Kalp Yetersizliğinde Depresyon

Yeni bir araştırmaya göre kalp yetmezliği olan kişilerin, teşhislerinden sonraki beş yıl içinde depresyona yakalanma olasılığı kanserli olanlara göre %20 daha fazla. Alman araştırmacılara göre kalp yetmezliği olan her 4 hastadan yaklaşık 1'i depresif veya endişeli.

14 Mayıs'ta European Journal of Preventive Cardiology'de yayınlanan araştırma, kalp yetmezliği veya kanser teşhisini takip eden beş yıldaki depresyon ve anksiyete oranlarını karşılaştırmak için bir Alman hastalık veritabanı kullandı. Veri tabanı yaklaşık 97.000 kalp yetmezliği ve yaklaşık 67.000 kanser hastasını içeriyordu. Analiz, teşhisten sonraki beş yıl içinde kalp yetmezliği hastalarının %23'ünde depresyon veya anksiyete geliştirdi.

Kardiyolog Dr. Mark Luedde; "Kanser hastalarında akıl hastalıklarının tedavisi (psiko-onkoloji) köklü bir geçmişe sahiptir, ancak kalp hastaları için benzer hizmetler (psiko-kardiyoloji) hala emekleme aşamasındadır. Çalışmamız, kalp yetmezliği hastalarının psikolojik problemlerle daha fazla destekten yararlanabileceğini öne sürüyor. Kalp yetmezliği hastalarında yüksek depresyon ve anksiyete insidansı, bu sorunların önemini göstermektedir. Kanserli hastalara yönelik psikolojik destek hizmetleri nispeten yaygındır. Bununla birlikte, kalp yetmezliği olan kişiler için daha fazla yardıma ihtiyaç var."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 17.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


ABD'de Hızla Yayılan Coronavirus Delta Varyantı

Dr. Anthony Fauci Salı günü yaptığı açıklamada, bir zamanlar Hindistan'ı felç eden koronavirüsün delta varyantının artık ABD'deki enfeksiyonların %20'sini oluşturduğunu söyledi. CNN'nin bildirdiğine göre, Salı günü Beyaz Saray... Devamını okuBebekle Yatağı Paylaşmak 'Bağlanma'yı Artırır mı?

Geceleri yatağınızı bebeğinizle paylaşıp paylaşmayacağınız hararetli tartışmaların konusu oldu: Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) buna karşı tavsiyede bulunuyor, oda paylaşımını öneriyor ancak yatak paylaşımını değil. Şimdi... Devamını okuBalık Yağı Takviyeleri Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir mi?

Balık yağı takviyeleri genellikle kalp sağlığınız için iyi olarak lanse edilir, ancak yeni bir çalışma, bunların depresyonla savaşmaya da yardımcı olabileceğini buluyor. King's College London'da doktora sonrası nörobilimci olan ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.