Lamalar ve COVID-19

Bir araştırma ekibinin bildirdiğine göre, kan örneklerinde Omicron ve 18 benzer virüs de dahil olmak üzere her COVID-19 varyantına karşı koruma sağlayabilecek küçük, sağlam bağışıklık parçacıkları bulunuyor. Bulgular, nano cisimler olarak bilinen bu "süper bağışıklık" moleküllerinin hızlı etkili, solunan bir antiviral tedavi veya spreyin öncüleri olabileceğini düşündürmektedir. Bu potansiyel olarak stoklanabilir ve devam eden, gelişen salgında ve gelecekteki virüs yayılımına karşı kullanılabilir.

Araştırmacılar, develer ve alpakalarla birlikte lamaların benzersiz bağışıklık sistemlerine sahip olduğunu açıkladı. İki zincir yerine tek bir polipeptit zincirine sahip antikorlar üretirler. Bu nedenle, antikorları tipik antikorların kabaca onda biri kadardır, son derece stabildir ve virüslere sıkıca bağlanabilir. Çalışma yazarı Yi Shi, "Küçük boyutları ve geniş nötralize edici faaliyetleri nedeniyle, bu develi nano cisimlerin SARS benzeri virüslerin gelecekteki varyantlarına ve salgınlarına karşı etkili olması muhtemeldir Üstün stabiliteleri, düşük üretim maliyetleri ve hem üst hem de alt solunum yollarını enfeksiyona karşı koruma yetenekleri, yeni bir COVID-19 varyantı veya SARS-CoV olması durumunda aşıları ve monoklonal antikor ilaçlarını tamamlamak için kritik bir terapötik sağlayabilecekleri anlamına geliyor. Ekip, bu teoriyi, Wally adlı bir lamayı, giriş kazanmak ve enfeksiyonu yaymak için insan hücrelerinin yüzeyindeki proteine ​​kilitlenen koronavirüsün kısa parçası veya sivri ucu ile bağışıklaştırarak araştırdı. Wally'yi tekrar tekrar aşılamak, lamanın COVID-19'u ve diğer birçok koronavirüsü tanıyan nanobodiler üretmesine neden oldu. Bu ona süper bağışıklık kazandırdı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 30.06.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Genç Sporcular

Yeni bir öğretim yılı başlarken, birçok öğrenci en sevdikleri spor dalına geri döner veya yeni bir şey dener. Houston'daki Baylor College of Medicine'de ortopedik cerrahi ve spor hekimliği yardımcı doçenti Dr. Theodore Shybut, çocukla... Devamını okuHangi Diyet Lifi Kaynağı En İyi Çalışır?

Yeni araştırmalara göre, diyetiniz lif açısından düşükse, daha fazlasını ekleyerek bağırsaklarınızı biraz iyileştirebilirsiniz. Birçok insan lifi sizi düzenli tutan besin olarak bilir. Ama aynı zamanda, sindirim sisteminde bulu... Devamını oku8 COVID Hastasından 1'i Uzun Süreli COVID Geliştirecek

Araştırmacılar, enfeksiyondan üç ila beş ay sonra yeni veya artan bir sağlık semptomu yaşayan kişilerin oranının %21,4 olduğunu buldular, ancak enfeksiyon geçirmemiş olanlarda yeni bir semptom yaşayan kişilerin oranı %8,7. Araş... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.