Güncel Sağlık Haberleri » Küçük Bir Çalışma Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Yolunu Mu Buldu?

Küçük Bir Çalışma Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Yolunu Mu Buldu?

Son zamanlarda yapılan küçük bir çalışma timusu yeniden canlandırmanın yollarını bulmayı amaçlıyordu. Timus iki akciğer arasındaki fazla bilinmeyen küçük bir organdır. İnsanın doğumundan itibaren temel immün hücrelerin üretilmesinde ve salınmasında rol oynar. Bu çalışma sırasında timus rejenerasyonunun biyolojik yaşlanmayı da yavaşlattığını gördüler.

Timus insanlar cinsel olgunluğa eriştikten sonra faaliyetlerini durdurup küçülmeye başlar ve bu süreçte belli immün hücre popülasyonlarında, T hücrelerinde azalma olur.

Çalışmayı yapan ekibin başındaki California Üniversitesinden Prof. Steve Horvath amaçlarının timusu rejenere ederek, immün sistemi canlandırmak olduğunu belirtiyor. Böylece kanser, otoimmün hastalıklar ve enfeksiyonlara karşı vücudun direnci güçlendirilebilir.

Çalışma (Aging Cell) dergisinde yayınlandı ve 51-65 yaşları arasındaki on sağlıklı erkekle yapıldı. Katılımcalara çalışma sürecinde rekombinant insan büyüme hormone verildi (rhgH). Bu hormon çocukta büyümenin temel motoru olmanın yanısıra hücre rejenerasyonuna da yardımcı olur. Çalışmada bu hormonun verilmesi, düşündükleri gibi, timusun canlanmasına ve , sonuçta immün sistemin aktivasyonuna yardımcı oldu. Ayrıca aynı zamanda biyolojik yaşlanma belirteçlerine bakıldığında, yaşlanma süreçlerini de yavaşlattığını gördüler. Bu sonuçlar yaşlanmaya karşı yapılan çalışmalarda yeni ufuklara doğru yol gösterici olabilir.

Çalışmanın İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 27.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Görme Problemleri 2 Milyardan Fazla İnsanı Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, Dünya genelinde 2 milyardan fazla insan çeşitli görme problemlerinden muzdarip. Rapora göre hastalardan en az 1 milyarı uzak ve yakın görme bozukluğu, glakom ve katarakt problemleri yaşı... Devamını okuYeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuFruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışma, yüksek yağlı beslenme şekli ile şekerli içeçeklerin yaratabileceği zarara yönelik yeni bilgiler ortaya çıkardı. Fruktozun yağlanmaya sebep olduğu bilgisine ek olarak, bu çalışmada frukt... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.