gerekebilir)
Haber Yayınlanma Tarihi : 22.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Bilim Adamları Tüm Grip Virüslerine Karşı Etkili Bir Aşı Geliştirme Yolunda

Grip aşısı hali hazırda var ama bütün grip suşlarına karşı etkili değil. Bilimciler ayrı ayrı suşlara karşı etkili aşılar geliştirmeye çalışıyor. Tüm grip suşlarına karşı birden etkili bir aşı üretilebilecek mi? Gri... Devamını okuGörme Problemleri 2 Milyardan Fazla İnsanı Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, Dünya genelinde 2 milyardan fazla insan çeşitli görme problemlerinden muzdarip. Rapora göre hastalardan en az 1 milyarı uzak ve yakın görme bozukluğu, glakom ve katarakt problemleri yaşı... Devamını okuYeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.