Kalp Uzmanlarından Yaz Sıcağında Güvende Kalmak İçin İpuçları Var

Amerikan Kalp Derneği (AHA), kalp hastalarının aşırı sıcak ve nemli havalardan kendilerini korumak için ekstra önlemler alması gerektiği konusunda uyarıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre bu ülkede her yıl 1.200'den fazla kişi aşırı sıcaklığın doğrudan nedeni olarak ölüyor. AHA Başkanı Dr. Joseph Wu, AHA haber bülteninde "Isıya bağlı ölümler ve hastalıklar, uygun güvenlik önlemleri alınırsa çoğunlukla önlenebilir" dedi. "Önlemler özellikle bebekler ve yaşlı yetişkinler ile yüksek tansiyonu, obezitesi veya kalp hastalığı veya felç öyküsü olan kişiler için önemlidir. Bazı insanlar ısıdan kaynaklanan sorunlara karşı daha savunmasız olsa da aşırı sıcaklıklar herkes için sağlık sorunlarına neden olabilir”. Wu, herkesin bu sıcak hava önlemlerine uymasını önerdi:

Saate dikkat edin; öğleden sonranın erken saatlerinde açık havaya çıkmaktan kaçının, çünkü güneş genellikle en güçlü halindedir, bu da sizi sıcağa bağlı hastalıklar açısından daha yüksek risk altına sokar.

Uygun giyinin; pamuk gibi nefes alabilen kumaşlardan hafif, açık renkli giysiler giyin. Şapka ve güneş gözlüğü ekleyin. Güneş koruyucular uygulayın.

Bol su için; dışarı çıkmadan veya egzersiz yapmadan önce, sırasında ve sonrasında birkaç bardak su içerek susuz kalmayın. Kafeinli veya alkollü içeceklerden kaçının

Düzenli molalar verin; biraz gölge veya serin bir yer bulun, birkaç dakika durun, nemlendirin ve yeniden başlayın.

Sıcak bitkinliğinin belirtileri: baş ağrısı, serin soluk ve nemli cilt, hızlı zayıf nabız, baş dönmesi ve sersemlik, bitkinlik kas krampları, mide bulantısı ve kusma, baygınlık. Bu semptomları yaşarsanız, daha serin bir yere gidin, egzersiz yapmayı bırakın, kendinizi soğuk suyla ıslatın ve yeniden su tüketin. Tıbbi yardıma başvurmanız gerekebilir.

Sıcak çarpması tıbbi bir acil durumdur, hemen tıbbi yardım alın; yüksek vücut ısısı (39 derece veya daha yüksek), sıcak kırmızı kuru veya nemli cilt, hızlı güçlü nabız, baş ağrısı, baş dönmesi ve bilinç bulanıklığı, mide bulantısı, baygınlık.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 09.07.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


10 Kanser Vakasından Dördü, Kanser Ölümlerinin Neredeyse Yarısı Yaşam Tarzıyla Bağlantılı

Yeni bir araştırma, kanserden ölümlerin neredeyse yarısının ve 10 kanser vakasından 4'ünün kişinin yaşam tarzıyla bağlantılı olduğunu söylüyor. Sonuçlar, sigaranın kanser ölümlerinin %30'una ve kanser vakalarının %20'sine kat... Devamını okuBir Ankete Göre 5 Kişiden 1'i Kendini Yalnız Hissediyor

Yeni bir anket, yalnızlığın dünya çapında insanların beşte birinden fazlasını etkilediği konusunda uyarıyor. Çarşamba günü yayınlanan Gallup anketinde, insanların %23'ü "önceki günün çoğunda" kendilerini yalnız hissettikl... Devamını okuAraştırmacılar Güçlü Kemikler Oluşturan Yeni Bir Hormon Keşfetti

Araştırmacılar, yeni keşfedilen bir hormonun osteoporozla savaşmaya ve kırık kemikleri hızla iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Araştırma ekibi, süt üretimini desteklemek için kemiklerden kalsiyum çıkarılsa bile e... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.