Kim Aşıya En Çok Kararsız

Yeni bir çevrimiçi ankete göre ABD'nin COVID-19 aşısına karşı direnci yavaş yavaş azalıyor, ancak hala var ve özellikle bazı mavi yakalılarda. Tereddütlü 65 yaşın altındaki yetişkinler için, isteksizliğin başlıca nedeni güvenlik, yan etkiler ve hükümetteki güvensizlikten kaynaklanıyor. Aynı zamanda büyük ölçüde insanların çalışma alanlarıyla da bağlantılıdır. Aşı tereddüt oranı yüksek meslekleri tespit etmek ve bunun nedenlerini anlamak, halk sağlığı çalışanlarının endişeleri gidermesine yardımcı olabilir.

Pittsburgh Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü'nde epidemiyoloji doçenti olan baş yazar Wendy King ve araştırmacılar, Facebook Data for Good grubuyla işbirliği içinde devam eden COVID-19 anketinin sonuçlarını analiz etti. Facebook'un aktif kullanıcı veritabanındaki yaklaşık 1,2 milyon ABD sakini, anketi her ay tamamlıyor. Ocak ayında, ankete aşıyı alma istekliliği hakkında bir soru eklendi. Ankete göre aşı tereddütleri Ocak'taki %27.5'ten Mart'ta %22'ye düştü. Aşı konusunda tereddüt yaşayanların yaklaşık %48'i yan etkilerle ilgili endişelerini dile getirdi. Üçte birinden fazlası aşıya ihtiyaçları olduğunu düşünmüyordu, hükümete güvenmiyordu, aşının güvenli olup olmadığını görmek için bekliyordu ya da özellikle COVID-19 aşılarına güvenmiyordu. Ve %14,5 genel olarak aşıları sevmediklerini söyledi.

Bazı mesleklerde çalışanlar, aşıyı almak konusunda diğerlerine göre daha isteksizdi. Tereddüt, eğitimciler ve yaşam, fizik veya sosyal bilimlerdeki insanlar arasında %9,6'dan inşaat, petrol ve gaz çıkarma ve madencilikte çalışanlar arasında %46 gibi yüksek bir oran arasında değişiyordu. Kurulum, bakım, onarım, çiftçilik, balıkçılık veya ormancılıkta işçiler arasında tereddüt yüksekti. Sağlık alanında en az tereddütlü olanlar %8,5 ile eczacılar oldu.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Şekerli İçecekler ve Genç Kadınlarda Kolon Kanseri Riski

Genç Amerikalılar arasında kolon kanseri oranları artıyor ve yeni bir araştırma, çok fazla şekerli içecek içmenin suçlu olabileceğini gösteriyor, en azından kadınlar için. Her gün soda, meyveli içecekler veya spor ve enerji içecek... Devamını okuAkdeniz Diyeti Demansı Önleyebilir

Yeni bir çalışma, sebze, meyve, zeytinyağı ve balık yönünden zengin bir diyetin (Akdeniz diyeti) beyni plak birikiminden ve küçülmesinden koruyabileceğini öne sürüyor. Almanya'daki araştırmacılar, diyet ile Alzheimer'ın ayırt edic... Devamını okuSağlıklı Bir Kalp İçin Doğru Uyku Miktarı Nedir?

Yeni araştırmalara göre, gecede altı ila yedi saat uyuyan insanlar - ne fazla ne de az - kalp krizi veya felçten ölme olasılığı en düşük. Araştırmacılar, daha az veya daha fazla uyumanın kalp kaynaklı ölüm riskinizi yaklaşık % 4... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.