Kolon Kanseri Olma Oranınızı Azaltan 5 Gıda

Kolon kanserinden korunmak söz konusu olduğunda, yedikleriniz her şeydir. Bir uzman, beş tür yiyecek yiyerek kolon kanseri riskinizi azaltabileceğinizi söylüyor. Bunlar; sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller, fındık ve diğer tohumlar ve lif bakımından zengin meyve. New York'taki Northern Westchester Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi toplum sağlığı, eğitim ve sosyal yardım program koordinatörü Amy Rosenfeld şu tavsiyelerde bulunuyor.

Sebzeler karotenoidler ve flavonoidler adı verilen kanseri önleyici besinler içerir. Sebzeler lif bakımından zengindir, dışkınızı doldurur ve kolonunuzda harcanan zaman miktarını sınırlayarak kolorektal kanserler için riskinizi azaltır. Her öğünde tabağınızın yarısını renkli sebzelerle kapatmaya çalışmanız gerekir ve uygun fiyatlı ve yemeye hazır dondurulmuş sebzeler de içerebilir.

Tam tahıllı yiyecekler yüksek lif içeriğine sahiptir. Ekmek ve tahıl ürünleri için alışveriş yaparken, önce tam tahıllı malzemeleri listeleyenleri seçin. Beyaz pirinç gibi beyaz tahılları tam tahıllarla değiştirmeyi veya ikisini birlikte karıştırmayı deneyin. Günde üç porsiyon veya yaklaşık üç ons tam tahıl yemek sadece lifleri değil, aynı zamanda B vitaminlerini ve önemli mineralleri de artıracaktır. Tam tahıllı ürünlere örnek olarak tam buğday ekmeği, arpa, yulaf, kinoa, karabuğday, mısır, esmer pirinç ve yabani pirinç verilebilir.

Baklagiller bol miktarda lif içerir ve sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Düzenli olarak fasulye ve mercimek yiyerek kanserli kolon polipleri (küçük büyüme) riskinizi azaltırsınız. Haftada iki kez et yerine fasulye veya mercimek kullanmayı deneyin veya tariflerinizde eti azaltın ve baklagiller ekleyin. Lahana fasulyesi, nohut, bakla, barbunya, mercimek, lima fasulyesi, siyah fasulye ve cannellini fasulyesini alışveriş listenize ekleyin.

Fındık ve tohumlar; lifleri, sağlıklı yağları, fitokimyasalları ve antioksidanlarının tümü kanserle mücadele özelliklerine sahiptir. Cips veya tuzlu kraker yerine fındık veya tohum atıştırmayı deneyin. Doğal kabuklu yemiş ve tohum ezmesi, en sevdiğiniz meyveler için harika bir karışım. Öğütülmüş keten tohumlarını karıştırın veya chia tohumlarını yulaf ezmesine dönüştürür.

Her gün bir ila iki porsiyon meyve yemeye çalışın ve renkleri karıştırın. Her renkli meyvede kanserle savaşan özelliklere sahip benzersiz bir besin kombinasyonu vardır. Meyveler ayrıca lif, vitamin ve mineral içerir ve doğal tatlılığı besleyici yararları olmayan rafine şekerli ikramlara direnmenize yardımcı olur.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 04.04.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ön Cephe Çalışanları Stresli ve Bitkin

ABD acil servislerindeki doktorlar, hemşireler ve diğer ön saflardaki sağlık çalışanları, COVID-19 salgını sırasında önemli zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele ettiler, yeni bir anket. San Francisco'daki California Üniversitesi'n... Devamını okuPandemi Birçok Klinik Deneyi Bekletti

Pandemi sırasında daha az sayıda klinik araştırma tamamlanıyor ve uzmanlar bunun önümüzdeki on yıllar boyunca tıbbi araştırmaları etkileyebileceğini söylüyor. Daha önce, 1 Mart - 26 Nisan 2020 tarihleri ​​arasında klinik araşt... Devamını okuAmerika Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) COVID Aşılarına Karşı Nadir Allerjik Reaksiyonları Araştıracak

Yeni araştırma, yüksek derecede alerjisi olan veya mast hücre hastası olarak bilinen kişilerin Moderna veya Pfizer COVID-19 aşılarına karşı ani bir alerjik reaksiyon için daha yüksek risk altında olup olmadığını araştıracak. ABD U... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.